środa, 24 kwietnia 2024
HotMoney

Największe węzły autostradowe na świecie – mamy je w Polsce!

węzeł drogowy z lotu ptaka

Węzły drogowe czy też autostradowe, jeśli zostaną dobrze zaprojektowane i wykonane, mogą bardzo usprawnić ruch drogowy. Czasem konstrukcje te potrafią być naprawdę imponujące. A które z nich są największe?

Czym jest węzeł drogowy?

Węzeł drogowy jest to takie krzyżowanie lub połączenie dróg na różnych poziomach, które zapewnia częściową albo pełną możliwość wyboru kierunku jazdy. Takie konstrukcje dzieli się na trzy grupy. Węzły bezkolizyjne typu WA to takie, na których tory jazdy się nie przecinają – wszelkie relacje skrętne realizowane są jedynie jako manewry włączania, wyłączania i przeplatania się kolejnych potoków ruchu.

Węzły częściowo bezkolizyjne typu WB to te, gdzie przecinają się jedynie niektóre relacje na jednej z dróg. Pojawia się wtedy skrzyżowanie lub zespół skrzyżowań, jednak te relacje, które charakteryzują się dominującym natężeniem ruchu, są poprowadzone w sposób bezkolizyjny.

I wreszcie mamy też węzły kolizyjne typu WC. Tutaj drogi krzyżują się w różnych poziomach a ich relacje skrętne odbywają się na skrzyżowaniach.

zobacz także:  Wyłudzenie dotacji, Wybuch w Rosji... - przegląd 12 sierpień 2019

Jaki jest największy węzeł drogowy na świecie?

Obecnie największym na świecie węzłem drogowym jest węzeł w Los Angeles nazwany imieniem sędziego Harry’ego Pregersona. To skrzyżowanie dróg stanowych 100 i 105, które składa się aż z pięciu poziomów. Jego konstrukcja, która przyczyniła się do poprawy bezpieczeństwa i zmniejszenia korków, została powszechnie doceniona, a nawet wyróżniona nagrodami.

Węzeł Harry’ego Pregersona jest na tyle rozpoznawalnym obiektem, że pojawił się nawet w kilku filmach. To on po obróbce komputerowej „zagrał” niedokończony most w „Speed – niebezpieczna szybkość” w słynnej scenie, gdy rozpędzony autobus wykonuje skok nad przepaścią (ciekawostką jest tu, że choć kawałek mostu dla potrzeb filmu „usunięto” za pomocą komputera, specjaliści od efektów zapomnieli usunąć jego cień). Całkiem niedawno część tego węzła drogowego została na cały weekend zamknięta, by można było nakręcić początkową musicalową sekwencję „La La Land”.

Jaki jest najbardziej skomplikowany węzeł drogowy na świecie?

Miano najbardziej skomplikowanego i zagmatwanego węzła drogowego powinno przypaść wiaduktowi Huangjuewan w Chongquing w chińskim dystrykcie Nan’an. Ma on pięć poziomów i około dwudziestu ramp. Łączy w sobie drogi prowadzące aż w ośmiu kierunkach, w tym trzy drogi ekspresowe.

zobacz także:  Związki zawodowe w Polsce: jak działają, największe związki, czy warto się zapisać?

Mimo że węzeł jest tak pogmatwany, nie sprawia raczej kierowcom dużych kłopotów. Jest dobrze oznakowany, a jeśli wybierze się złą drogę, można z niej zawsze zawrócić w odległości nie większej niż jeden kilometr.

Jaki jest największy węzeł autostradowy w Europie?

A jak sprawa wygląda w naszym rejonie? Niejednego zapewne to zdziwi, ale w Europie największym węzłem autostradowym jest węzeł Gliwice-Sośnica, zlokalizowany w Gliwicach w dzielnicy Ligota Zabrska. Rzadko się zdarza, by w kwestii budowy dróg Polska mogła czymś się pochwalić na międzynarodowej arenie, a tu proszę! Jeśli chodzi o węzły autostradowe, udało się nie lada osiągnięcie.

Trójpoziomowy węzeł Gliwice-Sośnica, oddany do użytku pod koniec roku 2009, łączy autostradę A1 z autostradą A4, drogą krajową nr 44 oraz Drogową Trasą Średnicową. Projekt tego rozwiązania sięga jeszcze czasów PRL-u, jednak kryzys gospodarczy zahamował prace. Jak widać, sprawdza się tu porzekadło, że „co się odwlecze, to nie uciecze”.

komentarze 2

  1. Andrzej pisze:

    Nie lubię węzłów. Tak łatwo na nich popełnić błąd, a potem nie ma ratunku i się nadrabia wiele kilometrów żeby zawrócić.

  2. Michał pisze:

    Węzły drogowe ciekawiły mnie od dzieciństwa. Kto ani razu się na nich nie zgubił niech pierwszy rzuci kamieniem.

Dodaj Twój komentarz