czwartek, 19 września 2024
HotMoney

Oszustwa w kopalni kryptowalut, Chińska blokada Wikipedii… – przegląd 15 maj 2019

warszawskie wieżowce

W największej polskiej kopalni kryptowalut wykryto oszustwo. Trzy osoby są podejrzane o wyłudzenia.

Oszustwa w kopalni kryptowalut

Warszawska Prokuratura Regionalna i policja prowadzą śledztwo dotyczące największej w Polsce ujawnionej kopalni kryptowalut. W jego toku zatrzymane zostały trzy osoby, które działały w Gdyni, Warszawie, miejscowości Wojny-Wawrzyńce w gminie Szepietowo oraz innych miejscach na terenie kraju, prowadząc kopalnię kryptowalut, z największym oddziałem na terenie starej hali FSO w Warszawie.

Zarzuty dotyczą wyłudzeń w związku z realizacją umów regulujących współpracę w zakresie eksploatacji maszyn cyfrowych i umów dzierżawy sprzętu komputerowego. Zatrzymani mieli z co najmniej 108 osobami zawrzeć fałszywe umowy. Przyjmowali płatności w kryptowalutach i złotówkach. Wprowadzając pokrzywdzonych w błąd co do rzeczywistego przeznaczenia środków pieniężnych, które wpłacali, i transferowanie ich na inne cele niż zakup koparek kryptowalut, wyłudzili niemal 4,5 mln złotych. Wprowadzali też pokrzywdzonych w błąd co do możliwości wytwarzania urobku w związku z pracą w systemie mniejszej liczby urządzeń niż wynikało z umów.

Cło na rosyjskie towary

W kwietniu premier Rosji Dmitrij Miedwiediew zapowiedział wprowadzenie ograniczenia eksportu ropy i produktów naftowych na Ukrainę oraz zakazu sprzedaży temu państwu produkcji przemysłu lekkiego, obróbki metali i budowy maszyn. Rosja zamknęła też dostęp na swój rynek towarów pochodzących z Ukrainy i ograniczyła tranzyt tych towarów przez swoje terytorium. Nie trzeba było długo czekać na odpowiedź Kijowa.

zobacz także:  Na czym polega barter? Barter a księgowość i podatki?

Ukraińska Rada Ministrów uznała działania Rosji za agresywne i dyskryminacyjne. W reakcji Ukraina, jak oświadczył premier Wołodymyr Hrojsman, wprowadza specjalne cło na towary z Rosji, a także ogłasza embargo na import cementu, sklejek i wyrobów, które są produkowane z ich użyciem. Rosja powinna odczuć tego konsekwencje, jako że wartość cementu i wyrabianych z niego towarów importowanych z tego kraju wyniosła w ubiegłym roku prawie 17 mln dolarów, a sklejki i jej wyrobów 19,7 mln dolarów.

Dodatkowe cło na niemal wszystkie rosyjskie towary zostanie wprowadzone 1 sierpnia. Będzie ono pobierane niezależnie od obowiązujących celnych stawek na poszczególne towary, a pozyskane w ten sposób środki zostaną przeznaczone na fundusz substytucji importu. Wyjęty spod nowego cła ma być jedynie wrażliwy import, czyli towary takie jak węgiel, koks, gaz ziemny, benzyna i wyroby farmaceutyczne.

Chiny blokują Wikipedię

Chińskie władze dotychczas blokowały jedynie chińskojęzyczną wersję Wikipedii i wybrane artykuły w innych językach, dotyczące niewygodnych tematów, takich jak Tybet czy masakra na Placu Tiananmen. Teraz zablokowały w tym kraju dostęp do strony we wszystkich językach.

zobacz także:  Ile kosztuje rozwód? Pozew rozwodowy, pomoc adwokata, z jakimi kosztami trzeba liczyć się kiedy bierzemy rozwód?

Podejrzenia całkowitej blokady Wikipedii pojawiły się już w kwietniu. To wtedy chińscy użytkownicy zaczęli w mediach społecznościowych uskarżać się na niedostępność strony. GreatFire.org, organizacja monitorująca cenzurę internetu w Chinach, przeprowadziła testy, które wykazały, że Wikipedia jest tam niedostępna od 23 kwietnia. Tym samym dołączyła ona do tysięcy innych stron blokowanych przez chińskie władze, takich jak Facebook, Instagram czy Twitter.

Dodaj Twój komentarz