piątek, 19 kwietnia 2024
HotMoney

Lokata walutowa – czy to się opłaci?

Inwestycje

W ofertach banków, oprócz standardowych lokat, znajdują się także walutowe produkty finansowe. Czym się one różnią? I czy faktycznie opłaca się w nie inwestować? Sprawdzamy.

 

 

Co to jest lokata walutowa?

Lokatą nazywana jest umowa między bankiem a klientem dotycząca lokowania środków pieniężnych. W zamian za wpłacenie swojego kapitału, klient banku ma zagwarantowane odsetki, które wypłacane są po upływie terminu umowy. Lokata walutowa to również rodzaj depozytu bankowego, lecz w jej przypadku środki gromadzone są w obcej walucie.

Dla kogo może to być dobre rozwiązanie? Przede wszystkim dla osób, które dochody osiągają w obcej walucie lub posiadają jej wolne środki. A czy da się na tym zarobić?

Czy da się zarobić na lokacie walutowej?

Odpowiedź na to pytanie jest niestety niejednoznaczna. Ponieważ wszystko zależy od tego, o jakiej walucie jest mowa i jaki jest jej aktualny kurs. Postaramy się wytłumaczyć, jak to wygląda w praktyce.

Po pierwsze, trzeba mieć świadomość tego, że najczęściej oprocentowanie lokat walutowych jest niższe, niż w złotówkach. Nie jest to więc alternatywa dla osób, które poszukują lepszych okazji. Ale jeśli masz szczęście, możesz na nich zarobić dzięki wahaniom kursu.

zobacz także:  Wyższe kary dla przedsiębiorców za przestępstwa gospodarcze

Zdarza się, że klienci tanio wykupują walutę, którą potem odkładają na lokatę. Natomiast jeśli w terminie wygaśnięcia umowy kurs poszedł do góry, to zarabia się nie tylko na oprocentowaniu, ale także na różnicy cen kupna-sprzedaży. Lecz jak można się domyśleć, w ten sposób można równie łatwo stracić. Trzeba też uwzględnić, że na taką lokatę również nałożony jest podatek Belki. Przy czym kapitał najpierw przeliczany jest na złotówki, a dopiero potem odtrącany jest od niego 19-procentowy podatek.

Najpopularniejsze lokaty walutowe

Polacy, którzy decydują się na lokatę walutową, najczęściej wybierają euro, dolary oraz funty. Jak to wygląda w tych poszczególnych przypadkach?

Jak się okazuje, najmniej zyskowne są lokaty w euro. Minimalna kwota kapitału najczęściej wynosi 100-200 €, przy czym jej oprocentowanie może sięgać nawet… 0,01% – ta sytuacja dotyczy oczywiście najkrótszego terminu. Trudno jednak liczyć na więcej niż 0,40% w przypadku lokaty rocznej.

Lokaty w dolarach są już wyżej oprocentowanie, ale też nie ma co liczyć na wysokie zyski. W tym wypadku minimalna wpłacana kwota musi wynosić 200-250$, przy czym niektóre banki wymagają nawet 1000$. Ale za to najwyższy próg oprocentowanie dochodzi do 1% przy lokacie dwunastomiesięcznej.

zobacz także:  Leasing samochodowy czy wynajem długoterminowy auta – co się lepiej opłaca?

Jeśli zastanawiasz się nad lokatą w funtach, musisz mieć świadomość tego, że stosunkowo niewiele banków ma ją w swojej ofercie. Środki jakie należy wpłacić, to zwykle minimum 100£. A jak wygląda oprocentowanie? Najczęściej jest korzystniejsze, niż w przypadku euro, ale nie tak wysokie, jak w dolarach. Opłacają się lokaty kwartalne i półroczne, które mają atrakcyjne warunki.

 

A czy lokaty walutowe są opłacalne? Z pewnością ryzyko lokowania kapitału w ten sposób jest wyższe, niż w przypadku złotówek, ale dzięki wahaniom kursów można również zarobić. W Polsce to jednak wciąż mało popularny sposób pomnażania kapitału.

Dodaj Twój komentarz