czwartek, 30 marca 2023
HotMoney

Ile kosztuje śledzenie osoby, zbieranie dowodów – ile kosztuje detektyw?

detektyw

Z książek, filmów i seriali czerpiemy wizerunek detektywa, który jest niemalże policjantem. Zdarza się, ze dokonuje spektakularnych pojmań, niczym członek organizacji paramilitarnej. Tymczasem prawda jest taka, że detektyw zajmuje się śledzeniem osób, sprawdzaniem ich, a także zbieraniem dowodów. Wszystko to robi w skrytości i tajemnicy. A ile jego praca kosztuje?

Czym zajmuje się detektyw?

Usługi detektywistyczne można podzielić na dwa rodzaje. Pierwszy to zadania, jakie zlecić może osoba prywatna. Tutaj mogą one przybrać różne formy, w zależności od tego, czego ma dowieść detektyw.

Najpopularniejsze jest oczywiście wykrywanie zdrady małżeńskiej, czy po prostu sprawdzanie wierności ukochanej osoby. Może ono polegać na śledzeniu i poszukiwaniu dowodów, ale także na sprawdzaniu śladów biologicznych znajdujących się na pościeli, bieliźnie.

Zdarza się, że detektywowi zleca się sprawdzenie kandydata na męża/żonę, teściów oraz pozostałych członków rodziny partnera.

Osoby fizyczne mogą być również obserwowane w celu ustalenia lub zaprzeczenia ojcostwa czy zbadania pokrewieństwa i genealogii. Zdarza się, że działania detektywa mają pomóc w weryfikacji obowiązku alimentacyjnego, czyli musi ustalić źródła dochodu i miejsce pracy, a często także miejsce zameldowania i faktycznego zamieszkania.

Detektyw może również być wynajęty w celu śledzenia dziecka. Sprawdza jego bezpieczeństwo. Chodzi zarówno o małe, jak i nastoletnie dzieci. Tego typu zajęcie może być oparte na kontroli pracy niani, gospodyni domowej.

Jednak to nie wszystko. Detektyw może poszukiwać osób zaginionych i ukrywających się, oszustów. Zdarza się, że poszukuje skradzionych dóbr. Bywa, że jest również pomocny w ustaleniu tego, kto stoi za niepokojeniem, zniesławieniem danej osoby, wykrywa podsłuchy umieszczane w domach, samochodach itp.

Detektywi świadczą również usługi dla firm. Sprawdzają kandydatów na pracowników i kontrolują osoby już zatrudnione, podobne działania mogą wymierzać we wspólników i kontrahentów. Zdarza się, że detektywi weryfikują nieuczciwość konkurencji, wykrywają podsłuchy i wycieki danych, a nawet czy wypłata z ubezpieczenia majątkowego była zasadna.

Ile kosztuje śledzenie osoby, zbieranie dowodów przez detektywa?

Ceny działań detektywów nie są z góry ustalone. Wiele zależy od sprawy. Warto jednak zdać sobie sprawę z tego, że żadna dobra agencja detektywistyczna nie będzie tania. Niska cena może brać się z braku doświadczenia, a zatem i często z braku efektów. Może się też okazać, że po drodze będzie wiele kosztów dodatkowych.

Ile trzeba zapłacić za śledzenie osoby? Szacuje się, że obserwacja na ternie Polski to 1200 zł za każdy dzień, a więc 8 godzin. Ustalenia personalne, takie jak sprawdzenie miejsca pracy wskazanej osoby zaczyna się od 1000zł, jej miejsca zameldowania również, a zamieszkania już od 2000 zł.

A ile za zbieranie dowodów? Dyskretne badanie materiału genetycznego to nawet 3000 zł, z czego badanie DNA – 1000 zł.

Ile kosztuje detektyw?

Tak jak w wielu innych zawodach, tak i tutaj podstawową formą rozliczenia za usługi detektywistyczne jest stawka godzinowa. Najczęściej sprawdza się to wówczas, gdy da się określić wymagany do realizacji czas pracy.

A jaka jest stawka godzinowa? Najniższa to 100 zł. Można w tej cenie znaleźć dobre biuro, które pracuje na dobrym sprzęcie i ma sprawdzone metody pracy. Taką stawkę można wynegocjować przy zleceniach, które opiewają na wiele godzin.

Najczęściej jednak spotkać się można ze stawką mniej więcej 150 zł za godzinę. W przypadku biura, które pobiera takie pieniądze, po wykonaniu zlecenia można liczyć na rzetelny raport z przeprowadzonych czynności. Zdarza się nawet, że detektywi biorący udział w sprawie, zgadzają się zeznawać w sądzie.

Bywa i tak, że detektywi chcą otrzymać wynagrodzenie 200 zł za godzinę. Dzieje się tak w dużych miastach, ale też w sytuacji, gdy zlecenie jest trudne. Na przykład, gdy ma się odbyć na terenach wiejskich, gdzie zdecydowanie utrudnione jest działanie skryte i nie wzbudzające podejrzeń.

komentarze 4

 1. Jacek pisze:

  Dobrze i uczciwie napisany artykuł.

 2. Krzysiek pisze:

  Wiele też zależy od sprawy. Im dłużej ciągnie się zbieranie dowodów, tym więcej trzeba zapłacić. Do tego jeszcze koszt zdjęć, nagrań itd.

 3. Andrzej pisze:

  Ciekaw jestem jak popularne jest korzystanie z takich usług przez osoby prywatne. Na pewno nie każdy może sobie na coś takiego pozwolić.

 4. Monika pisze:

  Cennik usług detektywistycznych, w tym w Warszawie to przede wszystkim koszt godziny pracy Prywatnego Detektywa z licencją oraz koszty dodatkowe jak paliwo, wejście do restauracji, czy za uzyskanie informacji.

Dodaj Twój komentarz