poniedziałek, 27 maja 2024
HotMoney
mężczyzna z parasolem nad domem

Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej to polisa, którą każdy właściciel pojazdów mechanicznych zna bardzo dobrze. Dla grona tych osób jest ono obowiązkowe, a jego brak skutkuje poważnymi karami finansowymi. Celem tego ubezpieczenia jest zabezpieczenie ewentualnych poszkodowanych, którzy ponieśli szkodę w wypadku drogowym lub inne j kolizji. Najbardziej podstawowe OC zapewnia nam ochronę na okres 12 miesięcy, aczkolwiek w niektórych wypadkach możliwe jest także skorzystanie z krótkoterminowej polisy tego typu. Sprawdź sam, co warto wiedzieć na ten temat!

Ubezpieczenie OC — czym jest?

Każdy posiadacz jakiegokolwiek pojazdu ma ustawowy obowiązek zakupu polisy OC. Ubezpieczenie to obowiązuje na okres 12 miesięcy, a jego zawarcie sprawia, że poszkodowany otrzyma stosowną rekompensatę w przypadku, gdy dojdzie do zdarzenia, w którym wynikną konkretne szkody. Jak to wygląda w praktyce? W przypadku, gdy dojdzie do ewentualnej stłuczki lub wypadku drogowego, poszkodowany otrzyma z naszego towarzystwa ubezpieczeniowego pieniądze, za których sprawę będzie w stanie pokryć wszelkie szkody. Jeśli jednak sprawca nie będzie miał ważnego obowiązkowego ubezpieczenia OC w czasie zdarzenia, odszkodowanie dla poszkodowanego zostanie wypłacone przez UFG, czyli Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. Co się dzieje później? Instytucja ta zwraca się do sprawcy o zwrot kompletnej kwoty odszkodowania.

zobacz także:  Jak zgłosić szkodę z OC sprawcy? Likwidacja szkody z polisy

Czy to posiadacz podlega ubezpieczeniu OC?

Wielu osobom może wydawać się, że ubezpieczenie obowiązuje na samego posiadacza. Rzeczywistość jest jednak inna, a polisę tę wykupujemy na określony pojazd. W związku z tym ubezpieczenie OC obowiązuje tylko i wyłącznie w przypadku szkód odniesionych w kolizji lub wypadku. Warto wspomnieć o tym, że polisa OC odnosi się także do zdarzeń, jakie miały miejsce w trakcie w czasie załadunku i rozładunku, garażowania, zatrzymania i postoju. Na tym nie koniec, nawet kiedy coś wydarzyło się w trakcie wysiadania lub wsiadania do samochodu, będziesz mógł liczyć na pomoc, jaka niesiona jest przez ubezpieczenie OC.

Jakie szkody pokrywa ubezpieczenie OC?

Zakres ubezpieczenia OC jest naprawdę spory. Zakład ubezpieczeń jest w stanie pokryć koszty leczenia, rehabilitacji, a nawet lekarstw poszkodowanego. Może także wypłacić stosowne odszkodowanie za utracone dochody w ramach przerwy zawodowej. Oczywiście zapewnienie likwidacji szkód w pojeździe oraz zaoferowanie auta zastępczego to także coś, na co można liczyć. Nawet w przypadku, gdy w czasie zdarzenia uszkodzony został smartfony, czy jakikolwiek inny sprzęt, możemy otrzymać odpowiednią rekompensatę.

zobacz także:  Jak sprawdzić biuro podróży przed kupnem wycieczki?

Zakup samochodu a ubezpieczenie OC — co warto wiedzieć?

Ubezpieczenie OC należy zakupić najpóźniej w dniu rejestracji danego samochody. Kary za brak takiego działania są naprawdę poważne, dlatego warto tego unikać. Warto wspomnieć o tym, że w niektórych wypadkach towarzystwo ubezpieczeniowe może zwrócić się do sprawcy o zwrot kosztów odszkodowania. Jest to możliwe w przypadku, gdy zostanie udowodnione, że do zdarzenia doszło celowo lub dana osoba prowadziła samochód pod wpływem alkoholu lub środków odurzających.

1 komentarz

  1. Antoni pisze:

    OC na samochód to dla każdego rzecz obowiązkowa, więc w sumie każdy je ma. Ja bym się pokusił jednak do skłaniania ludzi do wykupywania OC w życiu prywatnym Też bardzo przydatna sprawa.

Dodaj Twój komentarz