czwartek, 8 czerwca 2023
HotMoney

Lokata walutowa – czy to się opłaci?

Inwestycje

W ofertach banków, oprócz standardowych lokat, znajdują się także walutowe produkty finansowe. Czym się one różnią? I czy faktycznie opłaca się w nie inwestować? Sprawdzamy.

 

 

Co to jest lokata walutowa?

Lokatą nazywana jest umowa między bankiem a klientem dotycząca lokowania środków pieniężnych. W zamian za wpłacenie swojego kapitału, klient banku ma zagwarantowane odsetki, które wypłacane są po upływie terminu umowy. Lokata walutowa to również rodzaj depozytu bankowego, lecz w jej przypadku środki gromadzone są w obcej walucie.

Dla kogo może to być dobre rozwiązanie? Przede wszystkim dla osób, które dochody osiągają w obcej walucie lub posiadają jej wolne środki. A czy da się na tym zarobić?

Czy da się zarobić na lokacie walutowej?

Odpowiedź na to pytanie jest niestety niejednoznaczna. Ponieważ wszystko zależy od tego, o jakiej walucie jest mowa i jaki jest jej aktualny kurs. Postaramy się wytłumaczyć, jak to wygląda w praktyce.

Po pierwsze, trzeba mieć świadomość tego, że najczęściej oprocentowanie lokat walutowych jest niższe, niż w złotówkach. Nie jest to więc alternatywa dla osób, które poszukują lepszych okazji. Ale jeśli masz szczęście, możesz na nich zarobić dzięki wahaniom kursu.

Zdarza się, że klienci tanio wykupują walutę, którą potem odkładają na lokatę. Natomiast jeśli w terminie wygaśnięcia umowy kurs poszedł do góry, to zarabia się nie tylko na oprocentowaniu, ale także na różnicy cen kupna-sprzedaży. Lecz jak można się domyśleć, w ten sposób można równie łatwo stracić. Trzeba też uwzględnić, że na taką lokatę również nałożony jest podatek Belki. Przy czym kapitał najpierw przeliczany jest na złotówki, a dopiero potem odtrącany jest od niego 19-procentowy podatek.

Najpopularniejsze lokaty walutowe

Polacy, którzy decydują się na lokatę walutową, najczęściej wybierają euro, dolary oraz funty. Jak to wygląda w tych poszczególnych przypadkach?

Jak się okazuje, najmniej zyskowne są lokaty w euro. Minimalna kwota kapitału najczęściej wynosi 100-200 €, przy czym jej oprocentowanie może sięgać nawet… 0,01% – ta sytuacja dotyczy oczywiście najkrótszego terminu. Trudno jednak liczyć na więcej niż 0,40% w przypadku lokaty rocznej.

Lokaty w dolarach są już wyżej oprocentowanie, ale też nie ma co liczyć na wysokie zyski. W tym wypadku minimalna wpłacana kwota musi wynosić 200-250$, przy czym niektóre banki wymagają nawet 1000$. Ale za to najwyższy próg oprocentowanie dochodzi do 1% przy lokacie dwunastomiesięcznej.

Jeśli zastanawiasz się nad lokatą w funtach, musisz mieć świadomość tego, że stosunkowo niewiele banków ma ją w swojej ofercie. Środki jakie należy wpłacić, to zwykle minimum 100£. A jak wygląda oprocentowanie? Najczęściej jest korzystniejsze, niż w przypadku euro, ale nie tak wysokie, jak w dolarach. Opłacają się lokaty kwartalne i półroczne, które mają atrakcyjne warunki.

 

A czy lokaty walutowe są opłacalne? Z pewnością ryzyko lokowania kapitału w ten sposób jest wyższe, niż w przypadku złotówek, ale dzięki wahaniom kursów można również zarobić. W Polsce to jednak wciąż mało popularny sposób pomnażania kapitału.

Dodaj Twój komentarz