wtorek, 16 kwietnia 2024
HotMoney

Ile kosztuje księgowość? Ceny usług w biurach rachunkowych

Prowadzenie księgowości

Koszty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej przerażają niejednego przedsiębiorcy. Dlatego nic dziwnego, że dążą do ich optymalizacji. A czy są obszary, w których nie warto oszczędzać? Zdecydowanie tak – i jest tym księgowość. Dlaczego? Jakie cenniki oferują biura rachunkowe? Postaramy się odpowiedzieć na te pytania.

Księgowość – prowadzić samodzielnie czy zlecić?

Na początku jednak chcielibyśmy przedyskutować kwestię związaną z tym, co jest lepszym rozwiązaniem – samodzielne prowadzenie księgowości, zatrudnienie księgowej czy skorzystanie z usług biura rachunkowego?

Pierwszego rozwiązania nie polecamy, chyba, że zasady rachunkowości masz w małym palcu. Dlaczego? Ponieważ samodzielne prowadzenie księgowości jest czasochłonne. I to nie tylko ze względu na konieczność dokumentowania różnych transakcji, wyliczania podatków. Musisz wziąć pod uwagę także czas poświęcony na zdobycie niezbędnej wiedzy, a także… śledzenie aktualności, zmian w przepisach. To mogłoby wykończyć niejednego przedsiębiorce. A przecież w tym samym czasie można by rozwijać swoją działalność.

Zatrudnienie księgowego to dobre rozwiązanie, gdy struktura firmy jest rozbudowana, rachunkowością trzeba zajmować się na co dzień, w pełnym wymiarze godzin. Wtedy zwykle buduje się cały zespół specjalistów – tak zwykle robią duże przedsiębiorstwa, korporacje.

zobacz także:  Budżet na 2020 r., Wyższe ceny srebra... - przegląd

A co z sektorem małych i średnich przedsiębiorstw? Wtedy zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z usług biura rachunkowego. Cena, jaką się za to płaci, to nic w porównaniu z korzyściami. A o jakich sumach jest właściwie mowa? Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że księgowość to różne koszty, które najlepiej przeanalizować w biurze rachunkowym. I choć my postaramy się podać pewne widełki, musisz mieć świadomość, że ostatecznie i tak wszystko dopasowywane jest do Twoich potrzeb oraz możliwości.

Usługi księgowe

Pamiętaj, że oferta biur rachunkowych jest zróżnicowana. Znajduje się w niej zarówno mała księgowość, jak i pełna księgowość. Możliwe jest przeprowadzenie konsultacji podatkowych, biznesowych, a także zajmowanie się obszarem związanym z kadrami i płacami.

Najpopularniejsze usługi oferowane są w zakresie pełnej księgowości (Księgi Handlowej), Podatkowej Książki Przychodów i Rozchodów, Ewidencji Przychodów – Ryczałtu Ewidencjonowanego, a także Karty Podatkowej.

Przy czym pomoc księgowej zwykle przydaje się jeszcze… przed założeniem własnego biznesu. Dzięki temu można uniknąć błędów podczas wyboru formy opodatkowania, które mogą skutkować znacznie wyższymi kosztami.

Prowadzenie biznesu

Koszty obsługi finansowo-księgowej

Cennik biura rachunkowego zależeć będzie od kilku czynników. Jednym z nich jest lokalizacja (w dużych miastach koszty te są wyższe). Liczy się także renoma placówki, doświadczenie księgowych. Koszty uzależnione będą również od zakresu wykonywanych usług.

zobacz także:  Ile zarabia psycholog, stomatolog, farmaceuta? Zarobki w medycznych zawodach w Polsce i Niemczech

W praktyce koszt miesięcznej obsługi finansowej może wynosić od 100 zł do nawet 1 500 zł. Osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą zwykle płacą ok. 80-100 zł, ponieważ nie generują miesięcznie wielu dokumentów. Natomiast im jest ich więcej, tym cena usługi zwiększa się.

A czy opłaca się oszczędzać na księgowości? Zdecydowanie nie. Konsekwencją każdego błędu mogą być duże kary finansowe nakładane przez urząd skarbowy. Z tego względu czynnikiem, jakim powinno się kierować podczas wyboru biura rachunkowego, jest jego doświadczenie, profesjonalizm, a nie cena.

Dodaj Twój komentarz