piątek, 21 czerwca 2024
HotMoney

Jak ubezpieczyć mieszkanie? Popularne oferty ubezpieczeń majątkowych

Bloki mieszkalne

Ofert wśród polis ubezpieczeniowych nie brakuje. Jedną z najczęściej wybieranych z pewnością jest ta, związana z ubezpieczeniem mieszkania i domu. Mimo to, wielu ludzi wciąż hołduje zasadzie, że „mądry Polak po szkodzie” i o ubezpieczeniu zaczynają myśleć dopiero wtedy, gdy ich jakieś nieszczęście. Warto się ubezpieczać? Jak to robić? Jakie są oferty ubezpieczeń majątkowych?

Dlaczego warto jest ubezpieczyć mieszkanie?

Czy warto w ogóle ubezpieczyć mieszkanie? Wielu Polaków wychodzi z założenia, że nie ma to sensu, bo szanse na wypadek są nikłe i wystarczy tylko dbać o swój dom, żeby nic złego się nie stało. Nic bardziej mylnego, ponieważ życie obfituje w sytuacje, na które nie mamy żadnego wpływu! Dajmy na to, pęknie w bloku rura i zaleje cały pion – poszkodowanych jest wtedy większa ilość ludzi. Można było to przewidzieć? Teoretycznie, można było to przewidzieć, ale kto nastawia się na podobne zdarzenia? Ryzyko jest zawsze, sytuacje mogą być różne, a gdy już do nich dojdzie, co wtedy? Mieszkanie czy nawet dom często są dorobkiem całego życia, a dzięki ubezpieczeniu będziemy w stanie naprawić powstałe zniszczenia, jak również zminimalizować ich skutki.

zobacz także:  Ubezpieczenie roweru - ile kosztuje, od czego można ubezpieczyć rower?

Czym jest ubezpieczenie majątkowe?

Dział ubezpieczeń jest bardzo szeroki i może obejmować wiele różnych aspektów naszego życia. Szczególnym przypadkiem są właśnie ubezpieczenia majątkowe, które są wyodrębnioną częścią ubezpieczeń gospodarczych i dotyczą ubezpieczenia mienia lub odpowiedzialności cywilnej. Czym się charakteryzują?

Ubezpieczenie mienia dotyczy dóbr materialnych oraz praw i zobowiązań majątkowych, które podlegają interesowi zakładu ubezpieczeniowego. Suma ubezpieczenia jest wówczas ustalana na podstawie wartości przedmiotu podlegającego ubezpieczeniu (mieszkania, domu).

Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej, czyli potoczne OC, także jest rodzajem ubezpieczenia majątkowego, które daje ochronę osobie ubezpieczonej, gdy zostanie ona obciążona kosztami naprawy wyrządzonej przez siebie szkody. Czasem się przecież zdarza, że to nie sąsiad zaleje nas, ale to my zalejemy sąsiada.

Czym kierować się przy wyborze ubezpieczenia mieszkania?

Wybór najlepszego ubezpieczenia wcale nie jest takie łatwy, ponieważ na rynku możemy znaleźć wiele propozycji z tym związanych. Jak się odnaleźć w tym gąszczu? Najlepiej wiedzieć, na co zwracać uwagę, gdy chcemy ubezpieczyć mieszkanie lub dom. Najlepiej jest wówczas przejrzeć oferty polis mieszkaniowych i je ze sobą porównać. Trzeba przy tym sprawdzić nie tylko ceny ubezpieczenia, ale także zakres oferty (co obejmuje ubezpieczenie: zalanie, kradzież, przepięcia itd.). Trzeba pamiętać, że im większy zakres ochrony, tym cena polisy może być też większa. Wielu ubezpieczycieli oferuje także specjalne zniżki, o które warto jest też zapytać.

zobacz także:  Ranking kont osobistych Lipiec 2019

Jakie ubezpieczenie mieszkania wybrać?

Najlepszym sposobem jest porównanie ze sobą czołowych ofert największych ubezpieczycieli, żeby sprawdzić co obejmuje ich polisa, jaka jest ich cena i tak dalej. W ten sposób będziemy mieli proste zestawienie, dzięki któremu wybierzemy taką ofertę, która najbardziej będzie odpowiadała naszym potrzebom, a także znajdzie się w naszych możliwościach finansowych.

Przykładowo: ubezpieczenie nieruchomości, proponowane przez firmę Aviva, obejmuje takie sytuacje losowe jak pożar, zalanie, kradzież czy przepięcia. W ten sposób płacąc ubezpieczenie nawet do 100 złotych rocznie, można liczyć zarówno na pomoc medyczną, jak i domową, a sama kwota odszkodowania wypłacana jest w ciągu 10 dni.

Inny duży ubezpieczyciel, Aegon, oferuje ubezpieczenie domu i mieszkania, gdzie możliwe jest ustalenie najlepszego wariantu ubezpieczenia, wysokości składek, z możliwością zabezpieczenia swoich bliskich czy nawet wsparcie w finansowaniu studiów dla dzieci. Przy zakupie polisy online, można liczyć na 20% rabatu, jak również do końca pierwszego miesiąca ochrona jest w pełni darmowa.

Jeżeli więc szukasz korzystnych warunków dla ubezpieczenia swojego mieszkania i domu, najlepszym rozwiązaniem będzie porównanie ofert z listy dostępnej tutaj. Dzięki temu łatwiej będzie wybrać taką, która w pełni zaspokoi nasze potrzeby i zabezpieczy nasz majątek przed zdarzeniami losowymi.

zobacz także:  Jakie ceny osiąga parówka... gdy jesteś na stadionie, koncercie?

Dodaj Twój komentarz