poniedziałek, 24 czerwca 2024
HotMoney

Ile kosztuje implant zęba? Ile kosztuje wstawienie sztucznego zęba?

gabinet dentystyczny

Trudno o piękny uśmiech, gdy mamy braki w uzębieniu. Dzisiejsza medycyna umożliwia jednak uzupełnienie ich za pomocą nowoczesnych implantów. Kłopot w tym, że jest to kosztowna opcja.

Czym jest implant zęba?

Implantacja jest metodą, która pozwala poradzić sobie z brakami w uzębieniu. Wszczepiany implant to sztuczny korzeń. Stanowi podstawę, na której umieszcza się koronę, czyli sztuczny ząb. Liczba wszczepionych implantów nie musi jednak koniecznie odpowiadać liczbie brakujących zębów, bo istnieje możliwość wykonania implantacji kilkupunktowej, na której oparte zostaną koronki dla wszystkich brakujących zębów. Bywa, że dwa implanty wystarczają na całą protezę.

Nie każdy może pozwolić sobie na implanty. Przeciwwskazaniem jest ciąża, zaawansowana osteoporoza, nieleczona próchnica i parodontoza, nieustabilizowana cukrzyca, nowotwór, padaczka czy zaburzenia układu krzepnięcia.

Jaki implant wybrać?

Do wyboru mamy dwa rodzaje implantów: tytanowe i cyrkonowe. Jeżeli chodzi o wytrzymałość, to jest ona w obu przypadkach podobna. Tańsze są jednak implanty tytanowe. Mogą być wykonane z czystego tytanu albo z jego stopów. Stopy są tańszym rozwiązaniem, ale wiążą się z niewielkim ryzykiem uczulenia, podczas gdy czysty tytan w ogóle nie uczula.

zobacz także:  Ranking kredytów konsolidacyjnych Październik 2019

Za wadę tytanowych implantów można uznać ich szary kolor. Wprawdzie nie powinno być tego widać po zamontowaniu na implancie koronki, którą dobiera się do koloru zębów pacjenta, z czasem jednak przy podnoszącym się dziąśle może pojawić się szara obwódka.

Implanty cyrkonowe wykonane są z tlenku cyrkonu i mają kolor zbliżony do naturalnej barwy zębów. Nie tylko zresztą wyglądają jak naturalne zęby, ale też są odporne na ścieranie i uszkodzenia oraz nie zmieniają smaku potraw.

Ile trzeba zapłacić za implanty?

Jak już powiedzieliśmy, implanty tytanowe są tańsze. Ich ceny zaczynają się od 1000 zł. Cyrkonowe kosztują przynajmniej 1800 zł. Jednak cena samego implantu to nie jedyne koszty, jakie będziemy musieli ponieść. Na implant zakładana jest korona protetyczna, co wiąże się z dodatkowymi opłatami. Nawet najtańsze koronki metalowo-ceramiczne to koszt co najmniej 500 zł. Cyrkonowe pokryte porcelaną mogą kosztować 100 zł. Jeszcze droższe są pełnoceramiczne – taka korona kosztuje 1500 zł, a zatem więcej niż niektóre implanty.

Koszty więc są naprawdę duże, a do tego implanty zębowe nie są refundowane – refundowane są tylko protezy, a i to w przypadku, gdy w jednym łuku zębowym zabraknie przynajmniej pięciu zębów.

zobacz także:  Praca za granicą a kredyt w Polsce, czy dostaniesz?

Można wprawdzie natrafić na oferty tańszych implantów. Jednak czasem niższa cena jest tylko pozorna, a tak naprawdę w grę wchodzą ukryte koszty. Dlatego warto na początek dowiedzieć się wszystkich szczegółów.

Niektóre z dodatkowych kosztów nas zresztą nie miną. W każdym przypadku przed zamontowaniem implantu konieczna jest konsultacja u dentysty z planem leczenia, za którą prawdopodobnie będziemy musieli zapłacić około 150 zł. Niezbędne będzie też wykonanie pantomogramu, co kosztuje około 70 zł. Poza tym już po założeniu implantów wymagane są wizyty kontrolne, co wiąże się każdorazowo z wydatkiem około 100 zł.

komentarze 3

 1. Natalia pisze:

  Implanty teraz tanieją, na szczęście. Można też zdecydować się na licówki, one są tańsze, ale nie zawsze można się na nie zdecydować.

 2. Magda pisze:

  Stomatologia i protetyka to niezły biznes. jak widzę te ceny, to mam ochotę iść umyć zęby, tak na wszelki wypadek. Swoją drogą, ciekawa jestem jaka jest trwałość takiego implantu, czy jest na to jakaś gwarancja?

 3. Wojciech pisze:

  Na implanty, pomimo że są droższe
  warto się zdecydować. Głównie dlatego, że montowane na stałe są dużo wygodniejsze niż proteza. Dodatkowo są również dużo trwalsze. Nawiązując do poprzedniego komentarza, oczywiście w naszym gabinecie dajemy gwarancję na integrację zrostu implantów z kością, polegającą na tym, że w przypadku odrzutu implantu zęba i braku zrostu wykonujemy ponowną implantację bezpłatnie.

Dodaj Twój komentarz