czwartek, 13 czerwca 2024
HotMoney

Gdzie w Polsce zarabia się najwięcej?

polska waluta

Gdzie najlepiej mieszkać, jeżeli chce się zarabiać konkretne pieniądze? Od lat wiele osób wyjeżdża za pracą do Warszawy, ale czy to właśnie w stolicy zarobki są największe?

W jakim polskim mieście są największe zarobki?

Odpowiedź na pytanie, w którym polskim mieście zarabia się najwięcej, może zaskoczyć. Gdyby każdy z nas miał za zadanie zgadnąć, bez wątpienia w większości postawilibyśmy na Warszawę. Wiadomo, stolica, to i zarobki muszą być największe – nie bez przyczyny ludzie z całego kraju tłumnie tam ściągają za pracą.

Ale czy byłaby to poprawna odpowiedź? Czy w Warszawie rzeczywiście zarobki są największe w skali kraju? Cóż… prawie. Warszawa pod względem zarobków zajmuje drugie miejsce. Zaskakujące, prawda?

A zatem jakie miasto jest na tyle niezwykłe, że udało mu się na tym polu pobić stolicę? Otóż najlepiej zarabia się w… Jastrzębiu-Zdroju. Tak wynika z danych, opublikowanych przez Główny Urząd Statystyczny, obejmujących 66 miast na prawach powiatu (do tego grona zaliczają się dawne stolice województw oraz miasta, w których zaludnienie przekracza 100 tysięcy mieszkańców).

zobacz także:  Ile kosztuje zrobienie strony internetowej?

Taki wynik rzeczywiście może imponować, zwłaszcza, że nie jest to jakaś sezonowa aberracja. W żadnym wypadku – Jastrzębie-Zdrój może nie zawsze zajmuje pierwsze miejsce na podium, ale w czołówce miast na prawach powiatu o najwyższych w kraju zarobkach znajduje się nieprzerwanie już od dłuższego czasu.

Ile zarabia się w Jastrzębiu-Zdroju?

Według wspomnianych danych GUS, w 2017 roku średnie wynagrodzenie w Jastrzębiu-Zdroju wynosiło 6609 zł. By uzmysłowić sobie, jaka to kwota, warto wiedzieć, że to aż 146% aktualnej średniej krajowej, wynoszącej 4528 zł brutto. A jeśli zestawić ten wynik z Piotrkowem Trybunalskim, miastem o najniższym przeciętnym wynagrodzeniu, to średnie zarobki w Jastrzębiu-Zdroju – dwukrotnie wyższe – zdają się jeszcze bardziej imponujące.

W dodatku nic nie wskazuje na to, by Jastrzębie-Zdrój miało w najbliższym czasie stracić pozycję lidera. W ostatnich latach praktycznie w całej Polsce zarobki rosną, podczas jednak gdy w skali kraju na przestrzeni roku wzrastały one o 237 zł, w Jastrzębiu-Zdroju rosły dwukrotnie szybciej.

Jaki jest powód takiego stanu rzeczy? Jak to się stało, że to górnośląskie miasto pobiło nawet stolicę pod względem zarobków? Przypuszcza się, że przede wszystkim jest to zasługą umiejscowienia tam Jastrzębskiej Spółki Węglowej, największego pracodawcy w okolicy, płacącego średnio 6500 zł pensji, a w ubiegłych latach nawet jeszcze więcej.

zobacz także:  Popularne hybrydy - top 10 samochodów hybrydowych w Polsce

Gdzie jeszcze się dużo zarabia?

Jastrzębie-Zdrój zatem zajmuje pierwsze miejsce, a jakie miasta uplasowały się na kolejnych pozycjach rankingu? Gdzie jeszcze pracownicy mogą liczyć na duże zarobki?

Na drugim miejscu znajduje się Warszawa. W przypadku każdego innego miasta byłby to oczywiście znakomity wynik, ale w przypadku stolicy trochę niezręcznie, że pozwoliła się wyprzedzić. Średnie zarobki tutaj to 6059 zł brutto, czyli 134 % średniej krajowej.

Następne w kolejności są Płock – 5475 zł brutto, Jaworzno – 5370 zł, Sopot – 5313 zł, Gdańsk – 5312 zł oraz Katowice – 5290 zł.

Najgorzej, jak już mimochodem wspomnieliśmy, wypada pod tym względem Piotrków Trybunalski – marne 3447 zł brutto to zaledwie 76,1% średniej krajowej. Podobnie źle sytuacja wygląda w Grudziądzu, Nowym Sączu i Świętochłowicach.

1 komentarz

  1. Bounty pisze:

    Jestem zaskoczona tym, że w Jastrzębiu Zdroju jest tak dobrze pod względem wynagrodzeń. Ogólnie wygląda na to, że Górny Śląsk to region o wysokich zarobkach. Szkoda, że nie wszyscy odczuwają to na swoim koncie…

Dodaj Twój komentarz