poniedziałek, 15 lipca 2024
HotMoney
ubezpieczenie-auta-w-kredycie

Rozwój rynku motoryzacyjnego w Polsce sprawił, że zakup nowego samochodu, prosto z salonu, jest na wyciągnięcie ręki. Dla wielu z nas wymarzone cztery koła w garażu wymagają finansowania w postaci kredytu. W takich przypadkach banki narzucają określone warunki dotyczące ubezpieczenia pojazdu. Jak ubezpieczyć auto przy kredycie?

Jakie ubezpieczenie kiedy mamy auto w kredycie?

Finansowanie transakcji zakupu nowego lub używanego samochodu jest związane często z koniecznością zaciągnięcia kredytu samochodowego. Najczęściej wybór takiej opcji jest zdecydowanie bardziej korzystny niż kredyt czy pożyczka gotówkowa, jednak wymaga odpowiedniego zabezpieczenia. Obok zastawu rejestrowego i przewłaszczenia na zabezpieczenie często stosowaną, przez banki, gwarancją spłaty jest obowiązkowe ustanowienie cesji polisy autocasco. Cesja polega na przeniesieniu praw, które wynikają z umowy z ubezpieczycielem na rzecz banku.

Ubezpieczenie AC jest nierozerwalnie połączone z każdym kredytem samochodowym, dzięki niemu bank ma gwarancję, że wartość pojazdu, który jest zabezpieczeniem kredytu, nie spadnie znacząco podczas okresu kredytowania. Najczęściej banki oferują klientom polisy AC z automatyczną cesją wykupione od, współpracujących z nimi, ubezpieczycieli. Bank wymaga również obligatoryjnego, dla każdego posiadacza pojazdu, ubezpieczenia OC.

zobacz także:  Porównanie kont dla firm - opłaty za otwarcie i prowadzenie rachunku firmowego, prowizje

Kto otrzyma odszkodowanie za szkodę kiedy jesteśmy posiadaczami auta w kredycie?

Kiedy nasz kredyt jest nadal w fazie spłaty, a nam zdarza się szkoda musimy wiedzieć kto, z jakiej polisy otrzyma odszkodowanie. W przypadku szkody z OC ubezpieczyciel sprawcy opłaca fakturę wystawioną za naprawę auta. W sytuacji, w której doszło jedynie do częściowego uszkodzenia pojazdu banki czasem zgadzają się na na wypłatę odszkodowania właścicielowi samochodu. Kiedy doszło do utraty samochodu, w wyniku kradzieży, lub do całkowitego uszkodzenia, które skutkuje kasacją auta, wypłacone odszkodowanie zostanie przeznaczone na potrzeby spłaty sumy zaciągniętego kredytu. Bez ubezpieczenia AC zostalibyśmy bez samochodu i z kredytem do spłacenia.

Warto wiedzieć, że banki mogą narzucić nam rodzaj i zakres ubezpieczenia ale nie mogą kategorycznie wskazać firmy ubezpieczeniowej. Warto w takich sytuacjach porównać pakiety ubezpieczeń komunikacyjnych, które występują w różnych wariantach i nie zawsze wszystkie elementy (np. NNW czy assistance) są obowiązkowe przy kredycie. Trzeba uważnie czytać warunki poszczególnych ofert, aby wybrać świadomie i nie przepłacać.

Ile kosztuje ubezpieczenie dla samochodów w kredycie?

Kiedy zabezpieczeniem kredytu jest samochód to bank jest współwłaścicielem pojazdu do czasu, kiedy spłacimy ostatnią ratę kredytu wraz z opłatami i prowizjami. Koszt ubezpieczenia, kwota poszczególnych składek jest zdeterminowana wieloma czynnikami. Składka ubezpieczenia jest uzależniona od szeregu składników, w tym od ryzyka ubezpieczeniowego. Wybierając korzystną dla nas ofertę musimy zwrócić uwagę na zapisy dotyczące całkowitej sumy ubezpieczenia, braku amortyzacji, naprawy częściami oryginalnymi czy naprawy auta w warsztacie.

zobacz także:  Ile kosztuje czarter jachtu w Chorwacji? Wynajem jachtu oraz dodatkowe opłaty

1 komentarz

  1. Karol21 pisze:

    Dobrym narzędziem przydatnym przy porównywaniu cen OC jest kalkulator. Można sporo zaoszczędzić

Dodaj Twój komentarz