poniedziałek, 27 maja 2024
HotMoney

Podatek od choroby? Nietypowe podatki, jakie płacą Polacy?

Dokumenty i obliczenie podatku

Na świecie są pewne tylko dwie rzeczy – śmierć i podatki, z czego to drugie często bywa tematem nie tylko irytacji, ale i śmiechu i zdziwienia. Dlaczego? Rządzący często prześcigają się w wymyślaniu podatków, które zdarzają się nie raz dosyć absurdalne i w polskim prawie podatkowym także można znaleźć takie sytuacje. Jakie nietypowe podatki można zapłacić w Polsce?

Podatek od powietrza

Nie jest to dla nas żadna nowość. Podatek od powietrza obowiązuje przede wszystkim w miastach i miejscowościach żyjących z turystyki i często potocznie nazywany jest podatkiem klimatycznym. Zazwyczaj jest on wliczany do kosztów pobytu turystów. Co za tym idzie, płacąc na przykład za kwaterę w górach, w kosztach włączone jest nie tylko łóżko, telewizor czy własna łazienka, ale i podatek od powietrza. Maksymalna stawka podatku wynosi 4,06 zł.

Podatek od deszczu

Jak jest podatek od powietrza, to jest i podatek od deszczu. Póki co jednak nie jest to obowiązujący podatek, choć kilka miast w Polsce próbowało to usankcjonować i prowadzić w życie. Ostatecznie sąd uznał to za bezprawne i temat (na szczęście) ucichł. Chodziłoby tutaj o to, by mieszkańcy płacili za deszcz, który z ich posesji wpływa do gminnej kanalizacji.

zobacz także:  Rozdzielność majątkowa - na czym polega, ile kosztuje?

Podatek od podatku

To jest chyba mistrzostwo, jeżeli chodzi o rodzaj podatku. Jak to działa? Wiele produktów, jak papierosy, alkohol czy prąd obciążone są podatkiem akcyzowym, a na tej podstawie, od danego produktu, w cenie którego wchodzi i on sam i kwota akcyzy odciąga się podatek VAT. Jako że najczęściej stosunek kosztu produktu jest mniejszy względem kwoty akcyzy, podatek VAT w większości odciągany jest z akcyzy. Tak może być tylko w Polsce!

Podatek od prezentów ślubnych

Dotyczy to przepisów podatkowych od spadków i darowizn. Jeżeli więc bierzemy ślub i dostajemy prezenty, należy rozliczyć z fiskusem, płacąc podatek w wysokości 3-7% od wartości prezentu. Dotyczy to przede wszystkim podarków przekraczających kwotę 9637 zł w przypadku rodziny i 4902 zł w przypadku osób niespokrewnionych. Jeżeli o tym zapomnimy, czeka nas kara w wysokości 20% wartości prezentu.

Podatek od psa

Podatek od posiadania psa też nie jest chyba żadną nowością. Obowiązkiem gminy jest ustalenie opłat właśnie za to, że ma się psa. Początkowo trzeba było płacić za jego posiadanie około 30-50 złotych, ale nie trwało to długo. W 2007 roku podatek od psa zmieniono na opłatę za psa, a wysokość stawki miała wynosić maksymalnie 100 złotych. Co więcej – obecnie nie jest to opłata obowiązkowa.

zobacz także:  Fiskus ściąga podatki od nowożeńców

Podatek od choroby

Podatki dosięgną każdego, nawet chorych! Szczególnie dotyczy to osób ciężko chorych, na przykład tych z nowotworami czy innymi śmiertelnymi przypadłościami. Jeżeli z tego tytułu korzysta się z pomocy fundacji i ma zapewnione sprzęty rehabilitacyjne, protezy czy inne udogodnienia, musi zapłacić podatek w wysokości od 12 do 20 procent wartości. Otrzymanie takiego sprzętu czy innego przedmiotu traktowane jest jako powiększenie majątku.

Podatek od puszczania bąków

Niektóre podatki bywają tak absurdalne, że wielu ludzi zaczyna sobie żartować z tego powodu, proponując inne, równie dziwaczne pomysły. Jednym z nich jest podatek od bąków i choć zdawałoby się, że coś takiego nie może istnieć… istnieje, choć rzecz jasna nie w Polsce. Mówiąc dokładniej, podatek od krowich gazów to wymysł władz Estonii i ma on na celu zwalczanie emisji gazów cieplarnianych wytwarzanych właśnie przez krowy. Czy rzeczywiście ten sposób walki z ocieplaniem klimatu ma sens? Każdy powinien sobie odpowiedzieć na to pytanie samodzielnie.

1 komentarz

  1. Judyta pisze:

    Yhhh te podatki… Płacimy je na każdym kroku. Często także podwójnie opodatkowana jest jakaś rzecz, usługa. To irytujące.

Dodaj Twój komentarz