piątek, 14 czerwca 2024
HotMoney

Co to jest leasing konsumencki? Czy się opłaca?

auto BMW

Leasing konsumencki – czy to opłacalne rozwiązanie? Jak z niego skorzystać? Co można zyskać dzięki takiej opcji? I czy wiąże się też z ryzykiem?

Czym jest leasing konsumencki?

Leasing to forma finansowania, która łączy w sobie elementy dzierżawy i kredytu. Leasingodawca zobowiązuje się do nabycia określonej rzeczy, by przekazać ją korzystającemu do używania na czas określony w umowie. W trakcie trwania umowy konsument może – na określonych w niej warunkach – użytkować leasingowany przedmiot, ale nie posiada do niego praw własności. Zobowiązuje się też do dokonywania zapłaty w uzgodnionych ratach.

Co może być przedmiotem leasingu? Niemal wszystko. W tym aspekcie nie ma ograniczeń prawnych, co sprawia, że leasingować można wszelkie rzeczy ruchome oraz nieruchomości.

Na co zwrócić uwagę?

Oczywiście decydując się na leasing konsumencki samochodu czy jakikolwiek inny, trzeba uważnie przejrzeć umowę. Przede wszystkim powinna ona być zgodna z przepisami ustawy o kredycie konsumenckim. To znaczy, że nie może ona zawierać zapisu, który zobowiązywałby konsumenta do nabycia danego przedmiotu. Jeśli taki zapis znajdzie się w umowie, to tak naprawdę nie mamy do czynienia z leasingiem, lecz z kredytem konsumenckim.

zobacz także:  Druk cyfrowy książek - ile kosztuje? Jakie koszty poniesiesz kiedy wydajesz książkę?

W prawdziwym leasingu, zgodnym z przepisami, chodzi bowiem o to, że konsument ma prawo – prawo, nie obowiązek! – nabyć daną rzecz po zakończeniu okresu trwania umowy leasingowej i to od niego zależy, czy z tego prawa skorzysta.

Czy warto skorzystać z leasingu konsumenckiego?

Leasing konsumencki – czy warto? Jest to decyzja, którą na pewno trzeba dogłębnie przemyśleć, rozważyć wszystkie „za” i „przeciw”. Do zalet leasingu konsumenckiego z pewnością należy jego dostępność – proces udzielania go przebiega zazwyczaj szybko i sprawnie. Procedury mogą być uproszczone. Z naszej strony wymagane są tylko dwa dokumenty potwierdzające naszą tożsamość oraz zaświadczenie o zarobkach.

(Oczywiście dotyczy to procedury uproszczonej – przy pełnej trzeba złożyć wypełniony i podpisany wniosek o leasing, ksero dwóch dokumentów tożsamości, aktualne zaświadczenie o zatrudnieniu, wyciąg z konta bankowego z wykazanym wpływem deklarowanego wynagrodzenia oraz dokumenty poręczyciela.)

Innym plusem jest możliwość uzyskania rabatów – taka szansa występuje zwykle w przypadku leasingu samochodów, ponieważ finansujący mają możliwości uzyskania zniżek wynikających ze stałej współpracy z producentami i dealerami aut.

Ale leasing konsumencki ma nie tylko jasne strony. Za minus z pewnością uznać można fakt, że użytkowany przedmiot nie jest własnością konsumenta. Trzeba też wziąć pod uwagę, że aby zabezpieczyć transakcję, przedmiot leasingu trzeba będzie ubezpieczyć. Jeżeli natomiast w trakcie okresu umowy zostanie on skradziony lub powstanie szkoda całkowita (czyli ubezpieczyciel uzna, że naprawa jest nieopłacalna), umowa leasingu wygaśnie.

zobacz także:  Ile kosztuje wydruk katalogów, ulotek. Jak szukać drukarni?

Leasing nie daje też korzyści podatkowych, jeżeli nie prowadzimy działalności gospodarczej. Nie można odliczyć podatku VAT ani zaliczyć rat leasingowych do kosztów uzyskania przychodów.

komentarze 2

  1. Margarethe pisze:

    Wygląda na to, że leasing konsumencki ma tak dużo zalet, jak i wad. Wydaje mi się, że mimo wszystko warto takie rozwiązanie przemyśleć.

  2. Miriam pisze:

    Więcej jest jednak zalet takiego leasingu konsumenckiego. Trzeba jednak uważnie przeczytać umowę, żeby się w nic nie „wkopać”.

Dodaj Twój komentarz