wtorek, 16 kwietnia 2024
HotMoney

Zarobki za granicą: ile zarabia się na budowie, zmywaku, czy pracując jako mechanik samochodowy za granicą?

Budowlaniec

Wiele osób wyjeżdża za granicę w poszukiwaniu dobrze płatnej pracy, dzięki której mogą sporo zaoszczędzić. A jak w praktyce wyglądają za granicą zarobki w najpopularniejszych zawodach? Sprawdzamy to.

Zarobki za granicą

Co sprawia, że tak wielu Polaków wyjeżdża za granicę w poszukiwaniu pracy? Oczywiście zarobki. Nawet wykonując proste, niewymagające kwalifikacji czy znajomości języka prace można sporo zarobić i odłożyć na przyszłość. Co więcej, zagraniczni pracodawcy chętnie zatrudniają Polaków, którzy cenieni są za pracowitość oraz sumienność. Dodatkowo często koszty życia nie są tak wysokie, jak mogłoby się wydawać.

A gdzie Polacy najchętniej wyjeżdżają? Do Austrii i Niemczech, gdzie są najwyższy zarobki. Trzecim w kolejności krajem, który cieszy się największą popularnością, jest Anglia. A ile można tam zarobić?

Zarobki na budowie

Najwięcej zagranicznych ofert dla Polaków znajduje się w sektorze budowlanym. „Zwykli” robotnicy fizyczni zarabiają ok. 8-11 tys. zł, przy czym im wyższe posiadają kwalifikacje, tym zarobki się zwiększają. Na wynagrodzenie wynoszące ponad 10 tys. zł mogą liczyć m.in. dekarze, hydraulicy czy cieśle. Mniejsze, choć nadal atrakcyjne płace czekają na malarzy czy murarzy. W niektórych krajach, jak np. w Niemczech, rośnie minimalna płaca w budownictwie.

zobacz także:  Projektowanie systemów IT – na czym polega, komu zlecić, ile kosztuje?

Trzeba też wiedzieć, że zagraniczni pracodawcy chętnie zatrudniają fachowców z Polski, ponieważ są bardziej elastyczni. Co to oznacza? Posiadają wszechstronne kwalifikacje, uprawnienia do obsługi różnych maszyn budowlanych. Chętniej też biorą nadgodziny.

Zarobki na zmywaku

Osoby szukające niewymagającej, lecz dobrze płatnej pracy najczęściej wybierają Anglię, ponieważ na Wyspach często zatrudniani są niewykwalifikowani obcokrajowcy do prostych robót. Jednym z najpopularniejszych stanowisk jest tzw. praca na zmywaku, która najczęściej wybierana jest na kilka miesięcy – to sposób na dorobienie sobie młodych ludzi, studentów.

A ile można zarobić na zmywaku? Ok. 5-6 tys. zł. Takie stawki obowiązują w Anglii, Holandii, Niemczech czy w Austrii. Najczęściej proponowana stawka godzinowa to 9,50 € (ok. 40 zł). Ponadto niektóre ośrodki oferują dodatkowo świadczenia socjalne oraz zapewniają darmową kwaterę oraz wyżywienie.

Zarobki mechanika samochodowego

Pracę dla specjalistów, m.in. doświadczonych mechaników samochodowych, bez problemu można znaleźć w Niemczech czy w Austrii, choć i w innych krajach ten zawód jest dobrze opłacany. Ile więc może zarobić mechanik? Od 6 000 zł do nawet 10 000 zł. Średnie wynagrodzenie mechaników samochodowych w Niemczech wynosi 2 800-3 000 € (ok. 10 000 zł). Dobrze sytuowani mogą być też mechanicy pracujący w Norwegii, gdzie w autoryzowanych serwisach zarabia się nawet 13 000 zł.

zobacz także:  Gdzie Chińczycy produkują lub zamierzają produkować auta w Europie?

Zarobki śmieciarza

Niedoceniane w Polsce stanowisko śmieciarza okazuje się być bardzo dobrze płatne za granicą. Okazuje się, że w Niemczech pomocnik śmieciarza bez znajomości języka oraz bez doświadczenia może zarabiać od 2 200 € do 2 600 € (ok. 7 000 – 9 000 tys. zł). Ponadto polski pracownik może liczyć na dostęp do pakietu świadczeń socjalnych.

1 komentarz

  1. Dameron pisze:

    No tak, za granicą płacą więcej, to nie ma się co dziwić, że nawet pracowników niewykwalifikowanych zaczyna brakować, nie mówiąc już o specjalistach, a potem wszyscy się dziwią dlaczego w danych branżach jest tak duże zapotrzebowanie.

Dodaj Twój komentarz