czwartek, 21 listopada 2024
HotMoney

Wielkie kryzysy finansowe w historii. Czy czeka nas kolejny kryzys finansowy?

Kryzys finansowy

W ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat zaobserwować można było wiele poważnych kryzysów finansowych, które dotknęły ludzi na całym świecie. Co więcej, przewiduje się też, że następny taki kryzys czeka nas już niebawem. Co to oznacza? I czy historia naprawdę lubi się potwarzać?

Czy czeka nas kolejny kryzys finansowy?

Zgodnie z założeniami cyklu koniunkturalnego Juglera, średnio co 8-11 lat można spodziewać się kryzysu gospodarczego, co jest zjawiskiem naturalnym. I jak zauważa wielu ekspertów, ostatni tak poważny kryzys miał miejsce w 2008 roku, dlatego można przewidywać, że w najbliższym czasie czekać nas będzie powtórka z historii.

Co jeszcze za tym przemawia? Przede wszystkim można zauważyć wzrost stóp procentowych, co dla zwykłych klientów oznacza, że kredyty stają się coraz droższe. Najbardziej niepokojące jest to, co się dzieje w USA – pogłębia się tam inflacja, a Amerykańska Rezerwa Federalna (FED) planuje dalsze podnoszenie stóp procentowych. Można też obserwować rosnący kurs dolara oraz rosnącą inflację w strefie euro.

zobacz także:  Upadłość konsumencka 2019 - poprawki, zmiany, nowości w upadłości konsumenckiej w roku 2019

A kiedy można spodziewać się załamania rynku? Już w 2018 roku przewidywano, że nastąpi to w ciągu maksymalnie dwóch lat. Szczególnie, że coraz głośniej mówi się o bankructwie kolejnych krajów.

Kryzys naftowy w 1973 roku

A z jakimi największymi kryzysami gospodarczymi mieliśmy dotychczas do czynienia? Eksperci finansowi są zgodni w jednym – najbardziej przerażający w skutkach był kryzys naftowy mający miejsce w 1973 roku, który spowodował gwałtowny wzrost cen ropy naftowej na świecie. Spowodowane było to sankcją państw OPEC (Organizacji Krajów Eksportujących Ropę Naftową).

Czarny Wtorek w 1929 roku

Do dziś głośno wspomina się także o tzw. Czarnym Wtorku, który miał miejsce 29 października 1929 roku. W jego wyniku doszło do załamania amerykańskiej giełdy, a spowodowane było to podniesieniem stóp procentowych, co wywołało panikę wśród inwestorów. Przy czym warto wiedzieć, że wcześniej na giełdzie inwestował praktycznie każdy, często bez jakiejkolwiek podstawowej wiedzy na temat mechanizmów rynkowych.

Konsekwencją Czarnego Wtorku było bankructwo zarówno przedsiębiorstw, jak i banków, które inwestowały w akcje.

Kryzys finansowy we Wschodniej Azji w 1997 roku

Trzeci, najbardziej spektakularny kryzys finansowy dotknął Wschodnią Azję w 1997 roku. Do tego czasu azjatycki rynek był atrakcyjny dla inwestorów, zjawisko to nazywano nawet „cudem gospodarczym”. Wszystko zmieniło się, gdy w USA obniżono stopy procentowe w celu ożywienia gospodarki. Spowodowało to, że rynek we Wschodniej Azji stał się ryzykowny, na czym ucierpiała m.in. Tajlandia, Filipiny, Indonezja, Malezja czy Hongkong.

zobacz także:  Zdolność w kredycie hipotecznym, czyli jakie warunki trzeba spełniać, jakie pomagają aby dostać kredyt hipoteczny?

W historii gospodarki zapisały się jeszcze inne wielkie kryzysy, takie jak np. w Rosji w 1998 roku czy w Niemczech w latach 1918-24, kiedy to doszło do superinflacji. Głośno mówi się też o Czarnym Poniedziałku z 1987 roku. Te wszystkie wydarzenia ostrzegają nas przed tym, co może czekać światowy rynek w najbliższym czasie. Dlatego warto zadbać o bezpieczne rezerwy finansowe.

Dodaj Twój komentarz