wtorek, 5 grudnia 2023
HotMoney

Najlepiej zarabiający pisarze świata – TOP 10

maszyna do pisania

Choć coraz częściej mówi się o kryzysie czytelnictwa, zarówno w Polsce, jak i w wielu innych krajach na świecie, to czołowi światowi pisarze wciąż mają się dobrze i zarabiają miliony. Co roku tworzone są rankingi, w których umieszczani są najlepiej zarabiający pisarze świata. Kto znalazł się na szczycie w 2018 roku roku? Dowiecie się tego z naszego artykułu.

Czy pisanie książek się opłaca?

Mogłoby się wydawać, ze bycie pisarzem to zawód, który pozwala realizować swoją pasję i spełnić swoje artystyczne ambicje, ale niestety nie przynosi wymiernych zysków. W wielu przypadkach jest tak rzeczywiście, niektórzy twórcy latami szukają wydawnictwa, które zdecyduje się opublikować ich książki, wielu docenianych jest dopiero po śmierci. Na szczęście nie jest to reguła i autorzy, których nazwiska znajdują się na liście najlepiej zarabiających pisarzy świata udowadniają, ze sukces jest możliwy, a pisarstwo może przynosić naprawdę duże pieniądze.

Top 10 najlepiej zarabiających pisarzy świata

Jak łatwo się domyślić najlepszymi zarobkami cieszą się pisarze anglojęzyczni, w dodatku część z nich gości na tej liście już od dłuższego czasu. Co ciekawe, niektórzy nie napisali w zeszłym roku ani jednej książki, a i tak ich zarobki są powalające. Oto lista dziesięciu najlepiej zarabiających pisarzy na świecie:

 1. James Patterson – 86 milionów dol.
 2. J.K. Rowling – 54 mln dol.
 3. Stephen King – 27 mln dol.
 4. John Grisham – 24 mln dol.
 5. Jeff Kinney – 18,5 mln dol.
 6. Dan Brown – 18,5 mln dol.
 7. Michael Wolff – 13 mln dol.
 8. Danielle Steel – 12 mln dol.
 9. Nora Roberts – 12 mln dol.
 10. Rick Riordan – 10,5 mln dol.
zobacz także:  Co to jest i na czym polega franchising?

Źródła dochodów pisarzy

Oczywiście sprzedaż książek nie jest jedynym źródłem dochodów najlepiej zarabiających pisarzy na świecie. Świetnym tego przykładem jest chociażby J.K. Rowling, która w 2018 roku nie wydała żadnej książki i mimo że jej zyski spadły aż o 41 milionów dolarów w stosunku do dochodów z 2017 roku, to wciąż utrzymuje się na bardzo wysokiej pozycji w rankingu. Wszystko dzięki zyskom z franczyzy, gdyż na ekrany kin ciągle wchodzą filmy związane tematycznie ze światem Harrego Pottera („Fantastyczne zwierzęta: Zbrodnie Grindewalda”), ponadto powstają tematyczne parki rozrywki oraz wiele gadżetów, które stale przynoszą zysk pisarce.

Dzięki filmowym adaptacjom powieści rosną zarobki wielu autorów, w tym m.in. Stephena Kinga. Film „To” nakręcony na podstawie powieści o tym samym tytule przyniósł zysk w wysokości 700 mln dolarów, co sprawiło, że stał się najlepiej zarabiającym horrorem w historii. Niezwykle wysokie dochody z ekranizacji swoich powieści czerpie również Dan Brown, który ostatnią książkę wydał w 2013 roku.

Zaskoczeniem dla wielu osób jest pojawienie się na liście pisarzy dziennikarza. Michael Wolff, który wydał książkę z gatunku non-fiction o tytule „Ogień i furia” zdecydował się w niej opowiedzieć o kulisach prezydentury Donalda Trumpa, co zapewne jest powodem, dla którego tak wiele osób postanowiło ją kupić.

zobacz także:  Najtańszy kredyt gotówkowy, jak szukać najtańszego kredytu gotówkowego?

1 komentarz

 1. book_lover pisze:

  Ten ranking niestety pokazuje, że nie trzeba wcale pisać wybitnych książek, aby stać się sławnym i bogatym. Oczywiście wszyscy ci autorzy zasługują na uznanie z różnych względów, ale szkoda, że prawdziwe dzieła literatury są często kompletnie niedoceniane.

Dodaj Twój komentarz