W największej polskiej kopalni kryptowalut wykryto oszustwo. Trzy osoby są podejrzane o wyłudzenia.
Oszustwa w kopalni kryptowalut
Warszawska Prokuratura Regionalna i policja prowadzą śledztwo dotyczące największej w Polsce ujawnionej kopalni kryptowalut. W jego toku zatrzymane zostały trzy osoby, które działały w Gdyni, Warszawie, miejscowości Wojny-Wawrzyńce w gminie Szepietowo oraz innych miejscach na terenie kraju, prowadząc kopalnię kryptowalut, z największym oddziałem na terenie starej hali FSO w Warszawie.
Zarzuty dotyczą wyłudzeń w związku z realizacją umów regulujących współpracę w zakresie eksploatacji maszyn cyfrowych i umów dzierżawy sprzętu komputerowego. Zatrzymani mieli z co najmniej 108 osobami zawrzeć fałszywe umowy. Przyjmowali płatności w kryptowalutach i złotówkach. Wprowadzając pokrzywdzonych w błąd co do rzeczywistego przeznaczenia środków pieniężnych, które wpłacali, i transferowanie ich na inne cele niż zakup koparek kryptowalut, wyłudzili niemal 4,5 mln złotych. Wprowadzali też pokrzywdzonych w błąd co do możliwości wytwarzania urobku w związku z pracą w systemie mniejszej liczby urządzeń niż wynikało z umów.
Cło na rosyjskie towary
W kwietniu premier Rosji Dmitrij Miedwiediew zapowiedział wprowadzenie ograniczenia eksportu ropy i produktów naftowych na Ukrainę oraz zakazu sprzedaży temu państwu produkcji przemysłu lekkiego, obróbki metali i budowy maszyn. Rosja zamknęła też dostęp na swój rynek towarów pochodzących z Ukrainy i ograniczyła tranzyt tych towarów przez swoje terytorium. Nie trzeba było długo czekać na odpowiedź Kijowa.
Ukraińska Rada Ministrów uznała działania Rosji za agresywne i dyskryminacyjne. W reakcji Ukraina, jak oświadczył premier Wołodymyr Hrojsman, wprowadza specjalne cło na towary z Rosji, a także ogłasza embargo na import cementu, sklejek i wyrobów, które są produkowane z ich użyciem. Rosja powinna odczuć tego konsekwencje, jako że wartość cementu i wyrabianych z niego towarów importowanych z tego kraju wyniosła w ubiegłym roku prawie 17 mln dolarów, a sklejki i jej wyrobów 19,7 mln dolarów.
Dodatkowe cło na niemal wszystkie rosyjskie towary zostanie wprowadzone 1 sierpnia. Będzie ono pobierane niezależnie od obowiązujących celnych stawek na poszczególne towary, a pozyskane w ten sposób środki zostaną przeznaczone na fundusz substytucji importu. Wyjęty spod nowego cła ma być jedynie wrażliwy import, czyli towary takie jak węgiel, koks, gaz ziemny, benzyna i wyroby farmaceutyczne.
Chiny blokują Wikipedię
Chińskie władze dotychczas blokowały jedynie chińskojęzyczną wersję Wikipedii i wybrane artykuły w innych językach, dotyczące niewygodnych tematów, takich jak Tybet czy masakra na Placu Tiananmen. Teraz zablokowały w tym kraju dostęp do strony we wszystkich językach.
Podejrzenia całkowitej blokady Wikipedii pojawiły się już w kwietniu. To wtedy chińscy użytkownicy zaczęli w mediach społecznościowych uskarżać się na niedostępność strony. GreatFire.org, organizacja monitorująca cenzurę internetu w Chinach, przeprowadziła testy, które wykazały, że Wikipedia jest tam niedostępna od 23 kwietnia. Tym samym dołączyła ona do tysięcy innych stron blokowanych przez chińskie władze, takich jak Facebook, Instagram czy Twitter.