sobota, 20 lipca 2024
HotMoney

Czym zaskoczy Cię Japonia? 6 nietypowych rzeczy które spotkasz w Japonii

Reklamy w Tokio

Japonia, zwana też Krajem Kwitnącej Wiśni, to niezwykle fascynujące i odmienne kulturowo miejsce, które warto poznać. Słynie jest nie tylko z pysznego sushi, sake czy nowinek technologicznych. Japonia to kraj, który cały czas czymś zaskakuje, szczególnie Europejczyków czy Amerykanów. Co więc nietypowego można spotkać będąc w Japonii?

Noclegi w trumnie

Pewnie wiele osób słyszało o noclegach w specjalnych kapsułach. Niektórzy twierdzą, że wyglądają one jak trumny, a to przez podobne do nich kształty i rozmiary. Hotele kapsułowe to jedna z największych atrakcji w Japonii. Pierwszy z nich powstał w 1979 roku. Pokoje są tam niewielkie, służą głównie do spania ze względu na klaustrofobiczne warunki. Mało tego, kapsuły są dzielone ze względu na płeć, nie ma tam koedukacyjnych części w hotelu. Już w windach kobiety wysiadają na swoich piętrach, a mężczyźni na swoich.

Hotele są urządzone w stylu minimalistycznym, co jest charakterystyczne dla stylu Japonii. A co z łazienkami? Są one wspólne dla konkretnego piętra, ale i płci. Mało tego, nie można w hotelu chodzić w obuwiu. Zatrzymujący się tam ludzie dostają jednorazowe obuwie i specjalne uniformy do spania. Kapsuły okazały się nie tylko niezłym biznesem dla turystów. Wielu młodych Japończyków, szczególnie tych mniej zamożnych, mieszka w takich kapsułach obniżając koszty życia.

zobacz także:  Permanentna inwigilacja... czyli w jakich czasach żyjemy?

Brak śmietników na ulicach

Japonia słynie z restrykcyjnej segregacji śmieci. Mieszkańcy tego kraju właściwie nie śmiecą w miejscach publicznych, w związku z czym po co stawiać śmietniki na ulicach? Japończycy śmieci przynoszą do domu, dlatego miasta w tym kraju są takie czyste, szczególnie Tokio.

Metro tylko dla kobiet

Wielkie japońskie miasta znane są z wysokiego poziomu bezpieczeństwa, zresztą nie bez powodu. W metrze znajdują się specjalne wagony, które zarezerwowane są wyłącznie dla kobiet i dzieci. Na peronach znajdują się nawet miejsca, w których należy stanąć chcąc wsiąść do konkretnego wagonu.

Automatyzacja na każdym kroku

Japonia to kraj, w którym automaty można spotkać na każdym kroku. Na ulicach, stacjach metra, przy blokach mieszkalnych dostępne są automaty z napojami zarówno na zimno, jak i na ciepło. Automatyzacja dotyczy też restauracji, w których zamówienia można składać przy specjalnych maszynach, które drukują paragony. Po ich okazaniu można odebrać żądaną potrawę.

Muzea zupek chińskich

Mimo tego, że błyskawiczne zupki mają w nazwie „chińskie” okazuje się, że tak naprawdę odpowiedzialni za nie są Japończycy. Tak kochają ten produkt, że postanowili otworzyć poświęcone zupkom muzea. Mało tego, te dania ekspresowe można kupić właściwie w każdym sklepie i to w różnych wersjach smakowych, których w Polsce na próżno szukać.

zobacz także:  Samochód dla niepełnosprawnego kierowcy - dedykowane systemy, udogodnienia, koszty.

Toalety z panelami sterowania

W Japonii można przetestować także toalety z panelami sterowania i to przy niemal każdej muszli. Można podgrzać deskę, włączyć muzykę, podmyć się. Funkcji jest znacznie więcej i Japończycy naprawdę z tego korzystają. Automatyczne spuszczanie wody w muszli to nic w porównaniu do tego, na co można liczyć w japońskich toaletach.

komentarze 3

  1. Tomek pisze:

    Te toalety ze sterowanymi panelami to coś strasznego. Inwigilacja w każdym momencie życia, nawet w toalecie. Chyba tam nie polecę.

  2. Japonka pisze:

    Bardzo interesujący kraj, chętnie bym go lepiej poznała, aczkolwiek pewnie miałabym obawy przed podróżą w tamte strony. To jednak zupełnie inna kultura.I fakt, ta inwigilacja jest przerażająca.

  3. tokiomania pisze:

    Dlaczego inwigilacja? To raczej w Chinach. W Japonii jest automatyzacja. Nie oznacza to, że się kontroluje ludzi. Mam tam znajomych – Polaków i podoba im się tam. To bardzo „inny” kraj, to fakt.

Dodaj Twój komentarz