czwartek, 19 września 2024
HotMoney

Kredyt hipoteczny a wiek – maksymalny i minimalny wiek kredytobiorcy

Człowiek trzymający dom

Kredyt hipoteczny to zobowiązanie na wiele lat. Banki przy rozpatrywaniu wniosku zwracają uwagę nie tylko na zdolność kredytową, ale także na wiek kredytobiorcy. Jakie są w takim wypadku kryteria wieku przy zaciąganiu kredytu hipotecznego?

Wiek a kredyt hipoteczny

Wybór kredytu hipotecznego to poważne zobowiązanie, które wiąże nas z bankiem często nawet na kilkadziesiąt lat. Przed podjęciem decyzji trzeba wziąć pod uwagę wiele istotnych kwestii, wśród których ważny będzie także nasz wiek oraz zdolności finansowe. Pracując, możemy zarobić więcej, gdy jednak przejdziemy na emeryturę, poziom naszych finansów może drastycznie się obniżyć. Im jesteśmy starsi, tym większe jest także ryzyko utraty zdrowia oraz śmierci. Z tego też względu, banki zazwyczaj mają dość dokładnie określone przepisy związane z przyznawaniem kredytów względem wieku kredytobiorców. To pewien rodzaj zabezpieczenia, w końcu muszą mieć przecież pewność, że osoba ta nie umrze przed terminem spłaty całości zobowiązania.

zobacz także:  Ile kosztuje posiadanie auta?

Do jakiego wieku kredyt hipoteczny?

Kredyt hipoteczny to wieloletnie zobowiązanie i banki najczęściej już na wstępie określają zarówno minimalny, jak i maksymalny wiek potencjalnego kredytobiorcy. Wiele też będzie zależało od warunków umowy, wysokości kredytu oraz tego, na jak długo będzie on zaciągnięty. Chcąc więc wziąć zobowiązanie finansowe na 30 lat, ostatnim dzwonkiem do podjęcia tej decyzji będzie wiek w okolicach 35 – 40 lat. Niektóre banki są skłonne pójść bardziej na rękę i udzielić kredytu osobom w wieku 50 lat, ale jest to rzadkością.

Z zasady więc przyjmuje się, że maksymalny termin spłaty powinien przypaść na wiek okołoemerytalny, przed ukończeniem 68 lat, czyli w momencie gdy jeszcze pracujemy, ale tuż przed zakończeniem kariery zawodowej. Jeżeli jednak zastanawiasz się, czy można przedłużyć ten czas, to kredyt hipoteczny, którego spłatę można zakończyć nawet w 70 roku życia, znajdziesz na DirectMoney. Trzeba pamiętać, że banki podchodzą indywidualnie do każdego klienta, dlatego warto, jest się w pierwszej kolejności zorientować, jak wyglądają ich propozycję, a później pytać się bezpośrednio w placówce finansowej. Zdarza się bowiem, że niektóre z placówek finansowych maksymalną granicę wieku kredytobiorcy w momencie spłaty kredytu określają nawet na wiek powyżej 70 lat.

zobacz także:  GPW, Giełda Papierów Wartościowych, czego możesz nie wiedzieć?

Kredyt hipoteczny – jaki minimalny wiek?

Zgodnie z przepisami, o kredyty i pożyczki mogą ubiegać się wyłącznie osoby pełnoletnie posiadające zdolność do czynności prawnych. Tak więc już w wieku lat 18 teoretycznie możemy udać się do banku w celu zaciągnięcia zobowiązania finansowego. To jednak nie oznacza, że bank na cokolwiek się zgodzi, szczególnie gdy chcemy starać się o kredyt hipoteczny. Pełnoletność to nie wszystko, a rzadko kiedy się zdarza, by w tak młodym wieku nasza zdolność kredytowa była wystarczająca duża. Z tego też powodu zazwyczaj decyzje o kredycie podejmujemy w późniejszym wieku, kiedy nasza sytuacja finansowa i życiowa jest stabilniejsza.

Czy można wydłużyć limit wieku kredytobiorcy?

O ile banki mają odgórnie ustalone zasady jeżeli chodzi o minimalny i maksymalny wiek, a także maksymalny okres kredytowania, o tyle nie oznacza to, że droga jest całkowicie zamknięta, gdy nie spełniamy określonych warunków. Bank jak najbardziej może podejść do klienta indywidualnie, biorąc pod uwagę inne kryteria. Jeżeli więc nie spełniamy warunków wiekowych, możemy postarać się o przedłużenie tego limitu, ale na konkretnych warunkach.

zobacz także:  Ile zarabia się handlując na targu, ile sprzedając jedzenie na plaży, ile w supermarkecie? Zarobki i praca na wakacje

Najczęściej wykorzystuje się tutaj cesję ubezpieczenia na życie. Dzięki temu bank jest zabezpieczony, w momencie, gdy przekroczymy wiek 70 lat. W razie śmierci, instytucja finansowa będzie zobowiązania od uzyskania ubezpieczenia. Inną opcją jest wzięcie kredytu hipotecznego wspólnie z młodszym kredytobiorcą posiadającym zdolność kredytową. Rzadko spotykanym warunkiem jest także zakup nieruchomości o wybranych cechach, określonych przez bank, co często łączy się także z dodatkowymi wymaganiami, wymienionymi wyżej, czyli cesją oraz współkredytobiorcą.

Jak więc widać, kwestia wieku jest często rzeczą umowną i nawet bank w takich przypadkach może pójść nam na rękę, choć oczywiście będzie potrzebował odpowiednich zabezpieczeń.

Dodaj Twój komentarz