piątek, 14 czerwca 2024
HotMoney

Ile kosztuje śledzenie osoby, zbieranie dowodów – ile kosztuje detektyw?

detektyw

Z książek, filmów i seriali czerpiemy wizerunek detektywa, który jest niemalże policjantem. Zdarza się, ze dokonuje spektakularnych pojmań, niczym członek organizacji paramilitarnej. Tymczasem prawda jest taka, że detektyw zajmuje się śledzeniem osób, sprawdzaniem ich, a także zbieraniem dowodów. Wszystko to robi w skrytości i tajemnicy. A ile jego praca kosztuje?

Czym zajmuje się detektyw?

Usługi detektywistyczne można podzielić na dwa rodzaje. Pierwszy to zadania, jakie zlecić może osoba prywatna. Tutaj mogą one przybrać różne formy, w zależności od tego, czego ma dowieść detektyw.

Najpopularniejsze jest oczywiście wykrywanie zdrady małżeńskiej, czy po prostu sprawdzanie wierności ukochanej osoby. Może ono polegać na śledzeniu i poszukiwaniu dowodów, ale także na sprawdzaniu śladów biologicznych znajdujących się na pościeli, bieliźnie.

Zdarza się, że detektywowi zleca się sprawdzenie kandydata na męża/żonę, teściów oraz pozostałych członków rodziny partnera.

Osoby fizyczne mogą być również obserwowane w celu ustalenia lub zaprzeczenia ojcostwa czy zbadania pokrewieństwa i genealogii. Zdarza się, że działania detektywa mają pomóc w weryfikacji obowiązku alimentacyjnego, czyli musi ustalić źródła dochodu i miejsce pracy, a często także miejsce zameldowania i faktycznego zamieszkania.

zobacz także:  Złoża gazu oddajemy za bezcen

Detektyw może również być wynajęty w celu śledzenia dziecka. Sprawdza jego bezpieczeństwo. Chodzi zarówno o małe, jak i nastoletnie dzieci. Tego typu zajęcie może być oparte na kontroli pracy niani, gospodyni domowej.

Jednak to nie wszystko. Detektyw może poszukiwać osób zaginionych i ukrywających się, oszustów. Zdarza się, że poszukuje skradzionych dóbr. Bywa, że jest również pomocny w ustaleniu tego, kto stoi za niepokojeniem, zniesławieniem danej osoby, wykrywa podsłuchy umieszczane w domach, samochodach itp.

Detektywi świadczą również usługi dla firm. Sprawdzają kandydatów na pracowników i kontrolują osoby już zatrudnione, podobne działania mogą wymierzać we wspólników i kontrahentów. Zdarza się, że detektywi weryfikują nieuczciwość konkurencji, wykrywają podsłuchy i wycieki danych, a nawet czy wypłata z ubezpieczenia majątkowego była zasadna.

Ile kosztuje śledzenie osoby, zbieranie dowodów przez detektywa?

Ceny działań detektywów nie są z góry ustalone. Wiele zależy od sprawy. Warto jednak zdać sobie sprawę z tego, że żadna dobra agencja detektywistyczna nie będzie tania. Niska cena może brać się z braku doświadczenia, a zatem i często z braku efektów. Może się też okazać, że po drodze będzie wiele kosztów dodatkowych.

zobacz także:  Rozdzielność majątkowa - na czym polega, ile kosztuje?

Ile trzeba zapłacić za śledzenie osoby? Szacuje się, że obserwacja na ternie Polski to 1200 zł za każdy dzień, a więc 8 godzin. Ustalenia personalne, takie jak sprawdzenie miejsca pracy wskazanej osoby zaczyna się od 1000zł, jej miejsca zameldowania również, a zamieszkania już od 2000 zł.

A ile za zbieranie dowodów? Dyskretne badanie materiału genetycznego to nawet 3000 zł, z czego badanie DNA – 1000 zł.

Ile kosztuje detektyw?

Tak jak w wielu innych zawodach, tak i tutaj podstawową formą rozliczenia za usługi detektywistyczne jest stawka godzinowa. Najczęściej sprawdza się to wówczas, gdy da się określić wymagany do realizacji czas pracy.

A jaka jest stawka godzinowa? Najniższa to 100 zł. Można w tej cenie znaleźć dobre biuro, które pracuje na dobrym sprzęcie i ma sprawdzone metody pracy. Taką stawkę można wynegocjować przy zleceniach, które opiewają na wiele godzin.

Najczęściej jednak spotkać się można ze stawką mniej więcej 150 zł za godzinę. W przypadku biura, które pobiera takie pieniądze, po wykonaniu zlecenia można liczyć na rzetelny raport z przeprowadzonych czynności. Zdarza się nawet, że detektywi biorący udział w sprawie, zgadzają się zeznawać w sądzie.

zobacz także:  Rekordowe ceny mieszkań w Polsce. Kiedy można liczyć na ich spadek?

Bywa i tak, że detektywi chcą otrzymać wynagrodzenie 200 zł za godzinę. Dzieje się tak w dużych miastach, ale też w sytuacji, gdy zlecenie jest trudne. Na przykład, gdy ma się odbyć na terenach wiejskich, gdzie zdecydowanie utrudnione jest działanie skryte i nie wzbudzające podejrzeń.

komentarze 4

 1. Jacek pisze:

  Dobrze i uczciwie napisany artykuł.

 2. Krzysiek pisze:

  Wiele też zależy od sprawy. Im dłużej ciągnie się zbieranie dowodów, tym więcej trzeba zapłacić. Do tego jeszcze koszt zdjęć, nagrań itd.

 3. Andrzej pisze:

  Ciekaw jestem jak popularne jest korzystanie z takich usług przez osoby prywatne. Na pewno nie każdy może sobie na coś takiego pozwolić.

 4. Monika pisze:

  Cennik usług detektywistycznych, w tym w Warszawie to przede wszystkim koszt godziny pracy Prywatnego Detektywa z licencją oraz koszty dodatkowe jak paliwo, wejście do restauracji, czy za uzyskanie informacji.

Dodaj Twój komentarz