sobota, 13 kwietnia 2024
HotMoney

Jakie opłaty notarialne przy zakupie domu i mieszkania?

pieczątka

Przeglądając ogłoszenia dotyczące sprzedaży nieruchomości zwracamy uwagę na kilka kwestii, w tym niezwykle ważna jest cena. Niestety zdarza się, że decydując się na zakup domu lub mieszkania zapominamy, iż oprócz ceny podanej przez sprzedawcę czekają nas także inne wydatki związane z dodatkowymi kosztami transakcyjnymi i notarialnymi. Aby mieć pełną świadomość wydatków, które nas czekają powinnyśmy zapoznać się ze wszystkimi opłatami, jakie mogą nas dotyczyć w związku z zakupem nieruchomości.

Opłaty dodatkowe przy zakupie domu lub mieszkania

Decydując się na zakup nieruchomości trzeba liczyć się z wieloma wydatkami, dlatego też coraz więcej osób zaciąga w tym celu kredyt hipoteczny. Trzeba jednak pamiętać o tym, że cena domu czy mieszkania to nie wszystko. Nabywca nieruchomości musi liczyć się z wieloma opłatami dodatkowymi, które różnią się w zależności od tego, czy dokonujemy zakupu na rynku pierwotnym czy wtórnym.

Kupując nieruchomość na rynku pierwotnym lub bezpośrednio od developera, należy liczyć się z obowiązkowymi opłatami notarialnymi, a więc taksą notarialną, wnioskiem o założenie księgi wieczystej oraz wykonaniem wpisu do niej. Koszt tych opłat jest zależny od ceny nieruchomości i może się wahać pomiędzy 1550 zł a 3500 zł. W sytuacji, gdy kupujemy mieszkanie lub dom z rynku wtórnego, zobowiązani będziemy do zapłacenia podatku od czynności cywilnoprawnych. Wysokość tego podatku wynosi 2% wartości domu, lokalu lub działki, którą kupujemy.

zobacz także:  Rezygnacja z ubezpieczenia w trakcie spłaty kredytu

Taksa notarialna, odpis aktu notarialnego – czym są?

Skoro kupując nieruchomość zobowiązani jesteśmy do poniesienia tak wielu opłat dodatkowych, to warto wiedzieć skąd się one biorą. Fachowe nazwy dla wielu osób nie są jasne, dlatego postaramy się wyjaśnić, czym jest taksa notarialna, odpis aktu naturalnego, założenie księgi wieczystej.

Taksa notarialna jest po prostu wynagrodzeniem notariusza za sporządzenie umowy kupna-sprzedaży. Wysokość maksymalną tego wynagrodzenia określa rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości z 28 czerwca 2004 roku i jest ona uzależniona od wartości kupowanej nieruchomości. Oczywiście notariusz nie musi zażądać maksymalnego wynagrodzenia. Do wysokości taksy notarialnej trzeba doliczyć także podatek VAT.

Odpis aktu notarialnego jest niezbędny i często trzeba wykonać aż dwa egzemplarze (jeden dla siebie, drugi dla banku). Jest to kopia aktu notarialnego, posiadająca taką sama moc prawną i treść, co oryginał. Sporządzenie jednego egzemplarza może kosztować od 6 do 20 zł za stronę (plus VAT).

Założenie księgi wieczystej jest bardzo ważne, gdyż dzięki niej określa się stan prawy nieruchomości. Koszt w tym wypadku wynosi 60 zł, natomiast dokonanie wpisu w księdze wieczystej to kolejne 200 zł.

zobacz także:  Nagrody dla urzędników? Kiedy się należą, kiedy są kontrowersyjne?

Jak obniżyć koszty notarialne?

Chcąc obniżyć koszty notarialne przy zakupie domu lub mieszkania warto poszukać odpowiedniego notariusza, który nie pobierze maksymalnej taksy. Niestety część opłat jest stała i nie da się ich uniknąć. Jeśli decydujemy się na wzięcie kredytu hipotecznego, warto także wziąć pod uwagę koszty związane z tym zobowiązaniem. Niestety bardzo często cena nieruchomości to tylko część kosztów związanych z zakupem domu lub mieszkania.

Dodaj Twój komentarz