Każdy posiadacz samochodu musi wykupić ubezpieczenie komunikacyjne OC, które co roku należy ponownie opłacić. Kierowcy wiedzą też z doświadczenia, że koszt ten nie jest najniższy. A od czego zależy cena OC i ile może ona wynosić w Twoim przypadku?
- Od czego zależy cena OC?
- Wiek i doświadczenie kierowcy a wysokość OC
- Marka i model samochodu a cena ubezpieczenia
- Wiek i doświadczenie kierowcy a wysokość OC
Od czego zależy cena OC?
Wyobraź sobie taką sytuację: Ty oraz osoba z Twojego najbliższego otoczenia posiadacie ten sam model samochodu o takich samych parametrach. Co więcej, pochodzi on z tego samego rocznika, lecz każdemu z was wyliczono inną składkę OC. Od czego to zależy i co wpływa na koszt ubezpieczenia samochodowego? Sprawdzamy.
To, co towarzystwa ubezpieczeniowe w pierwszej kolejności pod uwagę, to miejsce zamieszkania, wiek oraz doświadczenie właściciela pojazdu, markę i model samochodu, przebieg oraz pojemność silnika.
Ciekawostką jest fakt, że ubezpieczyciele biorą pod uwagę statystyki wypadków w danym mieście. Im są one wyższe, tym droższe będzie OC. Może się więc okazać, że ubezpieczenie samochodu zarejestrowanego w sąsiednim mieście będzie nawet o kilkaset złotych tańsze.
Wiek i doświadczenie kierowcy a wysokość OC
Czynnikiem, który w największym stopniu wpływa na wysokość OC jest wiek oraz doświadczenie kierowców. Najdroższe oferty kierowane są do właścicieli poniżej 25 r. ż. lub tych, którzy prawo jazdy posiadają krócej niż rok, dwa. W ich przypadku ryzyko stłuczek jest o wiele większe, ponadto zwykle nie mają oni jeszcze zniżek, a te mogą znacząco wpłynąć na wartość ubezpieczenia.
A za co przyznawane są zniżki? Przede wszystkim za bezszkodową jazdę (na preferencyjne ceny mogą liczyć ci kierowcy, którzy nie spowodowali żadnych stłuczek, kolizji), ale też za ciągłość ubezpieczenia. Co to znaczy? Jeśli kilka lat temu opłacałeś OC, lecz potem przez długi czas nie posiadałeś samochodu, zniżki nie zostaną Ci przyznane.
Marka i model samochodu a cena ubezpieczenia
Wysokość ubezpieczenia samochodowego uzależniona jest także od marki, modelu, wieku czy pojemności silnika auta. Znaczenie może mieć również to, gdzie samochód jest parkowany.
W pierwszej kolejności brana jest pod uwagę pojemność silnika. OC jest najwyższe, gdy przekracza ona 3,0. Na korzystniejsze stawki mogą liczyć kierowcy posiadające auto o pojemności silnika poniżej 2,0.
Towarzystwa ubezpieczeniowe tworzą też specjalne analizy, dzięki którym oceniają wysokość stawki OC dla konkretnych marek samochodów. I tak właściciele aut BMW czy Audi zapłacą więcej ze względu na profil kierowcy. Ci, którzy mają Volkswageny czy Volvo narażeni są na częstsze kradzieże, natomiast w przypadku Alfy Romeo OC wzrasta ze względu na podwyższoną awaryjność pojazdów.
Jak wybrać ubezpieczenie OC?
Wiesz już, że ubezpieczenie OC może zależeć od wielu czynników i zawsze należy dobierać je indywidualnie. Można skorzystać z pomocy doradcy pracującego w tzw. multiagencji, który posiada możliwość wygenerowania ofert w wielu ubezpieczalniach lub też poszukać samodzielnie przy pomocy internetowych wyszukiwarek.
Co ciekawe, niektórzy ubezpieczyciele zwracają większą uwagę na historię pojazdu, inni na historię kierowcy. A różnice w cenach między nimi mogą wynosić nawet ponad tysiąc złotych. Warto też zwrócić uwagę na to, że czasami pakiet ubezpieczeń OC+NNW jest tańszy, niż samo OC.
Mój narzeczony jest doradcą ubezpieczeniowym i czasami mówi mi o tych ofertach. Kilka ubezpieczalni dla tego samego samochodu może zaproponowac najprawdę różne OC, od 600 do 2000 zł.