sobota, 13 kwietnia 2024
HotMoney

Najdroższa kawa świata? Najdroższe kawy i herbaty

Kawa i herbata to najpopularniejsze i najchętniej spożywane napoje na świecie za sprawą swojego unikalnego smaku i aromatu. Ziarna kawy oraz zioła z herbaty są często wykorzystywane w przemyśle farmaceutycznym, oraz kosmetycznym, ponieważ oprócz walorów smakowych, posiadają szereg pozytywnych właściwości. Najbardziej cenione i niepowtarzalne gatunki kawy i herbaty mają swoją cenę, którą przedstawiamy w niniejszym artykule.

Najdroższe gatunki kawy na świecie

Nie wątpliwie za najdroższy gatunek kawy uznaje się ten pochodzący z południowo – wschodniej Azji, czyli Kopi luwak. Wytwarzana jest z ziaren produkowanych z odchodów łaskuna palmowego. Dlaczego? Ponieważ drapieżnik ten bardzo lubi owoce kakaowca. Co ciekawe, nie trawi on nasion, a jedynie miąższ, dzięki czemu możliwe jest pozyskanie z jego odchodów ziaren kawy. Cena za kilogram wynosi ok. 1 000 euro, czyli ponad 4 300 zł. Wiele osób zada sobie teraz pytanie, skąd bierze się tak wysoki koszt? Wpływ na niego ma niewątpliwie wyborny smak oraz roczny poziom jej produkcji, który wynosi ok. 400 kg. Ten rodzaj kawy szczególnie upodobali sobie mieszkańcy Stanów Zjednoczonych oraz Japonii. Jest dostępna również w Polsce.

zobacz także:  Złoża gazu oddajemy za bezcen

Kolejnym kosztownym rodzajem kawy jest Black Ivory Coffee, produkowana w północnej Tajlandii. Na jej cenę wpływ ma sposób jej produkcji. Rocznie uzyskuje się niecałe kilkadziesiąt kilogramów. Również w tym wypadku ziarna pozyskuje się z odchodów, ale słonia. Musi on zjeść 33 kg owoców kakaowca, aby można było uzyskać ok. 1 kg kawy. Dzieje się tak, ponieważ większość zjedzonych przez słonia ziaren ulega zniszczeniu podczas przeżuwania. Z kolei te wydalone nie zawsze da się odnaleźć, dlatego też większość najzwyczajniej ginie. Cena za kilogram tej kawy wynosi ponad 4 300 zł (1100 dolarów).

Do grupy najdroższych gatunków kawy zalicza się również St. Helena Coffee, której nazwa pochodzi od słynnej wyspy na Oceanie Atlantyckim, na którą został zesłany Napoleon Bonaparte. Chociaż kojarzy się głównie z miejscem więzienia słynnego francuskiego cesarza, niewielu zdaje sobie sprawę z tego, że to właśnie wyborna kawa umilała mu każdy samotnie spędzony dzień. Górzysty teren sprzyja wzrostom krzewów kakaowca, którego ziarna przetwarzane są na mokro przy użyciu wody źródlanej. Jej cechą charakterystyczną jest słodki posmak. Najlepiej nadaje się do parzenia espresso. Kilogram takiej kawy to ok. 700 zł.

zobacz także:  Euro – nowe banknoty z lepszymi zabezpieczeniami

Wysuszone ziarna herbaty

Najdroższa herbata na świecie

Do najbardziej niezwykłych i wyśmienitych herbat zalicza się Pu-Erh. Jej grudki pochodzą nie, jakby się mogło wydawać, ze skręconych liście, lecz z odchodów owadów. Oczywiście nie są to byle jakie owady, ale konkretny gatunek żywiący się wyłącznie liśćmi herbaty. Ich odchody są bardzo małe, dlatego muszą być zbierane przez specjalnie wykwalifikowanych zbieraczy, którzy wybierają je pęsetami. Herbata ta została specjalnie wynaleziona dla chińskiego cesarza, ze względu na przekonanie o jej zdrowotnych właściwościach. Za kilogram takiej herbaty trzeba zapłacić prawie 4 000 zł (ok. 1 000 dolarów).

Kolejną niezwykłą i nietypową herbatą jest Yellow Gold Tea Buds produkowana w bardzo niewielkich ilościach. Zbiera się ją jedynie z krzewów rosnących na jednej górze i tylko w jednym konkretnym dniu. Używa się do tego specjalnych nożyc, za pomocą których ścinane są jedynie pączki jeszcze nierozwiniętych listków. Poddawane są procesowi suszenia, a następnie wkładane do złotych puszek, gdzie leżakują i wzmacniają swój aromat. Następnie mieszane są z opiłkami ze szczerego 24 karatowego złota. W Chinach spożywanie złota jest dosyć powszechne ze względu na pozytywne właściwości zdrowotne. Pozłacane herbaty to produkt całkowicie naturalny. Sprzedawana jest wyłącznie w Singapurze, nie znajdziemy oferty sprzedaży w internecie, gdyż nie jest eksportowana. Jej cena to 2 114 dolarów za kilogram, czyli ponad 8 000 zł.

zobacz także:  Bogactwa Arktyki - kto bije się o ukryte surowce Arktyki?

Dodaj Twój komentarz