piątek, 14 czerwca 2024
HotMoney
Rodzina z ubezpieczonym domem

Ubezpieczenie to nic innego jak zabezpieczenie finansowe, mające na celu złagodzenie nieprzewidzianych skutków związanych z różnymi przykrymi zdarzeniami. Nie jest to oczywiście za darmo, choć takie zabezpieczenie się często przydaje. Kiedy warto jest się ubezpieczać? Na co się ubezpieczać? Jakie rodzaje ubezpieczeń mamy do wyboru?

Czym jest ubezpieczenie?

Ubezpieczenie związana jest z zawarciem umowy z ubezpieczycielem, który oferuje dokonywanie świadczeń na rzecz ubezpieczonego. Zazwyczaj chodzi tutaj o wypadki i zdarzenia określone wcześniej w tejże umowie i dotyczą zarówno zdrowia, życia, jak i majątku. W momencie pojawienia się nie przewidzianych okoliczności i gdy zachodzi taka potrzeba, obowiązkiem ubezpieczyciela jest wypłata odszkodowania lub świadczeń z funduszu tworzonego ze składek. Ubezpieczenia są dobrowolne, jednak nie są darmowe – obowiązkiem ubezpieczonego jest wnoszenie składek ubezpieczeniowych.

Jakie są rodzaje ubezpieczeń?

Ubezpieczenia dzielimy na dwie główne grupy: majątkowe i życiowe zwane też osobowymi. Ubezpieczenie majątkowe dotyczy najczęściej szkód związanych z naszym własnym majątkiem, jak samochód, dom, firma czy poszczególne wartościowe przedmioty. Ma to również związek z majątkiem innych osób i szkodami dokonanymi z powodu naszych działań. Do tej grupy ubezpieczeń zaliczają się też ubezpieczenia zdrowotne, czyli pakiety medyczne czy leczenie szpitalne. Wypłacana jest w formie odszkodowania i najczęściej jest też krótkoterminowa (do 1 roku)

zobacz także:  Jak sprawdzić czy jestem ubezpieczony?

Jeżeli chodzi o ubezpieczenie na życie, to zawiera się w nich to związane z zabezpieczeniem finansowym na wypadek śmierci, utraty zdrowia czy zdolności do pracy. Podlegają mu osoby fizyczne i wydawane są w pieniądzu w formie świadczenia, jednak szkoda nie zawsze ma charakter negatywny. Ubezpieczenie osobiste jest też długookresowe (powyżej 1 roku).

Jest to oczywiście zakres ubezpieczeń nieobowiązkowych, którym możemy poddać się dobrowolnie, ponieważ istnieje jeszcze grupa ubezpieczeń obowiązkowych, do których zalicza się między innymi ubezpieczenie OC związane z ubezpieczeniami komunikacyjnymi, wśród których est także nieobowiązkowe ubezpieczenie AC.

Są jeszcze ubezpieczenia społeczne, wśród których wyróżniamy emerytalne, rentowe, chorobowe i wypadkowe. Odpowiada za nie ZUS. W przypadku ubezpieczeń gospodarczych, mamy wśród nich zarówno majątkowe, jak i osobowe i obejmują one wszystkie formy ubezpieczeń oprócz społecznego.

Dlaczego warto jest się ubezpieczyć?

Jaki jest sens ubezpieczenia się? Z założenia są one przeznaczona na nieprzewidziane sytuacje życiowe, które mogą, ale nie muszą się zdarzyć. Nikt z nas nie wie, co nas spotka, jakie zdarzenia nas dotkną i czy nie znajdziemy się na życiowym zakręcie. Dzięki nim możemy liczyć na zabezpieczenie finansowe, a także większy komfort życia czy świadomość tego, że zarówno my, jak i nasi bliscy jesteśmy bezpieczni.

zobacz także:  Kto musi posiadać OC auta? Jakie są kary za brak OC?

Kiedy warto jest się ubezpieczyć?

Jeżeli chodzi o ubezpieczenie, na pewno warto jest je rozważyć w kilu przypadkach. Po pierwsze, gdy posiadamy rodzinę i chcemy ją zabezpieczyć na przyszłość, po drugie, gdy mamy majątek, na przykład w postaci mieszkania czy domu, takie ubezpieczenie także będzie nam przydatne. Oczywiście przed podjęciem decyzji o ubezpieczeniu trzeba wszystko dokładnie przemyśleć i sprawdzić. Towarzystwa ubezpieczeniowe mają różne pakiety i koszty składkowe mogą być wyższe lub niższe, co także należy uwzględnić, a co za tym idzie, konieczne jest posiadanie stałego w miarę wysokiego dochodu, który pozwoli nam na regularne opłaty składek.

komentarze 3

  1. Mika pisze:

    Ja korzystam z kilku najpopularniejszych ubezpieczeń, czyli na życie, polisa na mieszkanie i OC. Nigdy nie wiadomo, kiedy trzeba będzie skorzystać z takich ubezpieczeń, warto w nie „zainwestować”.

  2. Fabian pisze:

    Każde z omawianych ubezpieczeń mam: majątkowe – mieszkanie, na życie i OC w życiu prywatnym, OC na samochód i zawsze jak jedziemy za granicę, to wykupujemy ubezpieczenie komunikacyjne.

  3. Zenek pisze:

    Też uważam, że ubezpieczenie to ważna rzecz, w tej chwili ubezpieczam swój samochód, mam tez ubezpieczenie na życie. Nigdy nie wiadomo, co może się wydarzyć.

Dodaj Twój komentarz