czwartek, 25 kwietnia 2024
HotMoney

Prywatne ubezpieczenie zdrowotne – jak działa, co można leczyć, a czego nie obejmuje?

badanie tomografem komputerowym

Większość ludzi mieszkających w Polsce może korzystać z usług lekarzy internistów oraz niektórych specjalistów w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia. Każda pracująca osoba płaci składki na tzw. ubezpieczenie zdrowotne, dzięki czemu ma zapewnioną podstawową opiekę lekarską. Niektórzy jednak mają większe wymagania, nie chcą tracić czasu na wizyty u specjalistów i decydują się na wykupienie prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego.

Jak działa prywatne ubezpieczenie zdrowotne?

Prywatne ubezpieczenie zdrowotne jest dobrowolnie wykupywanym pakietem, w ramach którego osoba ubezpieczona ma dostęp do bezpłatnych lub częściowo refundowanych przez towarzystwo ubezpieczeniowe usług medycznych. Wiele towarzystw ubezpieczeniowych nawiązuje współpracę z prywatnymi placówkami medycznymi, które oferują swoje usługi w ramach abonamentu.

Polisy zdrowotne najczęściej są wykupowane bezpośrednio u ubezpieczycieli lub w banku. Niektóre banki oferują tego typu usługi lub proponują zakup ubezpieczenia assistance wraz z otwarciem konta bankowego. Rzecz jasna bank nie zajmuje się osobiście realizowaniem zawartych w pakiecie usług medycznych, gdyż działa we współpracy z towarzystwem ubezpieczeniowym, a więc pełni rolę pośrednika pomiędzy klientem a ubezpieczycielem.

zobacz także:  Ranking kart kredytowych październik 2019

Co można leczyć mając prywatne ubezpieczenie?

Należy pamiętać o tym, że prywatne ubezpieczenie zdrowotne stanowi jedynie dopełnienie ubezpieczenia przysługującego z ramienia Narodowego Funduszu Zdrowia. Dzięki prywatnemu ubezpieczeniu mamy znacznie szybszy dostęp do różnego rodzaju specjalistów, takich jak np. okulista, dermatolog, czy ginekolog. Trudno jednak powiedzieć co dokładnie wchodzi w zakres polisy, gdyż do wyboru są różne pakiety. Zakres ubezpieczania jest związany z bezpośrednio z jego ceną. Droga polisa może obejmować nawet bardzo skomplikowane zabiegi szpitalne. Najtańsze pakiety obejmują natomiast dostęp do lekarza internisty oraz tanie badania diagnostyczne.

Wykluczenia – czego nie obejmuje prywatne ubezpieczenie zdrowotne?

Decydując się na zakup prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego trzeba mieć świadomość, że polisa nie pokryje niektórych usług. Chodzi tu o leczenie, którego może wymagać osoba ubezpieczona w związku z popełnieniem lub usiłowaniem popełnienia samobójstwa lub samookaleczeniem się. Ponadto wyłączone są również choroby będące następstwem takich wydarzeń jak m.in. :

  • działanie energii jądrowej, odpadów radioaktywnych, czy materiałów wybuchowych,
  • akty terrorystyczne, działania wojenne, rozruchy i zamieszki,
  • zmiana płci,
  • prowadzenie pojazdu bez odpowiednich uprawnień,
  • zażycie środków odurzających, narkotyków bądź alkoholu,
  • oficjalnie ogłoszone epidemie.
zobacz także:  Co można i co warto ubezpieczyć?

Ponadto wyłączone z pakietów ubezpieczeniowych są także wady wrodzone i schorzenia będące ich skutkiem. Nie możemy również liczyć na finansowanie leczenia związanego z wadami okołoporodowymi lub takimi, które mają charakter dziedziczny.

1 komentarz

  1. Ludwika pisze:

    Takie prywatne pakiety medyczne to całkiem sensowne rozwiązanie. Szczególnie teraz, kiedy na NFZ niewiele można załatwić lub trzeba latami czekać na wizytę

Dodaj Twój komentarz