sobota, 12 października 2024
HotMoney

O czym pamiętać, zanim zaczniesz inwestować? Poradnik dla początkujących

Wykres na giełdzie
Inwestowanie to nic innego jak działanie nastawione na osiągnięcie zysku. Obecnie można poznać techniki działania rynku i korzystać z wielu ciekawych instrumentów inwestycyjny bez wychodzenia z domu. I choć trading generuje duże ryzyko, to wiele osób chce wiedzieć, jak wejść do świata inwestycji. Poznaj porady dla początkujących.

1. Nie wybiegaj w przyszłość

Jeśli myśląc o inwestowaniu, czujesz, że Twoje serce bije szybciej, a w głowie pojawiają się myśli „Co zrobię z tysiącami zarobionymi na kryptowalutach?” – to sygnał, że czas zwolnić. Bycie uczestnikiem rynków inwestycyjnych to doskonała szansa na poznanie siebie i swoich emocji, a także sprawdzenie, jaki mamy stosunek do pieniędzy. Warto jednak hamować nadmierny optymizm i zawsze mieć na uwadze możliwość potencjalnych strat.

2. Zastanów się, po co chcesz inwestować

Jeśli już umiesz zapanować nad emocjami, pomyśl, co jest Twoim celem inwestycyjnym. Długoterminowe oszczędzanie na emeryturę, a może szybkie transakcje kupna i sprzedaży nastawione na zysk na dynamicznym rynku walutowym? Każdy początkujący inwestor musi zmierzyć się z zadaniem, jakim jest wyznaczenie sobie celów inwestycyjnych.

zobacz także:  Ile kosztuje hektar lasu? Czy można kupić las?

3. Pomyśl o ryzyku

Jeśli nie jesteś fanem nadmiernego ryzyka – wybieraj stabilniejsze oferty inwestycyjne, dające mniejsze zwroty, ale więcej spokoju. Jeżeli natomiast chcesz sprawdzić, jak mogą pracować dla Ciebie pieniądze i nie boisz się całkowitej utraty środków przeznaczonych na inwestycje (jeden ze scenariuszy wejścia na giełdę!) – możesz postawić na bardziej ryzykowne instrumenty. Pamiętaj przy tym, aby nigdy nie inwestować środków których nie możesz stracić – potrzebnych Ci do spłaty zobowiązań lub bieżącego utrzymania.

4. Poznaj podstawowe strategie

Spekulacja, krótka sprzedaż, strategia kup i trzymaj, a może wyczucie rynku lub strategia cenowo-wskaźnikowa? Niezależnie od tego, który styl inwestowania będzie Ci bliższy, ważne, aby zapoznać się z najczęściej wybieranymi sposobami tradingu. I choć żaden z nich nie da Ci 100% gwarancji na lukratywne zyski, to jednak pozwolą rozpocząć inwestowanie łatwiej i z większym przygotowaniem.

5. Rozeznaj się w instrumentach inwestycyjnych

Jak wspominaliśmy już wcześniej, na rynku dostępnych jest naprawdę sporo ciekawych propozycji inwestycyjnych. Akcje firm, obligacje, fundusze inwestycyjne lub ETF, instrumenty pochodne, kryptowaluty, a może tradycyjne nieruchomości lub kruszce? Wybierz to, co jest najbliższe Twojej strategii inwestowania. Pamiętaj też o świętej zasadzie inwestorów – dywersyfikacji, czyli podzieleniu portfela na różne pomniejsze inwestycje.

zobacz także:  Ile kosztuje darowizna działki, domu czy mieszkania?

6. Działaj z konkretnym planem

Skoro wiesz już, dlaczego chcesz wejść na giełdę, rozumiesz, jaki stopień ryzyka jesteś w stanie zaakceptować, znasz podstawowe strategie i instrumenty – czas stworzyć swój własny plan inwestycyjny. Dokładnie określ budżet inwestycyjny. Pamiętaj, aby były to pieniądze, których utrata nie będzie dotkliwa. Najważniejsze, aby inwestować dodatkowe środki, czyli takie, na których stratę możesz sobie pozwolić.

7. Pogłębiaj wiedzę o tradingu

Wejście na giełdę bez odpowiedniego przygotowania to jak przejażdżka kolejką górską. Taka przygoda może zmrozić Ci krew w żyłach, a co gorsza poczujesz po niej zawroty głowy… Szukaj więc informacji o technikach inwestowania, czerp wiedzę z doświadczenia znanych traderów, a także śledź strony najlepszych brokerów. Zwróć również uwagę na informacje pojawiające się na stronach organów regulacyjnych.

Sporo rzetelnej, a do tego w pełni darmowej wiedzy znajdziesz na AvaTrade School. AvaTrade oferuje m.in. dostęp do platformy e-learningowej z ciekawymi blokami tematycznymi, a także kilkadziesiąt godzin nagrań o inwestowaniu.

Zaczynasz przygodę z inwestycjami? Koniecznie przygotuj się do pierwszych transakcji. Dzięki temu nie będą one generowały niepotrzebnie dodatkowego ryzyka.

zobacz także:  Jak oszczędzać w 2019 roku? Lokaty, konta oszczędnościowe czy fundusze inwestycyjne?

Dodaj Twój komentarz