piątek, 21 czerwca 2024
HotMoney

Ile kosztuje rzeczoznawca? Koszty wyceny nieruchomości

Blok mieszkaniowy

Chcesz sprzedać mieszkanie? A może dostałeś spadek w postaci nieruchomości i nie wiesz ile jest on wart? W życiu zdarzają się różne sytuacje, które wymagają od nas dokładnego określenia ceny danej nieruchomości. Nie możemy dokonać tego samodzielnie i wymaga się, aby dokonał tego rzeczoznawca. Kim on jest? Ile kosztuje usługa rzeczoznawcy?

Kim jest rzeczoznawca?

Zawód rzeczoznawcy nie jest wcale taki prosty i można nim zostać tylko na podstawie określonych w prawie przepisów. Najczęściej rzeczoznawcami zostają osoby o wysokich kwalifikacjach, wiedzy i doświadczeniu w danej dziedzinie. Osoba taka musi spełniać szereg wymagań, w tym potwierdzone i udokumentowane pozytywne przejście specjalnego egzaminu. Rzeczoznawcą nie może być byle kto – wymagane jest wykształcenie wyższe, dodatkowo konieczna jest też praktyka zawodowa czy opinie środowiska zawodowego. Oczywiście zawód ten jest bardzo szeroki, ponieważ obejmuje wiele różnych dziedzin życia.

Czym zajmuje się rzeczoznawca?

Rzeczoznawca to zawód bardzo pojemny i najczęściej odnosi się do poszczególnych dziedzin wiedzy i dotyczy różnych zawodów. Tak więc można spotkać rzeczoznawcę majątkowego, rzeczoznawcę budowlanego, czy rzeczoznawcę samochodowego. Jeżeli chodzi o wycenę nieruchomości, zajmuje się tym przede wszystkim rzeczoznawca majątkowy. Nie tylko odpowiada za wycenę mieszkania czy domu, ale także maszyn i urządzeń, które są z nimi trwale połączone oraz określa prawa tych nieruchomości.

zobacz także:  Co nas czeka po wprowadzeniu euro w Polsce? Kiedy euro w Polsce?

Wyznacza on wartość rynkową, odtworzeniową, wartość katastralną, a także wysuwa propozycję wartości nieruchomości pod względem bankowo-hipotecznym. Na tej podstawie wystawia on operat szacunkowy, czyli dokument zawierający opinię na temat danej nieruchomości.

Ile kosztuje rzeczoznawca?

Niezależnie od tego czy wyceniamy działkę, mieszkanie, dom czy jakikolwiek inny budynek, rzeczoznawca jest osobą niezbędną do wykonania podstawowych czynności wyceny. Ile jednak będzie nas kosztować taka usługa? Nie ma tutaj jasno określonych kwot, ponieważ każdy rzeczoznawca ma swój własny cennik, który będzie się różnić w zależności od regionu czy miasta. Wycena będzie zależała także od stanu prawnego nieruchomości, typu budynku, wielkości, a także tego czy równocześnie nie są prowadzone inne wyceny.

Widełki są dosyć szerokie i można je określić na kwotę od 500 do ponad 2000 zł za usługę. Na przykład wycena mieszkania będzie kosztować 500 – 800 zł, a domu 700 – 1200 zł. Jeżeli kupujemy działkę pod budowę domu zapłacimy za wycenę ok 600 – 900 zł, a za wycenę lokali użytkowych od 500 do 2500 zł. Usługi rzeczoznawczy przy nieruchomościach komercyjnych i inwestycyjnych o dużej powierzchni są już znacznie droższe i mogą kosztować 3500 – 8000 zł.

zobacz także:  Kiedy potrzebna wycena nieruchomości, kto może wycenić nieruchomość?

Czy wartość nieruchomości ma wpływ na cenę rzeczoznawcy?

Jeszcze jakiś czas temu właśnie tak było i opłaty za usługę rzeczoznawcy zależały przede wszystkim od wartości wycenianej nieruchomości. Obecnie odchodzi się od tego i większość firm, które zajmują się profesjonalną wyceną, określa odgórne stawki względem konkretnych usług i typów nieruchomości. Najczęściej są to właśnie widełki, ponieważ ostateczna cena będzie zależała od negocjacji z rzeczoznawcą i stopnia skomplikowania sprawy.

Dodaj Twój komentarz