sobota, 12 października 2024
HotMoney

Ubezpieczenie od żywiołów – jak wybrać?

zniszczony dom

Polska uważana jest za bezpieczny kraj pod względem występowania różnego rodzaju klęsk żywiołowych, jednak i tutaj zdarzają się anomalie pogodowe. Niestety wiele osób nie jest na to przygotowanych i bardzo często szkody wynikające z działania żywiołów powodują utratę dobytku niemal całego życia. Na szczęście można się przed tym ustrzec wykupując ubezpieczenie od żywiołów.

Ubezpieczenie od żywiołów – co to?

Każdy właściciel nieruchomości powinien posiadać polisę ubezpieczeniową, niestety nie wszyscy podchodzą do problemu w ten sposób. Wielu posiadaczy domów liczy na szczęście i wychodzi z założenia, że jeśli do tej pory nie miało miejsca żadne przykre wydarzenie, to tak będzie już zawsze. Niestety co jakiś czas w naszym kraju zdarzają się nawałnice, które niszczą domy np. poprzez zerwanie dachu lub nagłe podtopienia. Szkody wynikające z takich zdarzeń losowych są ogromne i wielu osób nie stać na pokrycie kosztów związanych z remontem z własnej kieszeni.

Właśnie w takich sytuacjach przydają się ubezpieczenia od żywiołów. Trzeba pamiętać przy tym, że zwykłe ubezpieczenie mieszkania może okazać się niewystarczające. Na polisę mieszkaniową składa się podstawa oraz rozszerzenia, dlatego też warto bardzo dokładnie zapoznać się z warunkami ubezpieczenia, na które się decydujemy. Wariant podstawowy zawiera w sobie ochronę od przynajmniej kilku zdarzeń losowych, które mogą być podzielone na wywołane działalnością sił natury i działalnością człowieka.

zobacz także:  Indywidualne ubezpieczenie zdrowotne - ile kosztuje, jaki jest koszt prywatnej opieki medycznej?

Jak wybrać ubezpieczenie od żywiołów?

Tak jak pisaliśmy, koniecznie trzeba zapoznać się z warunkami interesującej nas polisy. Oferty ubezpieczeń składają się z pakietów podstawowych, za które trzeba zapłacić oraz rozszerzeń, które możemy dokupić dobrowolnie. W podstawie może znajdować się nawet kilkadziesiąt ryzyk, część z nich, np. lawina, nie będzie potrzebna większości osób, ale z pakietu podstawowego nie można niczego wykreślić. Rozszerzenia dotyczą często takich wydarzeń, jak powodzie lub przepięcia.

Należy pamiętać przy tym, że wykupując ubezpieczenie domu lub mieszkania nie należy zaniżać wartości nieruchomości. Takie działanie może wpłynąć korzystnie na wysokość rocznej składki, którą będziemy opłacać. Niestety w przypadku wypłaty odszkodowania może się okazać, że otrzymamy kwotę niewystarczającą na usunięcie powstałych szkód.

Kiedy odszkodowanie może nie zostać wypłacone?

Zdarzają się sytuacje, w których mimo wykupionego ubezpieczenia, odszkodowanie nie zostaje wypłacone. Kiedy się tak dzieje? Ubezpieczenie od żywiołów nie działa wtedy, gdy zdarzenia losowe powstają przez dłuższy czas i prowadzą np. do zagrzybienia lub osadzenia się sadzy na elewacji budynku. Zdarzenie, za które zostanie wypłacone odszkodowanie musi powstać nagle i być niemożliwe do przewidzenia. Wypłata odszkodowania może być wstrzymana także w sytuacji, gdy zniszczenia powstały wskutek pozostawienia otwartych drwi lub okien.

zobacz także:  Pożyczka bez BIK, czyli jak pożyczyć gotówkę gdy jesteś w BIK-u?

1 komentarz

  1. Kajtek pisze:

    W Polsce coraz więcej pojawia się „żywiołów” i warto pomyśleć o dodatkowym ubezpieczeniu. Coraz więcej firm poza standardową polisą na mieszkanie oferuje też właśnie ubezpieczenie od powodzi, nawałnicy, huraganu itp.

Dodaj Twój komentarz