piątek, 14 czerwca 2024
HotMoney

Ile kosztuje OC samochodu osobowego? Od czego zależy wysokość OC? Jak obniżyć ubezpieczenie OC?

samochód na wsi


Ubezpieczenie OC jest obowiązkowe, więc każdy z nas szuka sposobu, by zapłacić za nie jak najmniej. A ile kosztuje i od czego zależy jego wysokość, dowiesz się z naszego poradnika.

Ile kosztuje OC samochodu osobowego?

Nie da się powiedzieć, ile kosztuje ubezpieczenie OC samochodu osobowego, bo jest to sprawa bardzo indywidualna. Wiele osób myśli, że znaczenie ma tutaj samochód. Owszem – marka, model, rok produkcji i pojemność silnika są ważne, ale nie tylko. Tak więc ubezpieczenie dwóch takich samych aut, ale będących w rękach dwóch różnych osób, będzie kosztowało zupełnie inną kwotę. Dlaczego tak się dzieje? O tym piszemy poniżej. A jak poszukać ubezpieczenia majątkowego w atrakcyjnej cenie? Najlepiej skorzystać z kalkulatora.

Od czego zależy wysokość OC?

Tak jak większość wie, ale też wspomniano w poprzednim akapicie, wysokość OC zależy od samochodu. Brana jest pod uwagę marka pojazdu. Okazuje się, że najwięcej za ubezpieczenie auta zapłacić muszą właściciele BMW, Audi i Alfa Romeo. Najtaniej jest m.in. dla posiadaczy Dacii.

zobacz także:  Jak ustanowić pełnomocnictwo ogólne?

Marka to nie wszystko. Liczy się również model samochodu, jaki się ubezpiecza oraz rocznik jego produkcji. Okazuje się, że drożej jest zarówno za nowe samochody, jak i za te, które mają ponad 20 lat. Najmniej płaci się za pojazdy wyprodukowane w latach 2007-2015.

Nie można zapomnieć i o tym, że każdy ubezpieczyciel bierze pod uwagę pojemność silnika. Im większa, tym rośnie możliwość rozwijania większych prędkości. To przekłada się na zwiększone ryzyko wypadku lub kolizji, a więc – na wyższą składkę.

Wysokość składki na OC zależy również od właściciela samochodu. Najważniejszy jest jego wiek. Im młodszy kierowca, tym wyższa składka. Nie dość, że bierze się pod uwagę mniejsze doświadczenie, to jeszcze jest zaliczany do osób, które jeżdżą bardziej ryzykownie.

Duży wpływ na wysokość ubezpieczenia OC ma również miejsce zamieszkania właściciela pojazdu. Im większa miejscowość, tym oczywiście większy ruch samochodów, a więc i większe ryzyko, że dojdzie do wypadków i kolizji. Co ciekawe, ubezpieczyciele mają statystyki wypadków dla kodów pocztowych.

zobacz także:  Ile kosztuje OC i AC? Od czego zależy wysokość ubezpieczenia OC i AC?

Na wysokość składki OC ma wpływ również bezszkodowa jazda. Im więcej szkód na koncie pojazdu, tym wyższe OC. Najważniejszy przy wycenie jest ostatni rok polisy.

Co dość ważne, ubezpieczyciele biorą pod uwagę inne informacje, takie jak stan cywilny, posiadanie dzieci, wykonywany zawód, liczy się też to, czy auto jest garażowane, a także czy będą z niego korzystać inne osoby, zwłaszcza młode.

Jak obniżyć ubezpieczenie OC?

A jak obniżyć ubezpieczenie OC? Przede wszystkim lepiej nie czekać do ostatniej chwili wygaśnięcia poprzedniego. Im bliżej końca wygaśnięcia polisy, tym ceny rosną. Ważne jest tez to, by nie trzymać się kurczowo jednej firmy. Warto porównywać oferty i wybierać najkorzystniejszą z opcji. Okazuje się, że często sam sposób załatwienia sprawy, czyli np. to że jest to przez internet ma znaczenie, tak jak i wybór sposobu płatności. Lepiej zapłacić kartą i to w jednej racie.

Dodaj Twój komentarz