czwartek, 13 czerwca 2024
HotMoney

Przekop Mierzei Wiślanej, Nowy Jedwabny Szlak… – przegląd 15 lipiec 2019

autostrada w górach

Rozstrzygnięto przetarg na przekop Mierzei Wiślanej. Tymczasem Rosja wydała zgodę na budowę ostatniego odcinka gigaautostrady, która połączy Europę z Azją.

Infolinia NFZ

Ruszyła infolinia NFZ, udzielająca informacji o dostępności leków w aptekach. Dane te można uzyskać od konsultantów Narodowego Funduszu Zdrowia i Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego pod numerem 800-190-590 od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00 – 18.00. Infolinia służy wyłącznie uzyskaniu informacji o dostępności leków – żadnych innych danych, na przykład dotyczących dawkowania, nie można za jej pomocą uzyskać.

Przekop Mierzei Wiślanej

Przetarg na przekop Mierzei Wiślanej został rozstrzygnięty. Za najkorzystniejszą ofertę uznano tę złożoną przez belgijską spółkę N.V.Besix SA wraz ze spółkami NDI SA oraz NDI sp. z. o. o. Jak poinformowano na zorganizowanej przed Urzędem Morskim w Gdyni konferencji prasowej, konsorcjum zaproponowało za wykonanie prac cenę 992 mln 270 tys. zł. Pod względem finansowym była to najkorzystniejsza spośród sześciu złożonych w przetargu ofert.

zobacz także:  Wisła Kraków - co aktualnie dzieje się z klubem, ostatnie wydarzenia

Zgodnie z decyzjami środowiskowymi główne prace przy przekopie nie mogą zacząć się wcześniej niż w październiku. Wcześniej z tego terenu trzeba będzie przesadzić trzcinowiska, bo taki warunek również nakłada decyzja środowiskowa.

Susza rolnicza

W Polsce od pewnego czasu utrzymuje się susza rolnicza. Jak informuje Instytut Uprawy, Nawożenia i Gleboznawstwa, duży niedobór wody stanowi problem aż w 14 województwach. Największy odnotowano na obszarze Pojezierza Lubuskiego. Susza notowana jest we wszystkich monitorowanych uprawach, co oznacza, że może wyraźnie odbić się na tegorocznych plonach.

Strajk hiszpańskich kolei

W Hiszpanii trwa wielki strajk kolei, w którym udział bierze 94% pracowników tego sektora, czyli ponad 4000 osób. W związku z tym ponad 300 pociągów dalekobieżnych i kilka tysięcy podmiejskich nie wyjechało w trasę. Głównym żądaniem strajkujących jest odstąpienie władz spółki Renfe, głównego przewoźnika kolejowego w kraju, od planu zwolnień w firmie. Pracownicy żądają również kilkuprocentowych podwyżek płac.

Autostrada do Chin

Rosja zezwoliła na budowę ostatniego odcinka wielkiej autostrady, która ma połączyć Europę z Azją. Autostrada ta, nazywana Jedwabnym Szlakiem XXI wieku, zaczynająca się w Hamburgu, a kończąca w Szanghaju, będzie mieć ponad 8 tys. km i planowana jest jako najszybszy sposób transportu między Chinami i Europą, który stanie się konkurencyjny wobec przeprawy przez Kanał Sueski czy transportu kolejowego.

zobacz także:  Sankcje USA na Iran, zmiany w sądownictwie sprzeczne z prawem UE... - przegląd 24 czerwca 2019

Rosyjski odcinek, zwany „Południkową autostradą” zostanie sfinansowany przez partnerstwo publiczno-prywatne. Za większość odpowiadać będzie Aleksiej Riazanow, były członek zarządu Gazpromu, będący właścicielem aż 80% ziemi, po której ten odcinek będzie przebiegać.

Rosyjska część autostrady będzie mieć około 2 tys. km. Czteropasmówka będzie w okolicach Smoleńska wchodzić na Białoruś, a na Wschodzie sięgać Sagarchinu w Kazachstanie. Przewiduje się, że budowa będzie trać od 12 do 14 lat i pochłonie 600 mld rubli.

Dodaj Twój komentarz