niedziela, 26 maja 2024
HotMoney

Konta walutowe

Chcesz założyć konto walutowe? Zobacz, jakie banki oferują prowadzenie konta osobistego w obcej walucie oraz jakie opłaty trzeba za nie ponosić. Sprawdź, gdzie utworzysz darmowe konto walutowe i jakie formalności należy spełnić.

Dla kogo konto walutowe?

Konto walutowe to rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy, który prowadzony jest w obcej walucie – najczęściej oferowane jest konto w euro, dolarach amerykańskich, we frankach szwajcarskich lub w funtach brytyjskich. Niektóre banki prowadzą także walutowe konta osobiste w koronach duńskich, koronach szwedzkich i koronach norweskich.

Rachunki walutowe zostały stworzone z myślą o osobach, które ze względu na ciągle wahający się kurs walut wolą utrzymywać środki w wybranej walucie. To również często stosowane rozwiązanie w przypadku kredytobiorców spłacających zadłużenie denominowane w walucie. Z kont walutowych korzystają biznesmeni, osoby, które bardzo często podróżują za granicą lub czasowo przebywają poza granicami kraju, a także Ci, którzy regularnie dokonują zakupów w zagranicznych sklepach internetowych. Ponadto do posiadania takich kont w wielu przypadkach zmuszeni są inwestorzy, którzy lokują kapitał na zagranicznych rynkach.

Jakie są korzyści z posiadania konta walutowego? Dzięki uniezależnieniu się od kursów walut można oszczędzać, szczególnie gdy często dokonuje się transakcji w walucie. A gdzie najlepiej konto walutowe założyć? I jakie opłaty są związane z jego prowadzeniem?

Gdzie najlepiej konto walutowe założyć?

Aby móc porównać, w jakim banku najbardziej opłaca się założyć konto walutowe, należy wiedzieć, jakie opłaty są z tym związane. W ramach takiego rachunku można dokonywać przelewów krajowych i zagranicznych, wypłacać i wpłacać środki, a także zakładać lokaty walutowe. Ponadto posiadacz rachunku może otrzymać kartę płatniczą. Nie wszystkie te usługi są jednak darmowe.

Pierwszą kwestią, na jaką należy zwrócić uwagę, to koszty prowadzenia rachunku. Obecnie w wielu bankach jest to darmowe, warto to jednak zweryfikować. Trzeba też dowiedzieć się, czy wydanie i korzystanie z karty płatniczej jest dodatkowo płatne. Jeśli klient banku często podróżuje i dokonuje transakcji kartą, należy poświęcić więcej czasu na porównanie cennika pod tym kątem.

W większości banków wprowadzone są opłaty za przelewy – zarówno wychodzące, jak i przychodzące. Ich wysokość najczęściej jest uzależniona od waluty oraz od tego, gdzie pieniądze mają zostać wysłane i mogą wynosić nawet 30 zł na odebranie przelewu przychodzącego, czy 250 zł za transakcję bezgotówkową. Ponadto zlecając przelew należy wybrać jedną z trzech opcji: OUR, w której nadawca pokrywa wszystkie koszty, BEN – koszty przerzucone są na odbiorcę oraz SHA, w której koszty dzielone są między nadawcę, a odbiorcę.

Tak jak w przypadku konta w złotówkach, powinno się przeanalizować opłaty za wypłatę z bankomatów w kraju oraz za granicą, a także warunki korzystania z wpłatomatów.

Przy okazji warto wiedzieć, że na mocy ustawy antyspreadowej, konta walutowe, które zakładane są w celu spłaty kredytów mieszkaniowych denominowanych w obcej walucie muszą być bezpłatne.

Darmowe konto walutowe

Biorąc pod uwagę wszystkie powyższe opłaty, czy możliwe jest utworzenie darmowego konta walutowego? Banki czasami oferują takie promocje, funkcjonalności konta są jednak zazwyczaj ograniczone. Najczęściej nie jest wydawana do nich karta płatnicza lub usługa ta jest dodatkowo płatna. Ponadto mogą zostać określone limity dotyczące dokonywania transakcji bezgotówkowych, przelewów internetowych oraz wpłat/wypłat z bankomatów. W znalezieniu najkorzystniejszych ofert pomóc mogą porównywarki kont walutowych.

Jak utworzyć konto walutowe?

