czwartek, 19 września 2024
HotMoney
mężczyzna z banknotami w ręce

Chcąc otrzymać jakikolwiek kredyt bankowy należy mieć odpowiednią zdolność kredytową. Jest to jeden z głównych warunków, jakie trzeba spełnić, bo od wysokości naszej zdolności kredytowej zależy, czy w oczach banku będziemy godnymi zaufania klientami. Czym jest zdolność kredytowa, jak się ją wylicza i co ma na nią wpływ? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie w naszym artykule.

Wyliczenie zdolności kredytowej

Jednym z pierwszych kroków, jakie wykonuje bank po otrzymaniu naszego wniosku kredytowego jest badanie zdolności kredytowej. Przez zdolność kredytową rozumiemy możliwość spłaty kredytu oraz wszystkich opłat dodatkowych w określonym czasie. Od wysokości naszej zdolności kredytowej zależy więc to, jaką sumę miesięcznie będziemy w stanie zwrócić bankowi. Na tej podstawie ustalane są miesięczne raty oraz wysokość całego kredytu.

Przy wyliczaniu naszej zdolności kredytowej bank bierze pod uwagę wysokość naszych dochodów, koszty utrzymania, ilość osób znajdujących się w gospodarstwie domowym oraz tych na naszym utrzymaniu. Duże znaczenie mają również aktualne zobowiązania finansowe na nas ciążące. Chodzi tu o wszystkie pożyczki i kredyty, a więc także raty za zakupy, jakie pozostały nam do spłacenia. Każde zobowiązanie obniża naszą zdolność kredytową, a więc negatywnie wpływa na szanse otrzymania kredytu.

zobacz także:  Czy świat czeka kolejny kryzys finansowy?

Jak sprawdzić zdolność kredytową?

Każdy z nas może samodzielnie sprawdzić swoją zdolność kredytową. W tym celu warto skorzystać z narzędzia, jakim jest kalkulator zdolności kredytowej. Na podstawie danych, które należy podać (np. wysokość miesięcznych dochodów, koszty utrzymania, aktualnie spłacane zobowiązania finansowe) kalkulator oblicza naszą zdolność i podaje informację, czy jest ona wystarczająco wysoka, aby starać się o kredyt. Tego typu obliczeń można dokonać też samodzielnie, jednak nie każdy ma wystarczającą wiedzę, poza tym łatwo jest się pomylić w wyliczeniach.

Warto przy tym pamiętać, że jeśli chodzi o koszty utrzymania pojedynczej osoby, to banki czerpią takie informacje z danych GUS. Ich wysokość może się więc nieco różnić od tego, co sami oszacujemy.

Oblicz zdolność kredytową – kredyt hipoteczny

Bardzo istotne jest obliczenie swojej zdolności kredytowej zwłaszcza w przypadku starań o kredyt hipoteczny. Zazwyczaj tego typu kredyty są zaciągane na wiele lat, dlatego też banki przyznają je wyłącznie godnym zaufania klientom. Zanim więc złożymy wniosek do banku, powinniśmy się zastanowić, czy jesteśmy w stanie spłacić sumę, którą chcemy pożyczyć przy obecnych dochodach.

zobacz także:  Ranking kredytów konsolidacyjnych Kwiecień 2019

Istnieje możliwość wpłynięcia na swoją zdolność kredytową. Przede wszystkim należy pospłacać aktualne zobowiązania, które zdecydowanie obniżają naszą zdolność. Bardzo często radzi się również osobom starającym się o kredyt hipoteczny rezygnację z posiadanych kart kredytowych. Ten krok warto jednak przedyskutować z doświadczonym doradcą finansowym, gdyż w niektórych sytuacjach karta kredytowa może zadziałać odwrotnie, zwiększając nasza zdolność kredytową.

komentarze 2

  1. visa pisze:

    Właśnie zastanawiam się jak to jest z tymi kartami kredytowymi, pomagają czy przeszkadzają w otrzymaniu kredytu? A może to zależy od tego, w którym banku staramy się o kredyt?

  2. Marcin pisze:

    Niestety, wszelkie zobowiązania obniżają zdolność kredytową. Z tego powodu trzeba wszelkie kredyty uregulować przed długoterminowym zobowiązaniem na mieszkanie itp.

Dodaj Twój komentarz