poniedziałek, 15 lipca 2024
HotMoney

Płaca minimalna w Polsce, Niemczech, Holandii, Norwegii Wielkiej Brytanii… Ile wynosi brutto, netto?

Mężczyzna trzymający banknot

Płaca minimalna to najmniejsze możliwe wynagrodzenie za pracę najemną. Jej wysokość ustalana jest przez państwo, dlatego różni się między krajami. Na szczęście z roku na rok minimalne wynagrodzenie rośnie, a Polacy zarabiają coraz więcej. Ile wynosi obecnie najniższa płaca w naszym kraju, a ile w takich państwach jak Niemcy, Holandia, Norwegia czy Wielka Brytania?

Ile wynosi minimalna płaca w Polsce?

Najniższe wynagrodzenie jest ustalane co roku i warunkuje je odpowiednia ustawa. Wszystko to dotyczy oczywiście pensji otrzymywanej za pracę w oparciu o umowę. Z roku na rok płaca minimalna stale rośnie. Jeszcze w 2000 roku wynosiła ona 700 zł brutto. Największy do tej pory wzrost odnotowano w 2012 oraz w 2017 roku. Obecnie stawka minimalna wynosi 2100 zł brutto, co daje 1530 zł netto. Według najnowszych ustaleń rządu, w 2019 roku wynagrodzenie ma wzrosnąć do 2250 zł brutto. Zupełnie inaczej kwestia płac wygląda w innych krajach europejskich.

zobacz także:  Co można i co warto ubezpieczyć?

Gdzie w Europie zarabia się najwięcej?

W krajach europejskich minimalne wynagrodzenia także rosną, ale i bez tego prezentują się lepiej niż polskie stawki. Najlepiej wygląda sytuacja w Luksemburgu. Tam w 2017 roku najniższa pensja wynosiła około 2 tysiące euro, co w przeliczeniu na polską walutę daje ponad 8 tysięcy złotych brutto. Na drugim miejscu jest Irlandia z kwotą 1,5 tysiąca euro, czyli przeszło 6 tysięcy złotych. Nieznacznie mniej zarabia się w Holandii, Belgii i w Niemczech. Tamtejsze najniższe wynagrodzenia są w wysokości około 6 tysięcy złotych. W Wielkiej Brytanii natomiast można liczyć na ok. 1,4 euro, czyli również ponad 6 tysięcy złotych. W krajach skandynawskich, takich jak Norwegia czy Szwecja, płace minimalne nie są określone.

Gdzie w Europie zarabia się najgorzej?

To wcale nie Polska może się „poszczycić” najniższymi zarobkami w Europie. Niechlubne najgorsze miejsce zajmuje Bułgaria z kwotą ok. 230 euro, co daje (w zależności od aktualnego kursu) około tysiąc złotych. Trochę lepiej jest w Rumunii, gdzie najmniej można zarobić blisko 320 euro, czyli jakieś 1,2 tysiąca złotych. Podobnie jest na Łotwie, Litwie, w Czechach, na Węgrzech i Słowacji. Wyżej jest już tylko Polska, która znajduje się poniżej średnich najmniejszych wynagrodzeń w krajach Unii Europejskiej. Pośrodku rankingu z kwotami 600 – 800 euro miesięcznie są: Hiszpania, Słowenia, Malta, Grecja i Portugalia.

zobacz także:  Ceny usług reklamowych: ile kosztują ulotki, plakaty, billboardy?

Gdzie najszybciej wzrasta płaca minimalna?

Według przeprowadzanych badań, w latach 2015 – 2018, minimalne wynagrodzenie najszybciej wzrosło w Rumunii. Odnotowano tam wzrost o blisko 90% w stosunku do zarobków z poprzednich lat. Jest to największy przeskok wśród wysokości pensji. O około 40% wzrosły wynagrodzenia w Czechach i Bułgarii. Wzrost na poziomie 30% był zauważalny na Węgrzech, Litwie i Estonii. Polskie pensje natomiast zwiększyły się o ponad 20%, a więc w porównaniu do innych państw nie była to spektakularna zmiana na lepsze.

komentarze 3

  1. Zarobiona pisze:

    Mówiąc o płacy minimalnej trzeba brać pod uwagę koszty życia w danym państwie. Najlepiej byłoby zarabiać minimalną w Luksemburgu i żyć w Polsce 😉

  2. Kamila pisze:

    To prawda. Idealnie byłoby mieć pensję z Luksemburga i żyć w Polsce. Chociaż i u nas wynagrodzenie minimalne rośnie, ale nie wszyscy to odczuwają.

  3. Tola pisze:

    Generalnie rośnie u nas standard życia. A ja nie lubię takiego porównywania zarobków, bo to, że płaca w innych krajach jest lepsza, często wiąże się z tym, że koszty życia są wyższe.

Dodaj Twój komentarz