piątek, 21 czerwca 2024
HotMoney
ciśnieniomierz

To, czy posiadamy ubezpieczenie zdrowotne ma bardzo duże znaczenie. Koszty leczenia nawet mało skomplikowanych dolegliwości często są naprawdę wysokie i opłacanie ich z własnej kieszeni może mocno nadszarpnąć nas domowy budżet. Osoby dorosłe, które są zatrudnione opłacają składki na Narodowy Fundusz Zdrowia, co gwarantuje im ubezpieczenie zdrowotne. Jeśli jednak nie mamy pewności, czy jesteśmy ubezpieczeniu, warto to sprawdzić.

Jak sprawdzić ubezpieczenie zdrowotne?

Aby mieć pewność co do tego, czy posiadamy ubezpieczenie zdrowotne, możemy to sprawdzić na dwa sposoby. Pierwszy z nich to wizyta w przychodni lekarskiej. Wystarczy poprosić osobę pracującą w rejestracji by sprawdziła status naszego ubezpieczenia i podać jej swój numer PESEL. Dzięki systemowi eWUŚ (Elektroniczna Weryfikacja Uprawnień Świadczeniobiorców) zajmie jej to zaledwie kilka sekund.

Drugi sposób nie wymaga od nas wychodzenia z domu, gdyż możemy skorzystać z Platformy Usług Elektronicznych ZUS. W pierwszej kolejności musimy założyć konto na tej platformie, a następnie zalogować się do niego. Wszelkie informacje dotyczące naszego ubezpieczenia zdrowotnej znajdziemy w zakładce „Ubezpieczenia i płatnicy”.

zobacz także:  Kampanie skierowane do kobiet w ciąży, które popularne, nieudane lub oryginalne?

Co daje ubezpieczenie zdrowotne?

Przede wszystkim ubezpieczenie zdrowotne daje prawo do korzystania z darmowego leczenia zarówno nam, jak i naszym bliskim. Oczywiście istnieją pewne ograniczenia i np. niektóre zabiegi stomatologiczne nie są refundowane przez NFZ, w związku z czym i tak będziemy musieli za nie samodzielnie zapłacić. W większości przypadków jednak opłacając składki chorobowe możemy liczyć na natychmiastową pomoc i wykonanie wszystkich niezbędnych badań w sytuacji, gdy ulegniemy wypadkowi. Ponadto możemy korzystać z usług lekarza rodzinnego i wielu specjalistów.

Opłacając składki chorobowe możemy również liczyć na zasiłek chorobowy, w sytuacji, gdy nasza niezdolność do pracy trwa dłużej niż 33 dni. Poza tym opłacanie składek ZUS uprawnia nas do otrzymania jednorazowego odszkodowania oraz renty z tytułu niezdolności do pracy, w przypadku gdy ucierpimy w wypadku przy pracy. Oczywiście każdy może wykupić dodatkowe ubezpieczenie na życie, które również jest bardzo przydatne w wielu sytuacjach.

Kiedy powinniśmy posiadać ubezpieczenie zdrowotne?

Prawo do bezpłatnych świadczeń zdrowotnych posiadają kobiety w ciąży oraz dzieci do 18 roku życia, oraz osoby dorosłe uczące się do 26 roku życia. Świadczenia zdrowotne w ich przypadku finansowane są ze środków publicznych. Do bezpłatnej opieki zdrowotnej dostęp mają również osoby spełniające kryterium dochodowe określone w ustawie o pomocy społecznej. Podobnym wsparciem ze strony państwa objęte są również osoby uzależnione od alkoholu lub narkotyków, które są w trakcie leczenia odwykowego, a także osoby z zaburzeniami psychicznymi oraz pozbawione wolności.

zobacz także:  Rossmann - dlaczego Polacy wybierają Rossmana? Co warto kupić w Rossmannie?

Ponadto obowiązkowi ubezpieczenia zdrowotnego podlegają pracownicy, osoby prowadzące działalność gospodarczą, emeryci, renciści oraz osoby bezrobotne, zarejestrowane w Urzędzie Pracy. W przypadku pracowników, pracodawca ma obowiązek zgłoszenia zatrudnionych osób do ubezpieczenia.

1 komentarz

  1. Hania pisze:

    Poza takim podstawowym ubezpieczeniem zdrowotnym warto też pomyśleć o jakimś prywatnym ubezpieczeniu, żeby mieć lepszą dostępność do lekarzy. Często firmy oferują takie benefity swoim pracownikom.

Dodaj Twój komentarz