niedziela, 26 maja 2024
HotMoney

Andrzej Duda leci do Donalda Trumpa – czego można się spodziewać po tej wizycie?

Amerykańskie flagi

Już kilka dni temu świat obiegła wiadomość, że we wrześniu prezydent USA Donald Trump spotka się z prezydentem Polski Andrzejem Dudą. Eksperci zaczynają zastanawiać się, co tak naprawdę przyniesie ta wizyta i czy nie będzie ona jedynie wizerunkowa. Co więc wiadomo o spotkaniu na linii Trump – Duda i co konkretnie może z niego wyniknąć dla Polski?

Spotkanie Trump – Duda

Już 18.09.2018 roku prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką Agatą Kornhauser -Dudą polecą do USA. Tam spotkają się z Donaldem Trumpem i jego żoną Melanią. Wizyta ma odbyć się w Białym Domu w Waszyngtonie. Już dziś wiadomo, że planowana jest rozmowa w cztery oczy między prezydentami obu krajów. Będzie to pierwsza oficjalna polska wizyta prezydencka w siedzibie prezydenta USA. Zaraz po spotkaniu planowana jest wspólna konferencja obu przywódców. Oprócz tego odbędą się także rozmowy plenarne oraz spotkania z wieloma amerykańskimi politykami w Senacie. Prezydent Trump zamierza też wydać koktajl z okazji rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Będzie on skierowany do politycznych środowisk z Waszyngtonie.

zobacz także:  Ile kosztuje przepychanie rury? Sposoby na samodzielne udrażnianie rur

Cel rozmowy Trumpa z Dudą

Według oficjalnych informacji podawanych przez przedstawicieli prezydenta Polski, Donald Trump i Andrzej Duda będą rozmawiać o wzmocnieniu polsko-amerykańskiego partnerstwa strategicznego. Podczas rozmowy mają być podejmowane tematy dotyczące handlu, geopolityki, bezpieczeństwa i wojskowości.

Czego można się spodziewać po spotkaniu prezydentów?

Przedstawiciele Kancelarii Prezydenta zapowiadają, że spotkanie Trumpa z Dudą nie będzie miało charakteru wyłącznie wizerunkowego. Ma ono przynieść konkretne rezultaty, szczególnie jeśli chodzi o dalszą współpracę wojskową. Być może podjęte zostaną także rozmowy na temat inwestycji amerykańskich w Polsce. Co ciekawe, prezydent Duda nie będzie w Waszyngtonie jedynie z małżonką. Towarzyszyć mu ma również minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak. Nie będzie to jedyna wizyta Andrzeja Dudy w Stanach Zjednoczonych w tym miesiącu. Tydzień po spotkaniu z Donaldem Trumpem, prezydent ma udać się na Zgromadzenie Ogólne ONZ w Nowym Jorku.

komentarze 2

  1. Denis pisze:

    Czego można się spodziewać? Nie liczyłbym na wiele i raczej mało kto liczy na jakiekolwiek znaczące ustalenia, ale to się okaże niebawem.

  2. phi pisze:

    Phi! Tak jakby Polska w ogóle była dla USA ważna. Takie spotkania się odbywają dla kurtuazji. Nie ma co się czegokolwiek po nich spodziewać.

Dodaj Twój komentarz