sobota, 27 kwietnia 2024
HotMoney
auto

OC jest obowiązkowe dla każdego posiadacza pojazdu. Zapewnia podstawowy zakres ochrony. To z niego poszkodowanemu jest wypłacana rekompensata w razie, gdy ubezpieczony będzie sprawcą kolizji na drodze. Dla niektórych kierowców jest to jednak niewystarczające, dlatego decydują się na dobrowolne wykupienie AC. Na co jednak zwrócić uwagę, aby wybrać najlepsze autocasco?

Czym jest ubezpieczenie AC?

Osoby, które potrzebują większej ochrony pojazdu, mogą zdecydować się na autocasco. Jest to dodatkowe ubezpieczenie, którego zawarcie nie wyłącza z obowiązku posiadania OC. Niektóre firmy ubezpieczeniowe proponują możliwość wykupienia pakietu OC+AC, oferując znacznie korzystniejsze warunki finansowe.

Autocasco chroni samochód ubezpieczonego. Zapewnia wypłatę odszkodowania wówczas, gdy kierowca spowoduje wypadek, będzie uczestniczyć w kolizji lub doświadczy rozmaitych zdarzeń losowych. Zakres ochrony gwarantowanej przez AC zależy od oferty konkretnego towarzystwa oraz preferencji właściciela pojazdu. Klient może uzyskać zabezpieczenie na wypadek:

  • pożaru lub wybuchu samochodu,
  • działania klęsk żywiołowych, takich jak powódź, huragan, uderzenie pioruna,
  • kolizji z innym uczestnikiem ruchu lub zwierzęciem,
  • kradzieży lub usiłowania kradzieży pojazdu lub jego części,
  • uszkodzenia auta przez umyślne lub nieumyślne działanie osób trzecich.
zobacz także:  Ubezpieczenie OC dla firm - ile kosztuje polisa dla przedsiębiorstwa? Jak zabezpieczyć majątek firmy?

Niektóre polisy AC mają rozszerzony zakres ochrony, który może dotyczyć pokrycia kosztów transportu zepsutego pojazdu do wybranego warsztatu lub zorganizowania auta zastępczego. Większość firm umożliwia dowolną personalizację pakietu ubezpieczenia autocasco, Dzięki temu każdy klient może samodzielnie dopasować pakiet do własnych potrzeb.

Na co zwrócić uwagę, wybierając autocasco?

W przypadku OC, którego warunki są takie same u każdego ubezpieczyciela, kluczowym kryterium wyboru jest cena. Jednak przy zakupie autocasco należy się kierować tym, jaki zakres ochrony zapewni polisa. Warto pamiętać, że jest to dodatkowe ubezpieczenie, które sprawdzi się tylko wtedy, kiedy będzie dopasowane do potrzeb. Przy wyborze autocasco dużo ważniejsze są parametry, takie jak:

  • zakres ochrony – niektóre polisy obejmują ochroną tylko wybrane sytuacje, jak na przykład kradzież. W rozszerzonym pakiecie możesz liczyć na otrzymanie odszkodowania w większej liczbie przypadków. Jest to często korzystniejszy wariant, gdyż trudno przewidzieć, jakie zdarzenia losowe mogą doprowadzić do całkowitego uszkodzenia auta nie z Twojej winy;
  • sposób naprawy – sprawdź, w jaki sposób zostanie usunięta szkoda. Jedną z opcji jest ta, w której odstawisz samochód do warsztatu, a następnie ubezpieczyciel uiści opłatę za jego naprawienie bezpośrednio serwisantom. Drugim wariantem jest opracowanie przez serwis kosztorysu napraw oraz zakupionych części. Na jego podstawie towarzystwo przeleje Ci ustaloną kwotę na konto. Z otrzymanych środków będziesz mógł pokryć koszty reperacji pojazdu. Bezpieczniejszym rozwiązaniem jest to pierwsze, gdyż odszkodowanie wypłacone na podstawie kosztorysu często może być niewystarczające;
  • udział własny w szkodzie – jest to jedna z możliwości obniżenia wysokości składek na AC, jednak nie zawsze warto z niej skorzystać. W przypadku wyboru polisy bez tej opcji ubezpieczyciel w całości pokrywa koszty usunięcia szkody. Wariant z udziałem własnym przewiduje, że część napraw pokryjesz z własnej kieszeni, a reszta zostanie wypłacona z polisy. Jest to dość ryzykowne, gdyż w przypadku całkowitego uszkodzenia pojazdu konieczność uiszczenia nawet 20% kosztów naprawy może się dla Ciebie wiązać ze sporym obciążeniem finansowym.
  • amortyzacja części – parametr, który decyduje o tym, w jakim zakresie ubezpieczyciel pokryje koszt nabycia nowych podzespołów koniecznych do zlikwidowania szkody. Wersja AC pozbawiona tej opcji jest korzystniejsza i oznacza, że zakup będzie sfinansowany w całości przez towarzystwo. W przypadku wyboru polisy z amortyzacją, wypłacona kwota zostanie pomniejszona o stopień zużycia wymienianego elementu.
zobacz także:  Ile kosztuje ubezpieczenie motocykla?

Wybierając polisę AC, należy zwracać uwagę na wszystkie czynniki, nie tylko na cenę. Mimo że można nieco obniżyć wysokość składki, decydując się na węższy zakres ochrony, to często jest to rozwiązanie niekorzystne. Autocasco jest ubezpieczeniem dodatkowym, dlatego warto zdecydować się na taką wersję polisy, która zapewni Ci bezpieczeństwo w pełnym pakiecie.

Dodaj Twój komentarz