Procedura dotycząca utworzenia konta walutowego jest bardzo prosta i pod względem formalności nie różni się od zakładania tradycyjnego ROR. Obecnie większość banków umożliwia założenie rachunku drogą elektroniczną, choć w niektórych przypadkach konieczne może okazać się podpisanie finalnej umowy w wybranej placówce. Zazwyczaj jednak do klienta kierowany jest kurier, który umawia się na wizytę w dogodnym terminie w celu podpisania umowy.

Co istotne, konto walutowe jest niezależnym produktem bankowym i nie musi być zakładane w banku, w którym użytkownik posiada konto osobiste w złotówkach, choć często dla klientów łączących te usługi oferowane są dodatkowe promocje i zniżki.

Ponadto przed podjęciem ostatecznej decyzji warto sprawdzić, czy bank nie wymaga dokonania wpłaty minimalnej i w jakiej musiałaby być wysokości.

Porównanie kont walutowych

W ocenie warunków oferowanych przez banki pomóc powinna porównywarka kont walutowych. To internetowe narzędzie, które w jednym miejscu zestawia informacje o różnych kontach osobistych prowadzonych w obcej walucie. Można w nich sprawdzić m.in. jaki rodzaj konta walutowego można założyć w wybranym banku oraz jakie są opłaty za otwarcie i prowadzenie rachunku. Porównywarki umożliwiają również sprawdzenie wysokości oprocentowania konta w skali roku.

Ranking kont walutowych

Rankingi kont walutowych to analizy i zestawienia przygotowywane przez ekspertów. Najczęściej tworzone są co miesiąc, dlatego na bieżąco przedstawiane są oferty banków. W rankingu, oprócz zaznaczenia najkorzystniejszych warunków, omawiane są zasady, na jakich otwierane jest konto walutowe.

Można w nich sprawdzić m.in. oprocentowanie rachunku, spread oraz opłaty dotyczące prowadzenia konta, korzystania z karty płatniczej i wykonywania przelewów. Przedstawiane są również korzyści wynikające z założenia rachunku, związane z okresowymi promocjami, jak np. bezpłatna usługa przewalutowań czy nagroda materialna.

Konta walutowe – w jakim banku?

Klienci często wybierają konta walutowe w takich bankach jak np. PKO, ING, mBank czy Alior. Czym charakteryzuje się każde z nich? Konto walutowe w PKO posiada możliwość wydania karty z funkcją wielowalutową. Ponadto dla osób korzystających z aplikacji mobilnej oferowane są dodatkowe korzyści, takie jak 0 zł za przelewy zagraniczne i walutowe.

W mBanku konto walutowe eMax można utworzyć w walucie GDP, EUR, USD oraz CHF, a przelewy zagraniczne realizowane są w systemach SEPA lub SWIFT. Wniosek można złożyć przez internet lub w oddziale banku, założenie konta przeprowadza się również telefonicznie. Prowadzenie konta walutowego w Alior Banku jest bezpłatne, niezależnie od tego, jaka waluta zostanie wybrana. Można korzystać z usługi wielowalutowej, chociaż do tego wymagane jest posiadanie konta osobistego.

Popularnością cieszy się też konto walutowe w ING w euro, dolarach amerykańskich oraz w funtach brytyjskich. Można również podłączyć konto walutowe do karty VISA wydanej do konta osobistego w złotówkach, dzięki czemu nie płaci się prowizji za przewalutowanie.

komentarze 4

 1. Ewa pisze:

  Hm, a Alior nie ma takiego konta walutowego w ofercie? Tylko mBank i Nest?

 2. Chandler pisze:

  Ja mam konto walutowe w ING i jestem zadowolony, wygodnie i szybko się z niego korzysta. Będąc za granicą płaciłem kartą i nie było problemu z jakimiś przewalutowaniami, fajna opcja.

 3. Bartek pisze:

  Dobrze jest mieć takie konto, jak się z niego często korzysta. Nie zapominajmy, że to nie jest tania sprawa.

 4. Hanka pisze:

  Mój narzeczony ma konto walutowe w ING i nic za nie nie płaci. Ale jest „podpięte” do ROR, więc może to dlatego. A jeśli chodzi o płacenie za granicą, to nawet karty ze zwykłego konta można używać i to przewalutują. Konto walutowe jest bardziej dla inwestorow, którzy muszą np. zrobić przelew w euro.

Dodaj Twój komentarz