Audyty finansowe stają się coraz bardziej powszechne w wielu firmach, nie tylko tych, które są zobligowane Ustawą o rachunkowości do ich przeprowadzania. Takie sprawozdania pozwalają na rzetelną ocenę sytuacji majątkowej firmy i sprawdzenie czy wszystko w zakresie finansów przeprowadzane jest bez zarzutu. Co więc trzeba wiedzieć o audycie, ile kosztuje i od czego zależy jego cena?
- Czym jest audyt finansowy?
- Kto podlega audytowi finansowemu?
- Ile kosztuje audyt finansowy?
- Jak wybrać biegłego rewidenta?
Czym jest audyt finansowy?
Audyt finansowy określany jest inaczej mianem rewizji. Jest to specjalne badanie, którego celem jest sprawdzenie rzetelności przedstawianych danych i ocena sytuacji finansowej firmy. Audyt pozwala na określenie, czy pozycja finansowa danej firmy nie jest zagrożona. Rewizji tej dokonuje specjalnie wykwalifikowany w zakresie audytów biegły rewident. To on prowadzi badania i przeglądy sprawozdań finansowych. Na tym jednak działalność rewidentów nie musi się kończyć. Osoby, które prowadzą z tego zakresu działalność mogą także świadczyć usługi rachunkowe i doradcze w obrębie podatków, organizacji i informatyzacji rachunkowości.
Kto podlega audytowi finansowemu?
Audytom finansowym podlegają określone w Ustawie o rachunkowości konkretne podmioty. Wśród nich wymienia się między innymi banki, zakłady ubezpieczeń i reasekuracji, spółdzielcze kasy oszczędnościowo-kredytowe czy spółki akcyjne. Na audyty finansowe coraz częściej decydują się także inne instytucje i firmy. Rewizji finansowych dokonuje się więc także na uczelniach, w stowarzyszeniach, organizacjach czy w prywatnych przedsiębiorstwach. Decyzję o przeprowadzeniu tego badania najczęściej podejmują ci, którzy chcą, by niezależny biegły rewident sprawdził, jaka jest kondycja finansowa danej firmy i czy wszystko odbywa się uczciwie.
Ile kosztuje audyt finansowy?
Nie istnieją konkretne stawki regulujące koszty audytu finansowego, bowiem są one uzależnione od wielu czynników. Mowa tu o rodzaju prowadzonej działalności, wielkości jednostki, jej złożoności, osiąganych przychodach i ponoszonych kosztach, posiadanych aktywach i zobowiązaniach. Cena obejmuje nie tylko samo przeprowadzenie audytu, ale również przygotowanie się do niego i późniejsze przygotowanie sprawozdania finansowego. Koszty takiej rewizji ustalane są indywidualnie z radą nadzorczą, zarządem lub właścicielami firm.
Jak wybrać biegłego rewidenta?
Biegły rewident powinien być przede wszystkim doświadczony i niezależny, by w obiektywny i rzetelny sposób dokonać analizy podmiotu. Nie może być on w żaden sposób powiązany z osobami pracującymi w danej jednostce. Ważne też, by wybrany rewident znał się na danej branży, w której przeprowadzać będzie audyt. Znajomość dziedziny, w obrębie której funkcjonuje dana firma przyspieszy i ułatwi przeprowadzenie rewizji finansowej. Istotne jest również to, by między rewidentem a zleceniodawcą był dobry kontakt, to ułatwi przepływ informacji niezbędnych do wykonania audytu i poznania specyfiki konkretnego podmiotu.