wtorek, 28 maja 2024
HotMoney

Kurs Bitcoina – jak sprawdzić? Czy opłaca się inwestować w kryptowaluty?

symbol Bitcoina

Czy inwestowanie w kryptowaluty to dobry pomysł? Z jakim ryzykiem się wiąże? Gdzie można sprawdzić ich kurs? Od jakich czynników jest on zależny?

Bitcoin i kryptowaluty

Kryptowaluty to waluty wirtualne. Ich jednostki mają niepowtarzalne kody, które zabezpieczają przed kopiowaniem i wielokrotnym użytkowaniem. Wszystkie transakcje odbywają się elektronicznie. Nie ma instytucji, która nadzorowałaby rynek kryptowalut, nic więc nie reguluje ich podaży. Również transakcje kryptowalutami w żaden sposób nie są nadzorowane. Bitcoin, stworzony w 2009 roku, wciąż pozostaje jedną z najbardziej popularnych kryptowalut. Dla wielu jest to atrakcyjna forma płatności. Ale czy warto w niego inwestować?

Jak sprawdzić kurs Bitcoina?

Najwygodniejszym i najszybszym sposobem na sprawdzenie bieżącego kursu jakiejś waluty jest poszukanie tych informacji w internecie. Nie inaczej jest w przypadku kryptowalut. Kurs Bitcoina szybko sprawdzisz w internetowym kantorze (KantorBitcoin.pl), gdzie nie tylko dowiesz się, ile on aktualnie wynosi, ale zobaczysz na wykresach, jak zmieniał się w czasie.

Kurs jest zależny od wielu czynników. Należy do nich stosunek popytu do podaży i zmiany sytuacji geopolitycznej na świecie, ale ważną rolę odgrywają również wielcy inwestorzy. Kiedy duże firmy przestają inwestować w Bitcoina, jego wartość spada. Kurs Bitcoina może być więc bardzo zmienny w czasie, dlatego możliwość sprawdzania na bieżąco jego wartości ma duże znaczenie. Jest to istotna sprawa ze względu na oszczędności, jakie mogą się stać twoim udziałem. Warto śledzić kurs Bitcoina, by zakupić go właśnie wtedy, kiedy jego cena będzie niższa niż zwykle.

zobacz także:  BMW - popularne modele, najchętniej kupowane przez Polaków

Czy warto inwestować w kryptowaluty?

Czy Bitcoin i inne kryptowaluty są warte tego, by się nimi zainteresować? Z pewnością tak. Ale czy jest to inwestycja, która się opłaci? Na to pytanie już zdecydowanie trudniej odpowiedzieć. Znajdą się zarówno zwolennicy takich inwestycji, jak i osoby nastawione bardziej sceptycznie – obie te strony będą miały sensowne argumenty.

Za dokonaniem takiej inwestycji przemawiać mogą szybko rosnące ceny. Kursy kryptowalut są bardzo zmienne, więc te, które zakupisz, mogą w krótkim czasie bardzo zyskać na wartości. Z drugiej strony jednak mechanizmy rynkowe są skonstruowane w taki sposób, że wzrost wartości nie może trwać w nieskończoność.

Zagrożeniem jest rosnąca bańka spekulacyjna. Wzrosty kursów i wysokie stopy zwrotu zachęcają wielu do inwestowania, co jeszcze dodatkowo napędza wzrost. Jest jednak realne ryzyko, że to zainteresowanie wkrótce się skończy, co poskutkuje spadkiem wykresów. Poza tym ci, którzy wcześniej już zakupili kryptowaluty, mogą zacząć je wreszcie wyprzedawać, co również może poskutkować spadkiem kursu. Jeżeli zjawisko to odbędzie się na szeroką skalę, bańka spekulacyjna pęknie. W takim przypadku spadki mogą okazać się bardzo gwałtowne, co wiązałoby się z dużymi stratami inwestorów.

zobacz także:  Ile jest stacji paliw w Polsce? Kto jest liderem?

Generalnie więc kryptowaluty, jak i wiele innych rodzajów inwestycji, wiążą się zarówno z szansą zysku, jak i z ryzykiem poniesienia straty. Jeżeli zamierzasz podjąć się takiej inwestycji, musisz wykazać się wyczuciem, by wiedzieć, kiedy opłaci się to zrobić i w którym momencie się wycofać.

1 komentarz

  1. polec pisze:

    W systemie macie wszystkie istotne rozwiązania, w tym 25 par związanych z krypto. Na demie możecie podejmować wszystkie istotne decyzje, tylko każdy krok musi być przemyślany. Tutaj nie zdziałacie cudów z niczego. Poprawa standardowo przychodzi dopiero stopniowo.

Dodaj Twój komentarz