wtorek, 16 lipca 2024
HotMoney

Co to jest polisa posagowa? Jak oszczędzać na przyszłość dziecka?

Ręka dziecka na dłoni dorosłego

Rodzice coraz częściej zastanawiają się nad tym jak zabezpieczyć swoje dzieci, głównie chodzi tu o finanse. Odkładanie pieniędzy do skarbonki odchodzi w niepamięć, podobnie jak lokaty, które zawierane są na konkretny czas, a odsetki można utracić w przypadku rozwiązania umowy. Świetną alternatywą jest polisa posagowa dla dziecka. Co trzeba o niej wiedzieć i jak jeszcze warto oszczędzać na przyszłość dziecka?

Polisa posagowa, czyli co?

Nazwa tego produktu nawiązuje do posagu, czyli zgromadzonego kapitału, który dostaje się podczas startu w dorosłe życie. Tym też właśnie jest ta polisa. Umowa ubezpieczenia posagowego dla dzieci zawierana jest na określony czas, może to być okres od 5 do 25 lat. Oznacza to, że taki produkt można wykupić już kilka dni po urodzeniu dziecka. Nie oznacza to jednak, że nie ma ograniczeń co do wieku. Na takie ubezpieczenie dla dziecka mogą zdecydować się rodzice, których pociecha nie skończyła jeszcze 18 lat.

zobacz także:  Ubezpieczenie OC dla firm - ile kosztuje polisa dla przedsiębiorstwa? Jak zabezpieczyć majątek firmy?

Ubezpieczenie posagowe dzieci – po co?

Polisa posagowa zawierana jest głównie na wypadek śmierci rodzica. W takiej sytuacji dziecko otrzymuje pieniądze powiększone o środki pochodzące z ubezpieczenia na wypadek śmierci, które opłacane jest ze składek. Pieniądze z polisy mogą zapewnić także lepszy start w dorosłość. Po wygaśnięciu umowy wypłacane są środki, które młoda osoba może przeznaczyć na co chce: edukację, samochód, mieszkanie. Wszystko zależy tutaj od otrzymanego kapitału.

Polisa posagowa – ile kosztuje?

Polisa posagowa nie jest najtańszym produktem. Składki opłacane są zazwyczaj miesięcznie, kwartalnie lub nawet rocznie. Przeważnie taka miesięczna rata nie jest niższa niż 100 zł, najczęściej są to wyższe kwoty. Składki uzależnione są od wielu dziecka, wieku rodziców, wykonywanego zawodu i stanu zdrowia. Istotne jest także to, czy rodzice mieszkają we własnym mieszkaniu, czy wynajmują nieruchomość, ile wydają na utrzymanie gospodarstwa domowego itd. Wysokość rat ustalana jest indywidualnie i zależy od danej oferty towarzystw ubezpieczeniowych, które je oferują. Niektóre z nich ubezpieczają także na konkretne choroby, jak zawał rodzica, nowotwór, inwalidztwo czy nawet pobyt w szpitalu.

zobacz także:  Kredyt na mieszkanie - jakie zarobki? Czy mając umowę zlecenie dostaniesz kredyt hipoteczny?

Polisa posagowa i częścią inwestycyjną

Polisa dla dziecka może opierać się wyłącznie na części ochronnej lub być połączeniem ubezpieczenia z formą inwestycyjną. Decydując się na drugą opcję można pomnożyć odkładany kapitał dzięki lokowaniu pieniędzy w ubezpieczeniowych funduszach kapitałowych. Rodzice mogą sami ustalić, jaka część składki ma być przeznaczona na ochronę dziecka, a jaka na inwestycje.

Jak jeszcze oszczędzać na dziecko?

Alternatywą dla polisy posagowej może być otwarte konto oszczędnościowe. Jego zaletą jest to, że rodzice sami decydują kiedy i jakie kwoty odkładają na przyszłość dziecka. W każdej chwili mogą też pieniądze wypłacić bez utraty naliczonych odsetek. Wadą takiego rozwiązania jest jednak to, że w pewnym momencie może zabraknąć systematyczności i kwoty przestaną być wpłacane lub cała suma zostanie przeznaczona na coś innego.

komentarze 2

  1. Katarzyna pisze:

    Ubezpieczenia posagowe nie cieszą się jeszcze w Polsce dużą popularnością, a szkoda, bo to dobry sposób na zainwestowanie choćby pieniędzy otrzymywanych w ramach 500+.
    Katarzyna
    ekspert porównywarki ubezpieczeń

  2. Elle pisze:

    Szczęśliwe dzieci, których rodzice myślą o takich sprawach. Mało kto dostaje takie finansowe wsparcie.

Dodaj Twój komentarz