sobota, 5 października 2024
HotMoney

Ubezpieczenie domu, mieszkania – na co trzeba zwrócić uwagę wybierając polisę?

Dom z basenem

Obecnie ubezpieczenie domu czy mieszkania nie stanowi problemu, gdyż wiele firm ubezpieczeniowych oferuje zabezpieczenie majątku. Jednak nie wszyscy wiedzą na co zwrócić uwagę wybierając polisę, jaki wybrać zakres ochrony i jaką wysokość składki. Ten artykuł podpowie co jest ważne kiedy wybiera się polisę ubezpieczeniową domu lub mieszkania.

Jak wybrać zakres ubezpieczenia?

Po pierwsze powinniśmy zastanowić się od jakich zdarzeń losowych warto ubezpieczyć mieszkanie lub dom. Do najpopularniejszych zaliczamy pożar, powódź, ulewny deszcz, gradobicie, uderzenie pioruna i wybuch. To jednak nie wszystko. Oprócz zdarzeń losowych można jeszcze ubezpieczyć mieszkanie lub dom od odpowiedzialności cywilnej wobec innych osób, dewastacji i kradzieży. Bywa też tak, że interesująca nas oferta może nie zawierać ryzyka, które jest dla nas ważne. Wtedy trzeba dopytać czy można wykupić dodatkową opcję.

Polisa ubezpieczeniowa – co powinna zawierać?

Ważne, by zwrócić uwagę na to, czy polisa ubezpieczeniowa obejmuje sam dom mieszkalny czy jeszcze garaż lub inne obiekty stojące na działce takie jak ogrodzenie, brama wjazdowa z siłownikiem, altana śmietnikowa. Zakres oferty ubezpieczenia majątkowego należy sprawdzić w ogólnych warunkach ubezpieczenia. Jest to dokument, które określa prawa i obowiązki ubezpieczyciela i osoby ubezpieczonej czyli wysokość składki, sposób ustalania wysokości szkody i wypłaty odszkodowania. Podpisanie polisy jest równoznaczne z zapoznaniem się z ogólnymi warunkami ubezpieczenia.

zobacz także:  Jak sprawdzić ubezpieczenie NFZ?

Na co uważać ubezpieczając dom lub mieszkanie?

W umowie polisy, zanim cokolwiek podpiszemy, powinniśmy zapoznać się z warunkami ubezpieczenia, ale także z tak zwanym wyłączeniami odpowiedzialności. Dotyczą one nie tylko podstawy, również umów dodatkowych. To bardzo ważne, by na to zwrócić uwagę, ponieważ może się okazać, że odszkodowanie nam się nie należy. Dla każdego ubezpieczyciela zakres wyłączenia może być inny. Przykładowo świadczenie może nie zostać wypłacone w przypadku kradzieży materiałów opałowych, powstania pleśni lub zagrzybienia, naturalnego osiadania budynku, graffiti, umyślnego działania lokatora. Pewnym ograniczeniem stosownym przez ubezpieczyciela jest tak zwana karencja. Jest to okres, w którym towarzystwo ubezpieczeniowe nie ponosi odpowiedzialności za żadne szkody. Zazwyczaj wynosi on do 30 dni i dotyczy konkretnych zdarzeń takich jak powódź czy pożar.

Jaką wysokość składki wybrać?

Mimo, że polisy mieszkaniowe należą do najtańszych, tańszych nawet niż polisy ubezpieczeń komunikacyjnych i tak większość przyszłych ubezpieczonych zwraca uwagę na wysokość składki. Możemy zatem ubezpieczyć dom czy mieszkanie już od 50zł na 12 miesięcy, ale najczęściej wysokość składki wynosi od 250-350zł. Mają na nią wpływ parametry nieruchomości, ale i sam ubezpieczony może ukształtować ostateczną sumę poprzez dodawanie różnych rozszerzeń do umowy podstawowej.

zobacz także:  Faktoring pełny i odwrotny - co się bardziej opłaca? Koszty faktoringu

Ile pieniędzy można otrzymać za szkodę?

Na każdy element nieruchomości przeznaczona jest inna cena czyli inaczej wyceniane są mury, inaczej konstrukcja oraz ruchomości domowe gromadzone w ciągu wielu lat. Na wszystkie z wymienionych składników przeznaczana jest osobna suma ubezpieczenia czyli maksymalna kwota jaką można uzyskać w ramach odszkodowania. W podstawowym pakiecie właściciel mieszkania deklaruje łączną wartość dla wszystkich elementów, zarówno stałych jak i ruchomych. Czasem stosuje się wartość odtworzeniową, która odpowiada kosztom poniesionym, by przywrócić mieszkanie lub dom do stanu sprzed szkody.

komentarze 2

  1. Online Ekspert Compensa pisze:

    Dobra polisa powinna składać się z kilku podstawowych elementów: ochrony mienia na wypadek zdarzeń losowych (m.in. przepięcie, pożar), kradzieży z włamaniem, a także z OC w życiu prywatnym (np. gdy zalejemy sąsiada, ubezpieczyciel wypłaci za nas odszkodowanie) i assistance (pomoc fachowców, np. ślusarza czy hydraulika). Kluczowe przy wyborze ubezpieczenia jest ustalenie sum, do których ubezpieczyciel będzie nas chronił. Trzeba zwrócić uwagę, aby podana w polisie wartość mieszkania i jego wyposażenia nie była niższa niż w rzeczywistości. Jeżeli nie jest Pan pewny, jakie elementy ochrony wybrać, polecam zakup u doradcy, który na pewno odpowie na wszystkie pytania.

  2. xo.xo pisze:

    No i trzeba też dopasować polisę do rodzaju mieszkania. My np.mieszkamy na piętrze, więc bezsensowny byłby wykup ubezpieczenia od wybicia okien. Ale dobry doradca o tym wszystkim powie.

Dodaj Twój komentarz