poniedziałek, 15 lipca 2024
HotMoney

Prognozy cen złota na 2020 – wzrost popularności złota inwestycyjnego

Sztabki złota

Miniony rok był bardzo udany dla złota. Czy w 2020 złoto inwestycyjne powtórzy swój sukces? Jaka będzie cena złota za gram czy uncję na koniec tego roku? Sprawdźmy, co na ten temat sądzą analitycy rynku złota i co może mieć wpływ na cenę królewskiego metalu w tym roku.

Cena złota za uncję – podsumowanie 2019

Zanim zajmiemy się prognozami cen złota na 2020, rzućmy okiem na to, jak kształtowała się cena złota w 2019. Uncja złota podrożała w ciągu minionego roku o ponad 15%. Był to więc najlepszy rok dla tego metalu szlachetnego od czasu rajdu cenowego w 2010. Złoto zawsze miało opinię aktywa, którego cena rośnie w czasie niepokojów społecznych, finansowych kryzysów i napięć międzynarodowych.

Duży wpływ na rosnącą cenę złota w 2019 miał konflikt celny pomiędzy Stanami Zjednoczonymi i Chinami. Cena złota w 2020 będzie częściowo zależeć do tego, jak dalej potoczy się ten spór. Tak duży, roczny przyrost ceny złota w 2019 zawdzięczamy również cięciu stóp procentowych przez banki centralne w różnych krajach. Niskie oprocentowanie produktów bankowych zwiększa zwykle zainteresowanie złotem inwestycyjnym.

zobacz także:  Program Maluch+, Ropa naftowa odrabia straty

Złoto – prognozy 2020

Wiemy już, jak cena złota kształtowała się w minionym roku, sprawdźmy teraz, co mówią analitycy rynku złota o jego kursie w najbliższych miesiącach. Już pierwsze tygodnie roku pokazały, jak cena złota może wzrosnąć w przypadku konfliktu zbrojnego. Śmierć irańskiego generała w amerykańskim ataku oraz irański odwet kilka dni później, sprawiły, że cena złota za uncję poszybowała o prawie 50$ w górę. Wraz z częściowym rozładowaniem sytuacji kurs złota nieco spadł, jednak już po niecałym miesiącu złoto w 2020 zyskuje 2% w stosunku do ceny z ostatnich dni 2019.

„Ewentualna eskalacja konfliktu na linii USA – Iran może być jednym z istotnych czynników kształtujących cenę tego metalu w 2020. Większość analityków zgodnie twierdzi, że złoto czeka kolejny dobry rok. Wpływ na dobre notowania złota mogą mieć między innymi przewidywania cięć stóp procentowych przez amerykański FED oraz duże zainteresowanie zakupami złota przez banki centralne różnych krajów.” – wyjaśnia ekspert strony skup.zlota.pl

Coraz częściej pojawiają się również głosy o przewartościowaniu amerykańskiego rynku akcji. Niektórzy mówią wręcz o bańce spekulacyjnej. Rekordowe notowania amerykańskich indeksów nie mogą trwać wiecznie. Znacząca korekta na giełdzie może sprawić, że wielu inwestorów ponownie zainteresuje się złotem inwestycyjnym.

zobacz także:  PZU uruchamia platformę do inwestycji

Jak już wspomnieliśmy, znaczącymi czynnikami kształtującymi ceny złota w 2020 roku będą miały ewentualne napięcia pomiędzy Waszyngtonem a Teheranem i Pekinem. Do listy sytuacji kryzysowych, które mogą mieć wpływ na notowania żółtego kruszcu, należy dopisać jeszcze rosnące zagrożenie ze strony epidemii koronowirusa.

Złoto inwestycyjne – czy opłaca się je kupić w 2020

Zastanawiacie się, czy inwestycja w złote monety lub sztabki jest w tym roku opłacalna? Czy to ile kosztuje sztabka złota, jest aktualnie dobrym progiem wejścia? Wszystko zależy od tego, jak traktujecie swoją inwestycję w złoto. Jeżeli liczycie na zyski, w perspektywie powiedzmy kilku miesięcy, to kupowanie złota po aktualnej, wysokiej bądź co bądź cenie, może nie być najlepszym pomysłem. Jeśli jednak swoją lokatę w królewski metal traktujecie długoterminowo, to cena zakupu ma mniejsze znaczenie. W perspektywie kilku czy nawet kilkunastu lat złoto jak dotąd praktycznie zawsze przynosiło zyski.

Sprawdźmy przy okazji, gdzie kupić złoto i gdzie je z zyskiem sprzedać. Przy zakupie złotych monet czy sztabek powinniśmy korzystać wyłącznie ze sprawdzonych partnerów, którzy na polskim rynku działają od dawna i cieszą się nieposzlakowaną opinią. Zakup złota z niesprawdzonych źródeł lub po bardzo okazyjnych cenach to krótka droga do utraty pieniędzy.

zobacz także:  Co to jest deflacja?

A co zrobić, gdy chcemy sprzedać złoto? Najlepiej unikać lombardów czy punktów jubilerskich. Skup złota to dla nich zwykle dodatkowa działalność, a cena może być nawet kilkanaście procent niższa od aktualnych notowań. Zwykle lepszy wyborem będą wyspecjalizowane skupy złota. Jeśli szukacie sprawdzonego punktu tego rodzaju, możecie odwiedzić skup złota Warszawa.

Podsumowując, większość analityków zgodnie twierdzi, że czeka nas kolejny dobry rok dla złota. Czas pokaże, czy te przewidywania się sprawdzą i ile będziemy mogli zarobić na złocie.

Dodaj Twój komentarz