sobota, 8 maja 2021
HotMoney

Ile zarabia Chińczyk? Jak się pracuje i ile zarabia w Chinach?

Chiny - tłum na ulicy

Powszechnie uważa się, że Chiny nie są krajem szczególnie przyjaznym pracownikom, a wiele produktów powstaje tam za przysłowiową „miskę ryżu”. Czas jednak to postrzeganie Państwa Środka zmienić, ponieważ szacuje się, że w zarobkach Chińczycy mogą niedługo przegonić Polaków. Jak więc pracuje się w Chinach i na jakie wynagrodzenie można tam liczyć?

Rynek pracy w Chinach

Jeszcze kilka lat temu Chiny były jednym z najlepiej rozwijających się krajów. Obecnie gospodarka trochę zwolniła, ale wciąż bezrobocie jest na dosyć niskim poziomie, a to przecież najludniejsze państwo świata. Jedynym problemem jest zwiększenie produktywności pracowników, szczególnie tych w dojrzałym wieku. Co ciekawe, tania siła robocza w tym kraju już nie istnieje. To mit. Chińczycy są coraz bardziej świadomi swoich możliwości, rozwijają się, poszerzają kompetencje,a także kończą studia, co gwarantuje im znalezienie lepszej pracy. Warto też dodać, że to nie branża tekstylna napędza gospodarkę Chin jak wiele osób powszechnie uważa. Teraz w grę wchodzą głównie nowe technologie, z którymi Państwo Środka coraz lepiej sobie radzi.

Ile zarabia Chińczyk?

Zarobki Chińczyków w ostatnich latach znacznie wzrosły. Przyjmuje się, że jest to wzrost na poziomie 10% rocznie. Jeszcze rok temu przeciętny Chińczyk dostawał wynagrodzenie w wysokości przeszło 2000 juanów, co w przeliczeniu na złotówki daje około 1200 zł. Nie jest to oczywiście więcej niż otrzymuje obecnie Polak z najniższą pensją, jednak biorąc pod uwagę to, jak szybko wzrastają wynagrodzenia Chińczyków, można spodziewać się, że za kilka lat mogą być one wyższe niż w naszym kraju. To oczywiście jedynie przypuszczenia, ponieważ gospodarka Chin w ostatnim czasie nieco zwolniła, w dodatku dochodzi do tego konflikt handlowy między USA a Państwem Środka.

Gdzie zarabia się najwięcej w Chinach?

Oczywiście w wielkich miastach. Najwyższe średnie wynagrodzenie brutto otrzymuje się w Pekinie. Wynosi ono w przeliczeniu na polską walutę przeszło 2500 zł. Na drugim miejscu jest Szanghaj z nieco niższym wynagrodzeniem. Na dobre zarobki można liczyć także w prowincji Zhejiang. Najmniej natomiast otrzymają pracownicy w Jiangxi i Gansu.

Kto zarobi najwięcej w Chinach?

Na największe zarobki mogą liczyć absolwenci studiów i osoby mające konkretne umiejętności. Najlepiej zarabiają tłumacze symultaniczni. A godzinę tłumaczenia można dostać nawet do 4000 zł. Wrażenie robią także zarobki inżynierów, szczególnie 3G. Oni rocznie zarabiają nawet ponad 100000 zł. W czołówce specjalistów znajdują się także aktuariusze, czyli osoby, które zajmują się obliczaniem ryzyka i wartości bieżących projektów finansowych. Ci zarobią do 80000 zł rocznie.

Media równie prężnie rozwijają się w Chinach, szczególnie te internetowe. Redaktorzy wydawnictw online mogą zarobić nawet powyżej 60000 zł. Nieco mniej otrzymają dyplomowani księgowi, którzy również w tym kraju są szczególnie pożądani. Podobnie jak pracownicy obsługi klienta czy specjaliści zajmujący się ochroną środowiska, a także logistycy i farmaceuci.

komentarze 4

    Dodaj Twój komentarz