sobota, 7 grudnia 2024
HotMoney

Jakie kary za wyłudzenie odszkodowań z ubezpieczeń OC?

Mężczyzna trzymający kluczyki samochodowe

Ubezpieczenie OC, choć bardzo drogie daje nam zabezpieczenie w razie wypadków i możliwość ubiegania się o odszkodowanie. Oczywiście każdy z nas zakłada, że do wypadku nie dojdzie, ale znajdą się i tacy, którzy postanowią wykorzystać sytuację, upozorować wypadek i wyłudzić odszkodowanie. Takie wyłudzenie, jest rzecz jasna karalne. Co nam grozi?

Co daje nam ubezpieczenie OC?

Przede wszystkim warto pamiętać o tym, że polisa OC jako część ubezpieczenia komunikacyjnego, jest obowiązkowa dla każdego posiadacza pojazdu mechanicznego. Najczęściej zawiera się ją na okres do 12 miesięcy, z koniecznością regularnego odnawiania. OC to rodzaj zabezpieczenia na wypadek nieprzewidzianych zdarzeń, jak kolizja na drodze i wszystkie szkody z nią związane, zarówno jeżeli chodzi o uszkodzenie pojazdu, jak i odniesione rany. Przedstawiając ubezpieczycielowi dowodów, na ich podstawie wypłaca on kwotę potrzebną na pokrycie tych szkód. Niestety, jedną z największych bolączek kierowców są niesamowicie wysokie składki, które w ostatnich latach bardzo poszły w górę. To sprawia, że wiele takich osób ubezpieczonych szuka innych rozwiązań.

zobacz także:  Jak oszacować wartość mieszkania przed zakupem polisy?

Kiedy dochodzi do wyłudzeń odszkodowania OC?

Ubezpieczenia majątkowe działają na konkretnych zasadach, a wiele też będzie zależało od indywidualnie zawartych umów pomiędzy ubezpieczycielem, a ubezpieczonym. Wielu posiadaczy OC nie jest zadowolonych z wysokości składek lub też znajdzie się wiele innych motywów, które popchną ich do próby wyłudzenia. Niestety nie jest to rzeczą rzadką i do takich zdarzeń dochodzić całkiem często. Zazwyczaj wszystko jest aranżowane tak, by wyglądało na wypadek lub też specjalnie do takich wypadków dochodzi właśnie w tym konkretnym celu. Trzeba się jednak liczyć z tym, że w przypadku złapania ubezpieczonego na oszustwie, będzie mu grozić za to kara.

Jakie są kary za wyłudzenie odszkodowania?

Wyłudzenie odszkodowania to rzecz jasna przestępstwo i podchodzi pod kodeks karny. Jest o tym mowa dokładnie w Art. 298 par. 1, z którego wynika, że ten, kto powoduje zdarzenie mające na celu uzyskanie odszkodowania, będzie podlegał karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat. Rzecz jasna, warto pamiętać o tym, że niezależnie od tego czy dostało się pieniądze z polisy, czy nie, nadal jest to traktowane jako przestępstwo ubezpieczeniowe.

zobacz także:  Co to jest i ile kosztuje prywatne ubezpieczenie zdrowotne?

Dodatkowo, w Art. 296 par. 1 można znaleźć zapis mówiący o tym, że ten, kto dla osiągnięcia korzyści majątkowej wprowadza w błąd, może podlegać karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do 8 lat. Dotyczy to najczęściej sfingowanych wypadków, do których nigdy nie doszło.

Oprócz kary pozbawienia wolności, doliczana jest także kara grzywny. Czasem łączy się też karę więzienia z karą ograniczenia wolności, a czasem ogranicza się tylko do grzywny.

Komu grozi kara za wyłudzenie ubezpieczenia OC?

Najczęściej mowa jest o dwóch zdarzeniach – umyślnym spowodowaniu wypadku drogowego, a także sfingowaniem takiego wypadku. Najczęściej odpowiadają za to sami ubezpieczeni, jednak czasem pociągnięci do odpowiedzialności mogą zostać także osoby, które im w całym procederze pomagały. Nie ma też mowy i tym, by oszustwo uszło płazem, bowiem w momencie złożenia wniosku o wypłacenie polisy, towarzystwo ubezpieczeniowe dokładnie wszystko analizuje. W momencie podejrzenia popełnienia przestępstwa, do akcji zostają włączone odpowiednie służby.

Czy da się złagodzić karę za oszustwo ubezpieczeniowe?

Wszystko będzie tak naprawdę zależało od indywidualnej sprawy. Widełki jeżeli chodzi o zakres kary są dosyć szerokie. W niektórych przypadkach sąd może uznać to za „przestępstwo mniejszej wagi”, a gdy ubezpieczony dodatkowo wyrazi żal za popełnione przestępstwo (przed wszczęciem śledztwa!), wówczas można liczyć na bardziej łagodne traktowanie. Szansą na uniknięcie kary jest także wycofanie wniosku o wypłatę odszkodowania.

zobacz także:  Program Współdziałania, Kruk przejmuje rumuńskie aktywa GetBacku

Jeżeli z kolei sąd uzna, że doszło do przestępstwa „większej wagi” (np. wyłudzanie odszkodowania jako stały powtarzający się proceder), wówczas zasądzona kara może być nawet wyższa niż ta przewidziana w przepisach kodeksu karnego. Każdy z przypadków jest jednak traktowany indywidualnie i na podstawie dostępnych faktów.

komentarze 2

  1. Michał pisze:

    Wyłudzenia i szkody mają duży wpływ na wysokość składek ale na szczęście dzięki porównywarką można wybrać najtańsze i zmusza to towarzystwa do obniżania składek. Dobrze to widać w aplikacji Kupdirect z Google Play skanujesz tylko kod z ostatniej strony dowodu i w 5 sek masz porównanie składek bez wpisywania danych

  2. bohemian pisze:

    Niestety, ale często dochodzi do wyłudzeń odszkodowania, nie tylko w przypadku OC. Niektórzy „korzystają” też z ubezpieczeń mieszkaniowych. Każdy sposób dobry…

Dodaj Twój komentarz