piątek, 29 marca 2024
HotMoney

Lokata rentierska – czym jest? Wady i zalety lokaty rentierskiej

Zysk z inwestycji

Jednym z rodzajów depozytów bankowych jest lokata rentierska. Choć często opłacalny, jest to jednak mało popularny w Polsce produkt finansowy. Na czym polega? I czy można na nim zarobić?

 

 

Co to jest lokata rentierska?

Lokata rentierska jest to umowa pomiędzy bankiem a klientem określająca warunki lokowania kapitału na okres długoterminowy. Lecz w przeciwieństwie do standardowej lokaty, odsetki nie są wypłacane po wygaśnięciu terminu umowy, lecz w regularnych odstępach czasu.

W praktyce oznacza to, że zyskiem można cieszyć się w tracie trwania inwestycji, a nie po jej zakończeniu. Pozyskane w ten sposób dodatkowe środki mogą też służyć do opłacania bieżących potrzeb.

Lecz trzeba przy tym uwzględnić, że ten rodzaj lokat jest produktem długoterminowym. Umowa zawierana jest najczęściej na minimalny okres dwunastu miesięcy. W zależności od warunków, odsetki mogą być wypłacane co trzy, cztery czy sześć miesięcy.

Lokata rentierska, a standardowa – różnice

Jak już zaznaczyliśmy, podstawową różnicą między lokatą rentierską, a standardową jest częstotliwość wypłacania odsetek. Ale to nie jedyny aspekt, pod którym się różnią.

zobacz także:  Depozyt bankowy – co to jest, rodzaje depozytów bankowych

W przypadku zwykłej lokaty odsetki naliczane są na rachunku bankowym. Jeśli natomiast zdecydujesz się na lokatę rentierską, będą one cyklicznie przelewane na konto bankowe wskazane przez klienta. Korzysta się więc z nich bez konieczności jakiegokolwiek naruszania depozytu.

Natomiast jeśli chodzi o wysokość oprocentowania, to jest ono dość podobne. Trzeba zdawać sobie jednak sprawę z tego, że w przypadku lokaty rentierskiej, nawet jeśli będzie mieć podobne parametry, zysk będzie niższy. Przez to, że odsetki są regularnie wypłacane, sumaryczny zarobek okazuje się być mniejszy.

Wady i zalety lokaty rentierskiej

A jakie są wady i zalety tego produktu finansowego? Czy można na nim zarobić? Na początku warto zaznaczyć, że jest to raczej rozwiązanie dla osób zamożnych, posiadających kapitał wynoszący od 100 tys. zł. Choć są też oferty o niższym progu minimalnym, to raczej nie ma co liczyć na to, że zysk z nich będzie satysfakcjonujący.

Natomiast dobra wiadomość jest taka, że im większą pulę wpłacasz na depozyt, tym na wyższe oprocentowanie możesz liczyć. Wtedy po prostu łatwiej jest negocjować z bankiem i uzyskać takie warunki, aby było to opłacalne.

zobacz także:  Inwestycje alternatywne – co to jest? Jak można zarobić na inwestowaniu w sztukę, wino, samochody?

Często porównuje się również ten sposób odkładania pieniędzy do kont oszczędnościowych. Choć nie możesz naruszyć kapitału, to wypracowane zyski, które dostajesz co miesiącu, mogą stać się Twoim zarobkiem. I co najważniejsze – masz pewność, że oprocentowanie będzie stałe.

A czy w praktyce taka lokata się opłaca? Tak, choć bardziej w przypadku osób, które mogą pozwolić sobie na wpłacanie wysokiego kapitału. A jeśli jest on siedmiocyfrowy, wtedy można liczyć na to, że odsetki będą mogły zastąpić wynagrodzenie, dzięki czemu staniesz się „prawdziwym” rentierem. A co, gdy Twoje środki są niższe? Nadal to dobra alternatywa do klasycznych lokat, przy czym musisz wziąć pod uwagę, że umowa zawierana jest najczęściej długoterminowo, a w tym czasie Twój kapitał jest zamrożony.

Dodaj Twój komentarz