niedziela, 26 maja 2024
HotMoney

Bank a parabank — czym się różnią? Gdzie po kredyt, gdzie po pożyczkę?

Pieniądze w portfelu

W banku kuszą niskim oprocentowaniem, a w parabanku minimum formalności, pożyczką dla każdego? Z której oferty skorzystać i czym tak naprawdę różni się bank od parabanku? Przedstawiamy informacje, z którymi powinien zapoznać się każdy, przed złożeniem wniosku o kredyt czy pożyczkę.

Banki – podstawowe informacje

Zacznijmy od tego, że banki działają zgodnie z Ustawą z dnia 29 sierpnia 1997 r. o prawie bankowym. Przepisy dokładnie określają definicję banku, wskazując, że jest to osoba prawna, utworzona zgodnie z zasadami zawartymi w ustawie, która działa na podstawie zezwoleń uprawniających do wykonywania czynności bankowych.

W oczach klientów banki zajmują się przede wszystkim udzielaniem pożyczek oraz kredytów, aczkolwiek to tylko jeden z aspektów ich działalności. Oprócz tego prowadzą rachunki bankowe, przyjmują i przechowują środki klientów (w ramach depozytu bankowego, np. lokaty), wydają papiery wartościowe, a także udzielają potwierdzeń i poręczeń.

Co istotne, prawo bankowe wyraźnie określa, że kredyty (gotówkowe, samochodowe, konsolidacyjne czy hipoteczne) mogą być udzielane wyłącznie przed banki, istnieje także wiele obostrzeń dotyczących warunków oraz sposobów realizacji takiej umowy.

zobacz także:  Strefa inwestorów, czyli co zrobić z pieniędzmi?

To, co jest ważne dla klientów, to fakt, że finanse banku są zabezpieczone przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny. Oznacza to, że w przypadku upadki danej instytucji, klienci mogą ubiegać się o zwrot gotówki.

Parabanki – podstawowe informacje

Pisaliśmy wcześniej, że zgodnie z prawem bankowym, kredytów mogą udzielać wyłącznie banki. A z co pożyczkami? Te zobowiązania reguluje już prawo cywilne, co oznacza, że zarówno bank, jak i inna instytucja finansowa, a nawet osoba fizyczna mogą udzielić pożyczki. Natomiast parabanki to prywatne firmy, które wyspecjalizowały się w oferowaniu tych produktów bankowych. Parabanki poznasz, czytając serwis Parabankowo.pl, tam sprawdzisz sposób ich działania, a także wskazówki, jak ostrożnie wybierać pożyczkę pozabankową.

W parabanku, zarówno firma, jak i prywatna osoba, może dostać dodatkowe środki na dowolny cel przy spełnieniu minimum formalności. Klienci nie otworzą natomiast rachunku czy lokaty. Warunki, na których udzielane są pożyczki, są też zwykle niekorzystne – oprocentowanie, prowizja lub inne opłaty są wysokie, czasami klient musi spłacić nawet prawie dwa razy więcej, niż pożyczył. Działalność parabanków nie jest też tak kontrolowana, jak banków, trzeba je sprawdzać na własną rękę, np. śledząc Listę Ostrzeżeń Publicznych.

zobacz także:  Zestawienia finansowe domowego budżetu – jak przygotować? Optymalizacja domowych wydatków

Gdzie po kredyt, a gdzie po pożyczkę?

Teoretycznie, wszystko powinno być już jasne, ale jeszcze wyjaśnimy ostatnie wątpliwości. Kredyt możesz uzyskać wyłącznie w banku, natomiast pożyczek udzielają zarówno banki, jak i parabanki. W przypadku produktów gotówkowych, na dowolny cel, banki często stosują też zamiennie terminy kredyt i pożyczka. A jak to wygląda, w przypadku warunków zobowiązania?

Koszty kredytów oraz pożyczek w bankach są zwykle niższe. Wynika z tego z tego, że klienci są dokładniej weryfikowani, sprawdzana jest ich zdolność, a także historia kredytowa. Bank nie pożyczy środków osobie, która w dniu składania wniosku jest niewypłacalna. To jednocześnie sprawia, że trudniej jest o takie zobowiązanie, nie każdy je dostanie.

Parabanki, oferując pożyczki, stosują nieco bardziej elastyczną politykę, zwłaszcza gdy chodzi o nieduże kwoty. Dostępne są chwilówki, pożyczki dla bezrobotnych, a także pożyczki dla zadłużonych. Opiewają na niskie kwoty, ale jak już wspominaliśmy, może się zdarzyć, że będziesz musiał spłacić prawie dwa razy tyle! Natomiast im wyższa kwota, tym dokładniej sprawdzany jest klient. Dlatego ważne jest, aby nie korzystać z pierwszej lepszej oferty, tylko ostrożnie wybierać parabanki, korzystając wyłącznie z usług tych o dobrej opinii.

zobacz także:  Gdzie znajdziesz szybkie pożyczki? W jakich sytuacjach sprawdzą się szybkie pożyczki?

Dodaj Twój komentarz