wtorek, 28 maja 2024
HotMoney

Ile kosztuje ubezpieczenie motocykla?

widok zza kierownicy motocykla

Jazda na motocyklu to ekscytująca sprawa, ale warto zadbać też o bezpieczeństwo. Jak przedstawia się sprawa z ubezpieczeniem motocykla? Czy jest ono konieczne? I od czego zależy jego stawka?

Czy ubezpieczenie motocykla jest obowiązkowe?

Tak, ale nie każde. AC, czyli Autocasco, to ubezpieczenie dobrowolne, natomiast w kwestii OC nie pozostawia się nam wyboru. W świetle przepisów prawa wymaga się ubezpieczenia OC dla każdego pojazdu, w tym również motocykla. Ponieważ to prawo nakazuje wykupienie ubezpieczenia, dla tych, którzy tego obowiązku nie dopełnią, przewidziano kary.

Wystarczy, że będziemy zalegać z zapłatą składki przez 3 dni, a zostaniemy ukarani grzywną w wysokości 140 zł. Opóźnienie od 3 do 14 dni pociąga za sobą karę w wysokości 350 zł, natomiast jeśli spóźnimy się z wpłatą składki o więcej niż 14 dni, przyjdzie nam zapłacić aż 700 zł.

Od czego zależy koszt ubezpieczenia motocykla?

Stawka OC dla motocykla nie jest zawsze taka sama – w każdym przypadku jest ustalana indywidualnie. Od czego zatem zależy jej wysokość? Decydujące są te same czynniki, które bierze się pod uwagę w przypadku ubezpieczenia samochodu.

zobacz także:  O co oskarżany jest przewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego?

Liczy się zatem przede wszystkim pojemność silnika motocykla. Ważna jest też marka pojazdu. Różne stawki ubezpieczenia OC możemy też napotkać w różnych województwach.

Ustalając wysokość stawki, bierze się też pod lupę osobę kierowcy, zwracając uwagę między innymi na jego wiek i stan cywilny. Wiek to dość oczywista sprawa. Chociaż pewnie niejednemu taki osąd wyda się krzywdzący, bardzo młodzi kierowcy są postrzegani jako ci, którzy mają większe tendencje do brawurowej i niebezpiecznej jazdy, a ponadto nie nabrali jeszcze obycia na drodze. Z drugiej strony starsi kierowcy nie mają już tak dobrego czasu reakcji i w ogóle stan zdrowia może im utrudniać jazdę.

Z tego względu na najniższe stawki OC mogą liczyć ci pośrodku – kierowcy, którzy nie są z punktu widzenia ubezpieczyciela ani za młodzi, ani za starzy, czyli, ściślej mówiąc, ci w przedziale wiekowym 35-45 lat.

Zależność między stanem cywilnym a wysokością stawki może już nie być tak zrozumiała, niemniej faktem jest, że osoby w związkach małżeńskich mogą liczyć na oferty niższych stawek niż te, które w takie związki nie weszły.

zobacz także:  Zła historia kredytowa? Czy można wyczyścić BIK?

Podobnie ubezpieczenie AC nie ma jednej stawki – decydują tu takie czynniki jak wartość i wiek motocykla oraz to, co konkretnie chcemy, by AC nam gwarantowało.

Jaki jest koszt ubezpieczenia motocykla?

Jak wynika z powyższego, każdy przypadek jest inny. Ale generalnie wydatki nie będą małe, szczególnie w przypadku Autocasco. To dlatego, że zainteresowanie AC jest wśród motocyklistów niewielkie, za to ryzyko szkody duże. Często więc roczny koszt AC osiąga 10% wartości rynkowej motocykla, a zdarza się, że sięga i do 20%.

Co do OC natomiast to najważniejszym z czynników, jakie wymieniliśmy, jest pojemność silnika – głównie od tego zależy cena. Obecne na rynku składki dla motocykla z silnikiem o pojemności 125 cm³ zaczynają się od 150 zł. Bezpiecznie będzie założyć przedział cenowy 150-250 zł, choć oczywiście możemy napotkać i droższe.

1 komentarz

  1. moto_boy pisze:

    Co jak co, ale jeżdżąc na motorze trzeba pamiętać o ubezpieczeniu. Ryzyko wypadku jest niestety większe niż w przypadku samochodów.

Dodaj Twój komentarz