poniedziałek, 24 czerwca 2024
HotMoney

Największe firmy farmaceutyczne w Polsce i na Świecie

Tabletki

Rynek farmaceutyczny niewątpliwie jest jednym z najbardziej dochodowych. Przemysł farmaceutyczny to nie tylko leki, ale też suplementy, kosmetyki i wyroby medyczne, a zyski osiągane przez te firmy są ogromne. Jakie największe firmy farmaceutyczne można znaleźć w Polsce, a jakie na świecie?

Ile warta jest branża farmaceutyczne?

W przypadku branży związanej z farmacją, jeżeli chodzi o przychód, liczony jest on rok rocznie w miliardach. Rzecz jasna na kwoty te składa się przede wszystkim grupa największych firm, która dystrybuuje swoje produkty na całym świecie. Trzeba pamiętać, że ta gałąź rynkowa, należy do jednej z najbardziej rozwijających się, co jest o tyle istotne, iż wraz z nowymi przełomowymi odkryciami idą także gigantyczne pieniądze. Jakie firmy farmaceutyczne radzą sobie najlepiej na świecie, a jakie w Polsce?

Jakie są największe firmy farmaceutyczne na świecie?

Wartości przychodów poszczególnych firm w każdym roku wyglądają nieco inaczej, są jednak pewni farmaceutyczni giganci, którzy zawsze utrzymują się w czołówce. Większość z tych firm z pewnością zna każdy z nas. Jeżeli chodzi o globalnych gigantów, warto wymienić tutaj takie firmy jak Pfizer, Merc&Co., Johnson&Johnson, Roche, Sanofi, Novartis czy GSK. Wartość każdej z tych firm przekracza 30 mld dolarów. Choć brakuje im sporo do najbardziej dochodowych firm na świecie, to jednak takie wartości nie są małe. Polska na tym tle wypada zdecydowanie słabiej.

zobacz także:  Jak zatrudnić obcokrajowca? Zezwolenie na pracę w Polsce

Jakie są największe polskie firmy farmaceutyczne?

Wielkość danej firmy najczęściej liczona jest w przychodach, które generuje. Choć farmacja sama w sobie nie jest najbardziej dochodową gałęzią rynkowo, to mimo wszystko zyski, które z niej płyną są ogromne. Polska na tym tle wypada jednak blado, a największe polskie firmy farmaceutyczne nie osiągają przychodów większych niż 2 mld. Wśród wymienianych w rankingach największych Polskich firm farmaceutycznych można znaleźć Pelion S.A., Neuce S.A., Farmacol S.A., TZMO S.A. czy Polpharma S.A.

Które firmy farmaceutyczne są największe w Polsce?

Wymienione wyżej firmy są traktowane jako firmy Polskie, które mają się jednak nijak do ogólnego zestawianie największych firm farmaceutycznych w kraju. Zdecydowanie bowiem wyprzedają je firmy o globalnym zasięgu, które u nas mają swoje oddziały. Należą do nich Sanofi, Novartis czy GSK, które mają największy udział na rynku farmaceutycznym w Polsce. Poza tym w naszym kraju zdecydowanie dominują firmy zagraniczne, które posiadają u nas kilka siedzib swoich firm.

Rzecz jasna zestawienia i rankingi zmieniają się, co ma związek nie tylko z nowymi lekami, ale i innymi sytuacjami, jak na przykład wygasaniem patentów przez producentów leków. Firm farmaceutycznych jest też na rynku bardzo wiele i wymienione w tekście są tylko niewielkim wycinkiem tego, co z czym stykamy się na co dzień. Pełna lista, zarówno polskich, jak zagranicznych firm farmaceutycznych, byłaby bardzo długa i zawierałaby kilkadziesiąt lub nawet kilkaset pozycji.

zobacz także:  Usterka w e-dowodach, Zerowy PIT z poprawką... - przegląd 10 lipiec 2019

Dodaj Twój komentarz