czwartek, 7 listopada 2024
HotMoney

Tanie konto w banku. Zobacz jaki bank wybrać

bank

W Polsce działa kilkadziesiąt banków, nic dziwnego, że szukając najlepszej oferty, większość osób czuje się nieco zagubiona i przytłoczona. Jest wiele czynników, które mają wpływ na to, czy uznamy, że warunki posiadania konta w danym banku są dla nas atrakcyjne. Na co zwracać uwagę przy wyborze banku? Jakie rodzaje kont mamy do wyboru? Postaramy się znaleźć odpowiedzi na te pytania.

Rodzaje kont bankowych

Banki oferują różne rodzaje kont, które odpowiadają potrzebom zarówno osób fizycznych, jak i przedsiębiorców. Do wyboru są:

  • konta osobiste,
  • konta firmowe,
  • konta oszczędnościowe,
  • konta walutowe,
  • konta młodzieżowe/studenckie.

Jak widać, specjalna oferta jest skierowana także dla młodych ludzi, którzy najczęściej nie mają stałych dochodów i korzystają z konta bankowego inaczej, niż osoby dorosłe, które pracują i utrzymują się w pełni samodzielnie. Szukając zatem najtańszego konta, należy określić, jakie są nasze potrzeby, w której grupie się znajdujemy i czy potrzebny jest nam zwykły rachunek osobisty, czy może przydałoby się również konto oszczędnościowe.
Największą popularnością cieszą się konta osobiste, a dokładnie rachunki oszczędnościowo-rozliczeniowe (tzw. ROR), dzięki którym można m.in. dokonywać przelewów, a także trzymać na nich swoje oszczędności. Tego typu konta bankowe posiada zdecydowana większość dorosłych Polaków, z czego znaczna część przez lata korzysta z usług tego samego banku. Dużą rolę odgrywa tutaj przyzwyczajenie i brak czasu na analizę pojawiających się na rynku ofert innych banków.

zobacz także:  Potwierdzanie tożsamości smartfonem? Z mDokumentami będzie to możliwe!

Tanie konto – jaki bank wybrać?

Skupimy się na kontach osobistych, z uwagi na to, że są one najpopularniejsze i najwięcej osób jest zapewne zainteresowanych ich wyborem. Szukając najtańszej oferty, należy zwrócić szczególną uwagę na to, jak przedstawiają się tabele opłat i prowizji, w których uwzględnione są takie koszty, jak opłata za prowadzenie konta, opłata za przelewy, polecenia zapłaty, zlecenia stałe, transakcje blik, wpłaty gotówki we wpłatomacie oraz wypłaty w bankomacie, a także wpłaty i wypłaty gotówki w placówce stacjonarnej banku. Dodatkowo może pojawić się także opłata za kartę, która często jest naliczana tylko w sytuacji, gdy nie wykonamy w ciągu miesiąca rozliczeniowego wystarczającej ilości transakcji przy jej użyciu.
Wiele banków reklamuje swoje konta osobiste jako darmowe, jednak koniecznie trzeba się dokładnie wczytać w ich warunki, gdyż niejednokrotnie konto jest darmowe dopiero po spełnieniu konkretnych wymagań. W naszym kraju największą popularnością cieszą się największe banki, takie jak PKO BP i Pekao SA. Wiele osób otwiera również konta w takich instytucjach finansowych, jak Santander Bank Polska, ING Bank Śląski czy mBank.

zobacz także:  Co robić, gdy bankomat zatrzymał kartę?

Jak znaleźć najtańsze konto w banku?

Aby mieć pewność, czy wybrana przez nas oferta faktycznie jest na ten moment najkorzystniejsza, należy dokonać porównania z innymi dostępnymi na rynku ofertami. Wykonanie tego samodzielnie może okazać się bardzo żmudne i czasochłonne, dlatego też lepiej skorzystać z dostępnych w internecie rankingów kont osobistych.

Dodaj Twój komentarz