wtorek, 16 lipca 2024
HotMoney

Ucz się od Żyda, czyli wspólnota i cele, które uczyniły Żydów wpływowymi i bogatymi

Modlący się Żydzi

Co łączy Marka Zuckerberga, Michaela Bloomberga, Stevena Spielberga i Natalie Portman? Wysokie dochody, ale i pochodzenie. Wszyscy są Żydami i osiągnęli w życiu niebywały sukces, często proponując innowacyjne rozwiązania. Jakie predyspozycje mają osoby o żydowskim pochodzeniu do tego, by się wzbogacać i być wpływowymi na całym świecie ludźmi?

Żydzi, czyli kto?

Żydzi to naród semicki, który dawniej zamieszkiwał Palestynę. Nie jest to grupa jednolita pod względem religijnym czy etnicznym. Trudno jednoznacznie określić, kto jest Żydem. Zgodnie z prawem izraelskim, Żydem jest ktoś, kto ma ortodoksyjną matkę żydowską, natomiast prawo do obywatelstwa żydowskiego ma każdy, kto posiada przynajmniej jednego ortodoksyjnego dziadka.

Gdzie mieszka najwięcej Żydów?

Największa diaspora żydowska występuje w Stanach Zjednoczonych. Liczy ona ponad 6 milionów, z czego połowa nie należy do żadnej wspólnoty religijnej. Mniej, bo około 800 tysięcy osób, liczy sobie diaspora w Rosji. Liczni Żydzi zamieszkują także tereny Francji (ponad 600 tysięcy), Ukrainy (500 tysięcy), Kanady (prawie 400 tysięcy), Wielkiej Brytanii (około 300 tysięcy) i Argentyny (blisko 200 tysięcy). Dla porównania – w Polsce diaspora żydowska to około 1,5 tysięca osób.

zobacz także:  Podwyżki wynagrodzenia minimalnego w 2019 roku - ile zarobisz netto, a ile brutto?

Dlaczego Żydzi są zdolniejsi od innych?

Okazuje się, że nie bez przyczyny znani i wpływowi lekarze, informatycy czy twórcy nowoczesnych technologii to w większości Żydzi. Teoria, że są oni zdolniejsi od innych wynika z wielu uwarunkowań historycznych, ale i religijnych. Według wielu badań, Żydzi mają większy średni poziom inteligencji, często jest on nieprzeciętnie wysoki. Najlepsze wyniki osiągają w testach, które badają umiejętności werbalno-logiczne. O wysokiej inteligencji Żydów najlepiej świadczą takie prestiżowe uznania jak Nagroda Nobla, którą często otrzymują osoby właśnie takiego pochodzenia.

Wiele osób twierdzi, że wysoka inteligencja jest uwarunkowana genetycznie. Może mieć to podstawy w żydowskich tradycjach, np. matrymonialnych. Podczas wydawania córki za mąż, preferowany jest kandydat, który wyróżnia się wysoką inteligencją i ma dobry zawód, np. jest naukowcem lub lekarzem. Oczywiste jest, że przyszłe dzieci odziedziczą po rodzicach te geny mądrości. Na tak wysoki poziom inteligencji może mieć również wpływ, że wszelkie prześladowania przeżyli głównie Żydzi, którzy byli sprawniejsi umysłowo i potrafili przetrwać trudne czasy.

Co jest najważniejsze dla Żydów?

Religia i wychowanie również w znacznej mierze przyczyniają się do geniuszu Żydów. Są oni narodem wybranym i tak też się czują. Najważniejsza jest dla nich nauka i chęć dążenia do doskonałości. Skoro są wybrani, to nie do byle jakich czynów. To zaszczepia w nich myśl, że mogą tworzyć nowe rozwiązania, być prekursorami w jakiejś dziedzinie. Nie muszą być jedynie odtwórcami. Dla żydów, edukacja to możliwość rozwoju. Nie zdobywają stopni naukowych dla samego odhaczenia studiów, dla nich nauka to coś wyjątkowego. Takie podejście ma wpływ na odniesienie sukcesu, przedsiębiorczość i dążenie do wyższych celów.

zobacz także:  Dla kogo jest faktoring? Profil działalności firmy, a rodzaj faktoringu

komentarze 3

  1. Sara pisze:

    Sądzę, że coś w tym jest, faktycznie większość laureatów nagrody Nobla to żydzi. Szkoda tylko, że wielu ludzi zamiast się od nich uczyć, woli się ich pozbyć. Nie rozumiem skąd w ludziach antysemityzm i inne, podobne do tego uprzedzenia.

  2. Esti pisze:

    Coś w tym jest, bo wielu Żydów to przedstawiciele takich zawodów jak lekarze, prawnicy, naukowcy, biznesmeni… Faktycznie mają jakiś dar do nauki i do przyciągania pieniędzy.

  3. aberatle pisze:

    Zgadzam się z tym, że wielu Żydów jest geniuszami. Właśnie dlatego powinniśmy się od nich uczyć i kłaść naciski właśnie na dzieci. Na tym to właśnie polega, by zaszczepić w dziecku chęć nauki, rozwoju.

Dodaj Twój komentarz