piątek, 24 maja 2024
HotMoney

Zgubiony dowód osobisty zastrzec możesz w banku – gdzie jeszcze?

Komputer i kłódka

Zgubiony dowód osobisty to nie lada problem, patrząc na to, że za jego pomocą można chociażby wyłudzić pożyczkę czy kredyt i zadłużyć się na niemałe pieniądze, szczególnie jak wpadnie w niepowołane ręce. Gdy dojdzie więc do sytuacji, w której zdamy sobie sprawę ze swojej straty, należy zadbać o to, by dowód ten nie został w żaden sposób wykorzystany, innymi słowy trzeba go zastrzec. Jak i gdzie można to zrobić?

Co robić gdy zgubi się dowód osobisty?

Dowód osobisty można stracić na kilka sposobów, można go zgubić lub może on zostać nam ukradziony. Niezależnie jednak od tego, w jaki sposób go straciliśmy konieczna jest natychmiastowa interwencja, aby zapobiec ewentualnym wyłudzeniom. Dzięki temu uchronimy się przed zostaniem ofiarą przestępstwa finansowego. Po pierwsze należy jak najszybciej zastrzec dowód osobisty, następnie fakt utraty dowodu trzeba zgłosić na policję, a trzecim i ostatnim krokiem jest udanie się do urzędu gminy w celu wyrobienia nowego dowodu osobistego. Nie należy z tym rzecz jasna zwlekać, bo im dłużej będziemy czekać, tym większa szansa, że nasz stary dowód zostanie wykorzystany w nieodpowiedni sposób.

zobacz także:  Co kupić dziewczynie na walentynki?

Jak można zastrzec dowód osobisty?

Jest kilka sposobów na to, by zastrzec dowód osobisty. Jednym z nich jest pójście do banku. W każdym banku, w którym mamy konto jest to jak najbardziej możliwe, ale tylko w części z nich opcja ta dostępna jest dla osób niebędących klientami danej placówki. Dodatkowo, w przypadku zastrzegania dowodu tożsamości, banki często pobierają drobną opłatę.

Innym sposobem na zastrzeżenie dowodu osobistego jest wykorzystanie Biura Informacji Kredytowej. Jednak żeby to zrobić, wymagane jest posiadanie konta na tej stronie. W ten sposób za pomocą jednego kliknięcia można zablokować dokument, przy czym nie jest wymagane, aby pamiętać jego numer. Dodatkowo ta usługa jest w pełni darmowa. Nie jest wtedy konieczna wizyta w banku i można to zrobić online, nie wychodząc z domu.

Dlaczego nie w każdym banku da się zastrzec dowód?

Chodzi tutaj przede wszystkim o banki, które nie zgadzają się na zastrzeganie dowodów osobistych nieswoich klientów. Jak tłumaczą, chodzi tutaj o bezpieczeństwo – to znaczy, banki nie mogą mieć pewności czy osoba, która przyszła do nich z ulicy i prosi o zastrzeżenie dowodu, nie chce przypadkiem zastrzec nie swój dowód. Innymi słowy istnieje zagrożenie wprowadzenia do systemu nieprawdziwych danych. Niektóre banki tłumaczą się również tym, iż posiadany przez nie system informatyczny ma swoje ograniczenia. Gdzie nie zastrzeże się dowodu będąc „osobą z ulicy”? Jest to PKO BP, Bank Millennium, a także Pekao S.A. Wymienione banki przyjmują zgłoszenia wyłącznie od swoich klientów.

zobacz także:  Przekop Mierzei Wiślanej, Nowy Jedwabny Szlak... - przegląd 15 lipiec 2019

Jakie zagrożenie niesie ze sobą zgubienie dowodu osobistego?

Dlaczego zastrzeżenie dowodu tożsamości jest takie istotne? W bardzo wielu powodów. Przede wszystkim osoba posiadająca nasz dowód zyskuje dostęp do naszych danych osobowych, przez co może nastąpić kradzież tożsamości, na którą to osoba z naszym dokumentem może zaciągnąć pożyczkę, kredyt, wziąć sprzęt na raty czy też wynająć mieszkanie z celu uniknięcia opłat lub kradzieży dobytku. Każde takie przestępstwo oraz rosnące zadłużenie jest wówczas wliczane na nasze konto. Zastrzeżenie dowodu osobistego zapobiega temu, a także ułatwia wyjaśnienie sprawy, gdy do takiego przestępstwa już dojdzie

komentarze 3

  1. karolciia pisze:

    Nawet sobie nie wyobrażam ile to nerwów i stresów jest jeżeli chodzi o zgubione dokumenty dlatego lepiej dmuchać na zimne i wykupić sobie ochronę danych niż potem się zamartwiać. Myślę że taka ochrona w dzisiejszych czasach to konieczność niestety

  2. plastuś pisze:

    Ja tylko raz zgubiłam dowód osobisty i zgłosiłam to od razu do banku i na policję. No i potem była cała procedura związana z wyrabianiem nowego dokumentu… ale tak jest tu napisane, lepiej z tym nie zwlekać, bo ktoś może wziąć kredyt na nasze dane.

  3. Dagmara pisze:

    Nie zgubiłam dowodu, a ukradziono mi portfel. To był ogromny stres. Zdruzgotana pobiegłam do banku, w którym mam konto, bo najbardziej bałam się, że ktoś wypłaci moje pieniądze. Tam poprzez infolinię zablokowałam wszystkie posiadane przeze mnie dokumenty. Całe szczęście, że da się to tak szybko załatwić.

Dodaj Twój komentarz