środa, 15 stycznia 2025
HotMoney

Lokata odnawialna i nieodnawialna – czym się różnią? Jakie banki oferują korzystne oprocentowanie lokat?

Plan korzystnego inwestowania

Lokaty to jedne z popularniejszych i najbezpieczniejszych sposobów lokowania swoich pieniędzy w celu pomnożenia oszczędności. Charakteryzują się wyższym oprocentowaniem niż standardowe konto oszczędnościowe, ale warto jest wiedzieć o nich coś więcej. Czym jest lokata odnawialna, a czym nieodnawialna? Co jest bardziej opłacalne? W których bankach można znaleźć najlepsze oferty?

Czym są lokaty?

Lokata bankowa to popularny produkt związany z inwestowaniem pieniędzy. Zwana jest także depozytem bankowym i można ją założyć zarówno w banku, jak i innych instytucjach finansowych. Podstawowym założeniem lokaty jest pozyskanie kapitału dla banku, który wykorzystywany jest do udzielania pożyczek i kredytów. Innymi słowy, to my pożyczamy swoje pieniądze bankowi, by mógł nimi dysponować, a w zamian otrzymujemy odsetki, które są pewnym rodzajem wynagrodzenia dla klienta.

Inwestowanie w lokaty jest bardzo bezpieczne i mamy gwarancję tego, że pieniądze z konta nam nie znikną. Niezależnie więc od sytuacji, nawet tak skrajnych jak upadek banku – nasz kapitał jest bezpieczny i mamy gwarancję jego odzyskania. Pieniądze przelane na lokaty najczęściej są zamrożone, to znaczy że przez cały okres działania lokaty nie mamy możliwości ani dodawania nowych środków, ani pobierania pieniędzy. W momencie wcześniejszego ich wybrania najczęściej traci się odsetki.

zobacz także:  Zarobki za granicą: ile zarabia się na budowie, zmywaku, czy pracując jako mechanik samochodowy za granicą?

Czym jest lokata odnawialna?

Lokata odnawialna należy do grupy lokat terminowych i najczęściej działa ona na tej zasadzie, że po upływie wyznaczonego terminu jest ona automatycznie odnawiana. Innymi słowy, jeżeli deponujemy pieniądze na lokacie 3-miesięcznej, po upływie tego terminu, lokata ponownie się otwiera i przedłuża się na kolejne miesiące. Klient przy zakładaniu konta sam może zadecydować, czy chce, aby dana lokata została odnowiona czy nie, jeżeli się na to nie zgodzi, wówczas pieniądze zostaną przelane na jego zwykłe konto razem z odsetkami. Trzeba tylko pamiętać o jednym – jeżeli decydujemy się na odnowienie lokaty, może się to wiązać (choć nie musi) z nowymi warunkami, innymi niż na początku zawierania umowy (i niekoniecznie korzystnymi dla klienta).

Czym jest lokata nieodnawialna?

Jak sama nazwa wskazuje, lokata nieodnawialna, jako podgrupa lokat terminowych działa na zasadzie takiej, że po zakończeniu terminu zapisanego w umowie, lokata nie jest ponownie otwierania, a pieniądze na niej zgromadzone wracają na nasze konto standardowe razem z odsetkami. Po zakończeniu okresu lokaty nie może być ona odnowiona na tych samych warunkach.

zobacz także:  Hossa, Bessa, co to jest?

Ile można zyskać na lokacie terminowej?

Niestety obecnie lokaty nie są zbyt wysoko oprocentowane, w stosunku do tego, co było jeszcze kilka lat temu. Trzeba jednak pamiętać, że to zjawisko jest ściśle związane z inflacją. Ta ostatnimi laty wzrasta, a co za tym idzie, oprocentowanie nie ma możliwości być zbyt wysokie, ponieważ realna siła nabywcza pieniądza maleje. Warto jeszcze wspomnieć o dwóch rodzajach możliwego oprocentowania, czyli stałym i zmiennym. W pierwszym przepadku oprocentowanie będzie takie samo przez cały okres posiadania lokaty, w drugim, może się zmienić nawet kilka razy w ciągu całego okresu funkcjonowania lokaty. Związane jest to przede wszystkim z wysokością stopu oprocentowania i raz może być to dla nas korzystne, innym razem niekoniecznie.

Jakie warunki lokat oferują banki?

Każdy z banków ma w swojej ofercie co najmniej kilka propozycji związanych z lokatami. Mogą być one mniej lub bardziej korzystne, dlatego najlepiej jest wcześniej zapoznać się z ich ofertami. Jak to wygląda na przykładzie kilku wybranych propozycji?

Ciekawie wygląda w takim wypadku propozycja mBanku, która, co trzeba z góry zaznaczyć, kierowana jest do nowych klientów. Oprocentowanie na takiej lokacie wynosi nawet 3,5% i na termin 3 miesięcy. W ten sposób można zainwestować środki już od wysokości 500 złotych i maksymalnie do 10 tys. złotych. Jest to także lokata z możliwością automatycznego odnowienia.

zobacz także:  Jak oszczędzać na emeryturę?

Nieco inną propozycją jest ta oferowana przez Nest Bank, choć również dedykowana jest dla nowych, a nie obecnych klientów. W ten sposób można założyć lokatę na okres 3 lub 6 miesięcy z oprocentowaniem w wysokości 4%. W ten sposób można zainwestować środki od minimalnej kwoty 1 tys. złotych, do maksimum 10 tys. Oferta ta jest dostępna przed 30 dni od momentu założenia konta w banku.

Na pierwszy rzut oka oferta lokaty SuperProcent od banku Millennium wydaje się mało korzystna, ale wgłębiając się w ofertę, można znaleźć sporo korzyści. Minimalna wota do inwestycji to 1 ty.s zł, limit maksimum nie został podany. Oprocentowanie takiej lokaty wynosi 1,05%, jednak odnosi się to do lokat na okres 3 miesięcy. Przy 6 miesiącach jest to już 1,15% (1,50% przy otwarciu konta przez Millenet), przy 12 – 1,60%, a przy 24 – 2%. Oferta dostępna jest dla każdego, zarówno nowych klientów, jak i obecnych.

Większy wybór ofert lokat bankowych można przejrzeć tutaj. Należy pamiętać, żeby przed podjęciem ostatecznej decyzji dokładnie zapoznać się z warunkami, które pozwolą nam na uzyskanie maksymalnych korzyści.

Dodaj Twój komentarz