poniedziałek, 24 czerwca 2024
HotMoney

Kiedy zacząć oszczędzać na emeryturę?

starsi panowie

Zależy Ci na tym, by zaoszczędzić na emeryturę i zapewnić sobie godne życie? Zastanawiasz się, jak się za to zabrać, kiedy i jak długo powinno to trwać? Przeczytaj nasz poradnik, by nieco rozwiać swoje wątpliwości.

Czy warto samodzielnie oszczędzać na emeryturę?

Coraz więcej osób przekonuje się do tego, że nie mają co liczyć na to, że po przejściu na emeryturę będą dostawać comiesięczny przelew z ZUS i to w kwocie takiej, która wystarczy na godne życie. Właśnie dlatego zastanawiają się nad tym, czy warto samodzielnie oszczędzać.

Odpowiedź jest jedna: warto! Niezależnie od tego, ile miałoby się uzbierać, na pewno będzie to więcej niż nic. Co więcej, często wybierając dobry sposób można uzbierać pieniądze nie tylko na życie na emeryturze, ale i na wolność finansową, a więc na życie bez przymusu podejmowania pracy. To oznacza, że uzbierając odpowiednią kwotę, można skrócić czas aktywności zawodowej. Jednak jeśli starość, to koniecznie w pełni sił, a przynajmniej nie na głodowej pensji. Właśnie dlatego ważne jest, by zapewnić sobie we własnym zakresie gotówkę na godziwe życie.

zobacz także:  Ranking kredytów gotówkowych sierpień 2020

Ile wynosi minimalna emerytura?

Aby jeszcze bardziej podkreślić istotę poruszanego tematu, nadmienię, że partia rządząca zastanawia się nad wprowadzeniem tzw. Emerytury obywatelskiej, która miałabym wynosić 1000 zł dla każdego. Na tym jedni skorzystają inni stracą.

W zrozumieniu tej kwestii pomoże chociażby wysokość minimalnej emerytury. Dzisiaj wynosi ona 854 złotych na rękę. Dokładnie tak! W 2019 roku ma wzrosnąć, tak jak i wzrasta płaca minimalna. Przy takiej inflacji jest to jednak niezauważalne.

A jak obliczyć emeryturę, która nam się będzie należała? Można sprawdzić to w piśmie, które przysyła raz w roku ZUS lub zalogować się na serwis WWW z takimi informacjami. Mówi się jednak, że jest nikła szansa, by móc liczyć na emeryturę wynoszącą 30-40% aktualnego wynagrodzenia.

Skąd taki stan rzeczy? Między innymi stąd, że rośnie średnia długość życia. A co za tym idzie, coraz dłużej żyjemy, więc i życie na emeryturze się wydłuża. Gdy doda się jeszcze do tego obniżanie wieku emerytalnego i pomysły typu emerytura dla mam 4 dzieci, 1000 zł emerytury dla wszystkich, to zdecydowanie maleją szanse na godne świadczenie.

zobacz także:  Ile kosztuje złoto? Czy i gdzie opłaca się kupować złoto?

Jak oszczędzać na emeryturę?

Sposobów oszczędzania na emeryturę jest kilka. Jednym z nich jest oczywiście wymuszone odkładanie pieniędzy do ZUS lub do OFE. Kolejnym jest nowość – Pracownicze Programy Emerytalne. To jednak nie jest wcale gwarancja, że na emeryturze poziom życia będzie taki jak obecnie. Więc jak oszczędzać na emeryturę? Można pieniądze inwestować w akcje, obligacje. Można też postawić na nieruchomości. Są i tacy, co ufają złotu. Oczywiście fundusze inwestycyjne nie są dla każdego. Czasami konieczne jest też skorzystanie z doradztwa ds. nieruchomości.

A jak odkładać na emeryturę? Tutaj na pewno nie polecamy tzw. skarpety. Zdecydowanie lepiej jest postawić na konto oszczędnościowe, lokatę. Pieniądze wówczas może i nie wzrosną drastycznie, jednak nie będą pokusą dla złodziei. Co więcej, jak odkładać na emeryturę, to chociaż tak, by pieniądze nie traciły na wartości.

Ile można dorobić do emerytury?

A ile można dorobić do emerytury? Osoby, które osiągnęły powszechny wiek emerytalny, czyli 60 lat w przypadku kobiet oraz 65 lat w przypadku mężczyzn mogą zarabiać ile chcą.

zobacz także:  Rząd wycofuje się z pomysłu "500+" dla emerytów

Osoby, które nie doszły do tego wieku, a pobierają emeryturę, muszą uważać. Jeśli przychód z działalności podlegającej obowiązkowi ubezpieczenia społecznego przekroczy 3 161,68 zł brutto, wówczas wypłacane świadczenie zostanie pomniejszone.

komentarze 2

  1. emeryt pisze:

    Zgadzam się, lepiej mieć odłożone pieniądze na starość niż ich nie mieć. Z drugiej strony mało kto będąc młodym zastanawia się nad swoją przyszłością na emeryturze… Ba! Część osób może tego nawet nie dożyć.

  2. Young pisze:

    Wiele osób nie może odłożyć na takie przyziemne „atrakcje” jak urlop, a co dopiero mówić, żeby oszczędzać wcześniej na emeryturę. W Polsce to nadal nierealne.

Dodaj Twój komentarz