wtorek, 28 maja 2024
HotMoney

Ubezpieczenie assistance i mini assistance – dodatkowe polisy komunikacyjne, o których kierowca powinien wiedzieć

pomoc drogowa

Ubezpieczenia komunikacyjne są najpopularniejszymi polisami i to nie tylko ze względu na to, że OC jest obowiązkowe. Coraz więcej właścicieli samochodów decyduje się na wykupienie dobrowolnych ubezpieczeń, które chronią ich oraz pasażerów w razie jakiegokolwiek wypadku lub kolizji. Jakie są dodatkowe polisy komunikacyjne i które z nich warto wykupić?

Ubezpieczenie assistance – co to jest?

Ubezpieczenie assistance jest ubezpieczeniem dobrowolnym, które zapewnia osobie, która je wykupiła pomoc medyczną, serwisową oraz informacyjną. Jest to więc polisa, która może być wykupiona nie tylko ze względu na samochód. Bardzo często interesują się nią jednak właśnie kierowcy, gdyż zapewnia ona całodobową pomoc. Dla wielu osób wyjątkowo istotne jest zapewnienie im wsparcia technicznego, ale nie tylko. Assistance samochodowe może obejmować także takie usługi, jak pokrycie kosztów wynajęcia samochodu zastępczego (jeśli nasze własne uległo awarii bądź wypadkowi), transport kierowcy i pasażerów oraz opłacenie im noclegu, czy dostarczenie paliwa do pojazdu.

zobacz także:  Jak sprawdzić, czy ktoś wziął na Ciebie kredyt/pożyczkę?

Oczywiście nie każda polisa obejmuje dokładnie te same usługi. Zakres wsparcia, na które możemy liczyć jest mocno związany z ceną pakietu, który wykupimy. Warto również zwrócić uwagę na ogólne warunki ubezpieczenia (OWU), aby mieć pewność co do tego, na jaką pomoc można liczyć.

Assistance za granicą

Wypadek lub awaria samochodu zawsze jest dużym problemem, jednak jeśli coś takiego spotka nas za granicą, to możemy mówić o podwójnym pechu. Wyjściem z takiej sytuacji jest posiadanie dobrej polisy assistance, która zapewni nam pomoc w tak niekorzystnym położeniu. Trzeba przy tym pamiętać, że podstawowa wersja ubezpieczenia, a więc tzw. mini assistance, która jest dołączana do ubezpieczenia OC obowiązuje wyłącznie na terenie Polski.

Aby mieć szansę na wsparcie podczas pobytu za granicą, należy wykupić przynajmniej wersję rozszerzoną ASS, a najlepiej maksymalną, jednak wybór zależy w dużej mierze od budżetu, jaki jesteśmy skłonni na ten cel przeznaczyć. Tak zwane ubezpieczenie Assistance Europa daje nam gwarancję pomocy na terytorium Europy. Dokonując wyboru odpowiedniej polisy powinniśmy wziąć pod uwagę to, jak często wyjeżdżamy za granicę, na jak długo oraz czy podróżujemy z pasażerami.

zobacz także:  Ile kosztuje wizyta u dietetyka?

Assistance Maksymalne

Czy istnieje ubezpieczenie samochodu od awarii oraz wypadku, które zapewni nie tylko pomoc techniczną, ale także kompleksowe wsparcie wszystkim pasażerom oraz kierowcy? Oczywiście, że tak. Takim ubezpieczeniem jest assistance maksymalny, który zapewnia nawet opiekę nad przewożonymi zwierzętami, jeśli w wypadku ucierpiał ich właściciel. Polisy tego typu dają nam takie możliwości, jak np. holowanie bez limitu kilometrów bez względu na to, co stało się z naszym samochodem. Możliwe jest także otrzymanie kierowcy zastępczego, jeśli w wypadku ucierpiał jedyny kierowca i konieczna była jego hospitalizacja. Trzeba być jednak przygotowanym na to, że takie usługi sporo kosztują.

komentarze 3

  1. kierownica pisze:

    Assistance Maksymalne brzmi świetnie, ale pewnie sporo kosztuje. Już samo OC jest coraz droższe, a co dopiero taki pakiet usług.

  2. ubezpieczony pisze:

    Pakiet OC i AC w podstawowej wersji może kosztować nawet parę tysięcy… Z jednej strony jak się coś stanie, to człowiek się cieszy z ubezpieczenia, ale bardzo często płaci się i w ogóle z tego nie korzysta.

  3. Katarzyna pisze:

    @kierownica Jeżeli ktoś nie chce wydawać pieniędzy na całoroczne assistance w najszerszym zakresie, może zdecydować się na wykupienie takiego assistance jedynie na czas podróży wakacyjnej. W takich okolicznościach ewentualna awaria samochodu jest bowiem najbardziej kłopotliwa. Na stronie porównywarki ubezpieczeń można sprawdzić, które towarzystwa oferują taką samodzielną krótkoterminową polisę Assistance.

Dodaj Twój komentarz